cockteil fructe de mare!

cockteil fructe de mare! | Autor: antosit

Link direct la acest mesaj

Mi-a adus sotul o punga cu "cockteil de fructe de mare" cum le pregatesc?

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu le-am facut calite in unt , trase la tigaie, o mana buna de usturoi, niscaiva mirodenii si gata! dar noi n-am fost prea incantati de chestiile alea...n-au gust nici de peste, nici de melci, nici de carne...nu avem gustul educat pentru asa ceva. Dar pentru ca se spune ca sunt foarte bune pentru organism eu una o sa mai mananc asa din cand in cand...ai mei nu cred!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadira spune:

quote:
Originally posted by rory76

Eu le-am facut calite in unt , trase la tigaie, o mana buna de usturoi, niscaiva mirodenii si gata! dar noi n-am fost prea incantati de chestiile alea...n-au gust nici de peste, nici de melci, nici de carne...nu avem gustul educat pentru asa ceva. Dar pentru ca se spune ca sunt foarte bune pentru organism eu una o sa mai mananc asa din cand in cand...ai mei nu cred!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadira spune:

quote:
Originally posted by rory76

Eu le-am facut calite in unt , trase la tigaie, o mana buna de usturoi, niscaiva mirodenii si gata! dar noi n-am fost prea incantati de chestiile alea...n-au gust nici de peste, nici de melci, nici de carne...nu avem gustul educat pentru asa ceva. Dar pentru ca se spune ca sunt foarte bune pentru organism eu una o sa mai mananc asa din cand in cand...ai mei nu cred!

"sky is the limit!"


Se vede treaba ca sunt cam zapacita...




La reteta facuta de Rory eu mai propun si niste paste sau poti face un aluat de pizza si atunci mai adaugi mozzarela si o rosie feliata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

fructe de mare gatesc si eu!!!!
se fac foarte usor:
congelate, se pun intr-o tigaie cu o lingura , doua de ulei de masline (depinde de cantitate), se calesc cateva minute, apoi se adauga condimente, oregano, usturoi, piper, sare si se lasa sa fiarba vreo 20-30 minute, (scrie si pe unele pungi). se pune oregano mai mult, ca sa aiba gust! separat fierb orez cu bob lung, de calitate, pe care in prealabil l-am tinut 10 minute in apa cu sare, in care la urma adaug un pumn de alune fara sare.
cam asta e tot!!!


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Multumesc fetelor!
Maine la fac si va spun daca o sa ne placa!Nu am mancat pana acum si nu stiu despre ce este vorba...ma tenteaza si reteta de orez cu alune!


Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mie imi plac calite cum s-a spus si mai sus si amestecate cu paste de orez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Gata!Le-am executat aseara asa cum mi-ati zis, trase la tigae si cu usturoi.Au iesit bune si ne-au placut,asa ca vor mai urma in meniu!
Multumesc!


Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nu mai stie numeni alte retete cu fructe de mare? Noua ne plac foarte mult dar nu prea stiu cum sa le gatesc.
Va dau si eu o reteta de creveti. Crevetii proaspeti se tin o ora in apa in care se stoarce o lamaie. Apoi se prepara un sos din unt topit la microunde, usturoi, sare, piper si patrunjel uscat. Se dau crevetii prin acest sos si apoi se prajesc pe gratar sau in tigaie. Sunt buni de nu te mai saturi.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si eu obisnuiesc sa prepar fructe de mare cel putin o data la 2 saptamani; noua ne plac foarte mult. Din pacate nu cunosc prea multe retete, de fapt nu le prepar decat intr-un singur fel: cu paste si legume.
Calesc fructele de mare asa cum spuneau si fetele in unt (foarte usor calite), dupa care adaug brocoli, morcovi, ardei, porumb, pe care le calesc impreuna cu fructele de mare, adaug usturoi, sare, piper, cateodata pun si sos de soia (pentru diversificarea gustului). Daca nu pun soia, adaug niste smantana si rezulta un sos alb. pastele fierte separat in apa cu sare, se pun in farfurie, iar pese ele se adauga compozitia facuta cu fructe de mare si legume.
va invit sa faceti si voi si sa ne impartasiti parerile.

calamarul se mai poate face pane, prajit in tigaie.
Pofta buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Cu orez, tipica paella cu fructe de mare...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput