Nasterea la maternitatea Pantelimon in 2008

Nasterea la maternitatea Pantelimon in 2008 | Autor: leeloo5979

Link direct la acest mesaj

Buna dragelor...sunt o viitoare mamica de noiembrie 2008 si am tot cautat pe forum subiectul, dar tot ce am gasit sunt postari vechi din 2002, 2005, 2006...etc. Daca se poate ca cele care ati trecut prin experienta nasterii de la inceput de 2008 la acest spital (Pantelimon), sa ne impartasiti aici parerile voastre, despre medicii cu care ati nascut, despre neonatologi, despre proceduri, ce v-a deranjat si ce v-a placut, preturile practicate si ce sume ati dat la doctori, neonatologi, anestezisti, asistente si personalul adiacent(de mare angajament ca sa stim ce ne asteapta, cam cat sa strangem).
In speranta la cat mai multe postari si pareri, va multumesc frumos si va pup cu mare drag ingerasii de care va bucurati nestingherite in viata voastra!


Leeloo
19 +

http://good-times.webshots.com/photo/2871291450103252327dvtYKs
http://bd.lilypie.com/KW8up3.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebeoana spune:

Salut, leeloo5979, eu voi naste in luna Noiembrie la sp. Sf. Pantelimon cu dna. dr. Pacu Irina.
Am fost operata la acest spital in noiembrie 2006 de dl. Prof. Ancar , de chist ovarian.Acum am vazut ca s-a refacut sectia de ginecologie si arata ok.
Am o prietena care a nascut in luna aprilie cu dr. Gheorghiu si mi-a spus ca in principiu este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Bebeoana...cand in noiembrie nasti? Eu pe la inceput undeva in jur de 10 noiembrie nasc, si chiar cu dna dr Gheorghiu Diana, sper ca totul sa fie ok, pentru ca dansa mi se pare a fi cel mai bun medic care m-a avut vreodata in grija. Si de dansa am cautat date, dar sunt putine si zgarcite in declaratii, desi nu am gasit nimic negativ de dansa...deci cred ca asta spune totul.

Leeloo
19 +

http://good-times.webshots.com/photo/2871291450103252327dvtYKs
http://bd.lilypie.com/KW8up3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebeoana spune:

Eu ar trebui sa nasc in jurul datei de 7 noiembrie.
In general sunt dr. buni la spitalul sf. Pantelimon si atat dr Gheorghiu cat si dr. Pacu sunt discipolele prof. Ancar, asa ca au avut de la cine invata.

Bebeoana
19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

sa speram ca va fi totul bine, usor si frumos! si poate cele ce au trecut prin experienta nasterii la Pantelimon vor scrie cate ceva cu detaliile mentionate initial. Multumesc frumos.

Leeloo
19 +

http://good-times.webshots.com/photo/2871291450103252327dvtYKs
http://bd.lilypie.com/KW8up3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:



buna fetelor, eu am nascut in feb 2008 la Pantelimon...urat, daca
stiam din timp ce avea sa se intample......
dar sa incep cu inceputul...am ramas greu insarcinata , tratamente
multe si eu si totul ,pe 1 mai 2008 fac o laparascopie pe 27 mai
ultimul CM..:)))emotii, sperante, teama, toate au venit toate sau dus, pana la prima internare cu amenintare de avort si tot asa am tginut-o toata sarcina, nu mai spun de raul care mi-a fost, vomitam untruna oriunde de imi era frica sa mai ies afara din casa . doctorul care ma luat in evidenta de la inceputul sarci , a schimbat orasul pe cand eram in 5 luni, am inceput disperata sa caut un alt doctor care sa prieasca o gravida in 5 luni cu problemele mele..va dati seama ce am tras si uite asa am ajuns la spitalul Pantelimon la recomandarea unei doctorite care a ajutat mult...ma trimis la un anume doctor, nu-i dau numele pt. ca in definitiv sa spunem ca ma ajutat intr-un fel. ma duc la control pe cand eram in 38 sapt. ,cu bagaje cu tot...ma chemase la internare dar pana la urma ma trimite acasa si ma cheama peste 2 sapt. ca eu nu nasc acum cu toate ca la controlul de 36 sapt. se jura ca nu mai apuc 1 sapt nenascuta.....parasesc spitalul si ma umplu de sange, in timp ce traversam strada spre masina, dar nu a intorc, ( credeam ca este celebru dop)plec acasa si dupa cateva ore ma gandesc ca totusi este mai bine sa il sun pe doctor care ma cheama la spital...si de aici incepe distractia"((((......burta imi era tare , aveam contracti dar nu erau dureroase deloc, si am stat eu asa contractiile alea cam 5 ore timp in care doctorul nu a venit decat o data ,ma dus la un ecograf care era prastie, nici el nu putea sa vada nimic pe el, a mai chemat vreo 2 doctori vreo 3 studenti, era acolo o harmalai de nu te auzeai om cu om ,pana la urma cad de comun acord sa ma bage la monotorizare, acolo alta surpriza, batailr inimi bebelinei mele scadeau de la minut la minut.in momentul ala eram singura , parinti acasa ,sotul la munca, eu m-am dus pt. un control ,nu sa nasc, va dati seama ca nu aveam bani la mine pt. o nastere. si cum stateam eu in pat ma trezesc cu doctorul "hai ce faci , n-ai bani la tine ,ca este pacat de copil ala ?!"fetelor in clipa aia mi-am dat seama cat este de grava situatia si am intrat in panica, bineinteles ca nu aveam milioanele cerute la mine dar erau la distanta de 30 min. fapt care l-am comunicat doctorului. il imploram sa ma bage in operatie ca vine mama mea si se achita de datorii , nu este nici o probelema, probabil ca aratam disperata rau sau ia fost doctorului frica ca fac urat pe acolo(asta era singura mea sansa sa imi salvez copilul)ca vine la mine cu 400 ron si spune" 300 ron pt. anestezist si 100 ron pt. asistente , iai si mi da mama ta inapoi cand vine"cred ca daca imi spunea cineva ca doctorul ma va imprumuta cu bani ca sa intru in operatie nu crede-am neam....spitalul nu era nici prea prea nici foarte foarte, toaletele in schimb erau infecte, personalul ...hm cred ca la fel de infect daca nu aveam precatite harti de 10 ron, nici asa nu a fost ....niste acrituri toate, nu sunt deloc pretentioasa , cer minim de comfort, dar sa ajungi sa te rogi de ele sa iti dea supliment pt copilasul tau este deja prea mult...Toata nasterea mea la Sp. Pantelimon a fost un calvar si daca ar fi sa acord o nota as da 2 .Sfatul meu esta sa faceti un efort sa nasteti la niste spitale particulare sau macar sa cereti niste rezerve sa nu stati in camere cu toate.....daca nu pt. voi macar pt bebelusi vostri. daca aveti intrebari nu ezitati sa mi le puneti. va pu si va doresc nastere usoara si frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

ti-a cerut bani pe fatza?! incredibil, totusi cum il cheama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu am nascut acum 3 ani si jumatate si acum 3 luni la pantelimon.a doua sarcina mi a urmarit o dr pacu.am avut probleme mari si am stat 4 luni in spital.la etj 3,sectia e renovata,dar acolo stau mai mult mamicile care nasc prin cezariana.la etj 2 stau de obicei mamicile care nasc normal si intr adevar,arata jalnic acolo,insa acum se renoveaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Citat:
citat din mesajul lui MACARIE



buna fetelor, eu am nascut in feb 2008 la Pantelimon...urat, daca
stiam din timp ce avea sa se intample......
dar sa incep cu inceputul...am ramas greu insarcinata , tratamente
multe si eu si totul ,pe 1 mai 2008 fac o laparascopie pe 27 mai
ultimul CM..:)))emotii, sperante, teama, toate au venit toate sau dus, pana la prima internare cu amenintare de avort si tot asa am tginut-o toata sarcina, nu mai spun de raul care mi-a fost, vomitam untruna oriunde de imi era frica sa mai ies afara din casa . doctorul care ma luat in evidenta de la inceputul sarci , a schimbat orasul pe cand eram in 5 luni, am inceput disperata sa caut un alt doctor care sa prieasca o gravida in 5 luni cu problemele mele..va dati seama ce am tras si uite asa am ajuns la spitalul Pantelimon la recomandarea unei doctorite care a ajutat mult...ma trimis la un anume doctor, nu-i dau numele pt. ca in definitiv sa spunem ca ma ajutat intr-un fel. ma duc la control pe cand eram in 38 sapt. ,cu bagaje cu tot...ma chemase la internare dar pana la urma ma trimite acasa si ma cheama peste 2 sapt. ca eu nu nasc acum cu toate ca la controlul de 36 sapt. se jura ca nu mai apuc 1 sapt nenascuta.....parasesc spitalul si ma umplu de sange, in timp ce traversam strada spre masina, dar nu a intorc, ( credeam ca este celebru dop)plec acasa si dupa cateva ore ma gandesc ca totusi este mai bine sa il sun pe doctor care ma cheama la spital...si de aici incepe distractia"((((......burta imi era tare , aveam contracti dar nu erau dureroase deloc, si am stat eu asa contractiile alea cam 5 ore timp in care doctorul nu a venit decat o data ,ma dus la un ecograf care era prastie, nici el nu putea sa vada nimic pe el, a mai chemat vreo 2 doctori vreo 3 studenti, era acolo o harmalai de nu te auzeai om cu om ,pana la urma cad de comun acord sa ma bage la monotorizare, acolo alta surpriza, batailr inimi bebelinei mele scadeau de la minut la minut.in momentul ala eram singura , parinti acasa ,sotul la munca, eu m-am dus pt. un control ,nu sa nasc, va dati seama ca nu aveam bani la mine pt. o nastere. si cum stateam eu in pat ma trezesc cu doctorul "hai ce faci , n-ai bani la tine ,ca este pacat de copil ala ?!"fetelor in clipa aia mi-am dat seama cat este de grava situatia si am intrat in panica, bineinteles ca nu aveam milioanele cerute la mine dar erau la distanta de 30 min. fapt care l-am comunicat doctorului. il imploram sa ma bage in operatie ca vine mama mea si se achita de datorii , nu este nici o probelema, probabil ca aratam disperata rau sau ia fost doctorului frica ca fac urat pe acolo(asta era singura mea sansa sa imi salvez copilul)ca vine la mine cu 400 ron si spune" 300 ron pt. anestezist si 100 ron pt. asistente , iai si mi da mama ta inapoi cand vine"cred ca daca imi spunea cineva ca doctorul ma va imprumuta cu bani ca sa intru in operatie nu crede-am neam....spitalul nu era nici prea prea nici foarte foarte, toaletele in schimb erau infecte, personalul ...hm cred ca la fel de infect daca nu aveam precatite harti de 10 ron, nici asa nu a fost ....niste acrituri toate, nu sunt deloc pretentioasa , cer minim de comfort, dar sa ajungi sa te rogi de ele sa iti dea supliment pt copilasul tau este deja prea mult...Toata nasterea mea la Sp. Pantelimon a fost un calvar si daca ar fi sa acord o nota as da 2 .Sfatul meu esta sa faceti un efort sa nasteti la niste spitale particulare sau macar sa cereti niste rezerve sa nu stati in camere cu toate.....daca nu pt. voi macar pt bebelusi vostri. daca aveti intrebari nu ezitati sa mi le puneti. va pu si va doresc nastere usoara si frumoasa


groaznic! cum se poate intampla asa ceva??!!
eu am auzit numai lucruri rele despre spitalul in sine, asa ca nu m-as duce acoloooo.....va sfatuiesc fetelor sa va reorientati decat sa ajungeti in astfel de situatii sau poate si mai grave.

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Poate ca acum e mai bine, acum cativa ani ... groaznic. Nu am nascut acolo, dar a nascut prietena mea. Nu va mai zic ca era sa-si piarda copilul, ca nu si-au dat seama ca nu poate iesi .. ma rog, s-a chinuit rau, copilul s-a nascut vanat si n-a tipat ... in fine peste toate astea s-a intors acasa cu bb-le de 1 saptamana cu ..... o ciuperca luata din spital!!! Ciuperca a avut-o bb!
Intrucat ea a nascut cu 2 ani inaintea mea mi-e mi-a fost groaza de nastere si spitale. Pe langa ea, la mine a fost super ....
Personal m-as feri de Pantelimon, desi poate ca acum s-au mai schimbat lucrurile ...

Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

buna fetelor, eu am nascut pe 4 iunie in acest spital o fetita.
spitalul arata jalnic la et 2, dar eu am ales sa stau la et 3 sectia ginecologie, unde conditiile sunt super, sunt camere cu 4-5 paturi, cu baie-wc in fiecare salon , super curatenie.in aceste camere stau si cele care au nascut normal si cu cezariana (eu am facut cezariana pt ca bb era cu funduletul in jos, si nu s-a putut naste normal desi eu chair vroiam
eu mai am tot fetita de 4 ani si 2 luni tot nascuta in acest spital;
la prima fetita am ales sa stau la et 2 ca vroiam sa fiu cu bb in camera-cea mai rea alegere-mizerie, geamurile nu se inchideau, era doar o toaleta pe hol unde mergeau toate lauzele si deci si cele "colorate" deci mirosea urat,asistentele nu ne dadea supliment de lapte praf intre orele de masa chiar dc bb plangeau de se inroseau , nu venea nici o asistenta sa ne arate cum se ingrijeste un bebelus mai ales ca era primul copil asa ca atunci cand am ajus acasa eram foarte stresata si super obosita;
asa ca la cea de a 2 fetita am vrut ceva conditii, asa ca am ales sa stau la et 3 complet refacut, dar dezavantajul a fost ca bb e la et 2 si tr mers mereu la ei sa ii alptam, dar noaptea puteam sa dorm de la ora 12 pana la ora 5.30 cand mergeam la alaptat;
acum se reface si aripa de la et 2 dar nu cred ca vor termina anul asta;au doar geamuri termopane puse , paturile si usile sunt vechi, nu e varuit pe pereti, si mirosea a igrasie;
dar o maimica din parc care a nascut tot aici imi zicea ca pt ea nu a contat conditiile jalnice de la et 2 dc era bb cu ea; deci fiecare e libera sa aleaga; eu una ma bucur ca am ales sa stau la et 3 chiar dc nu cu bb in camera, am fost un pic mai relaxata ca bb e supravegheta mereu, si eu m-am odihnit, asa ca acasa am fost "fresh".
ce sa va zic si despre preturi, cam scump a fost totul de parca cumparam un bebelus, fara 5 roni la asistente nu se uita la tine, dar erau si mamici care nu dadeau nimik si cred ca dupa ce plecam eu la fel se comporta cu totii bb-ii, la anestezist 250 ron, la medicul neonato cam 200 roni iar la medicul gineco eu am dat 1500 roni ca au fost ceva complicatii.

Mergi la inceput