SOS! uter retrovers, deplasat spre stanga...

SOS! uter retrovers, deplasat spre stanga... | Autor: sunshine24

Link direct la acest mesaj

Dupa un consult ginecologic, dr mi-a pus urmatorul diagnostic: displazie col uterin (f mica), retroversie uterina fixa, parametroanexita ovariana stanga, ovarul stang e m mic decat cel drept, uter deplasat spre stanga.Test Papanicolau C II- f bun si vaginita candidozica. Sunt f ingrijorata deoarece ma tem ca nu voi putea ramane insarcinata. D-na dr mi-a spus ca nu ar trebui sa fie probleme, dar totusi eu imi fac griji. MI-a m spus ca atunci cand am contact sexual sa stau eu deasupra si dupa contact sa stau cu bazinul m ridicat, pe o perna eventual, vreo 2-3 ore. Am m citit undeva ca in astfel de cazuri e bine sa stai pe burta. Cum e cel m bine pana la urma? Daca a m fost cineva in situatia mea va rog sa-mi dati un sfat.
Ne dorim enorm de mult un si abia astept sa fiu .
Va doresc la toate bebici sanatosi, voinici si frumosi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine24 spune:

Fetelor, nu puteti sa imi dati nici in sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Buna.
Cred ca mai degraba ar trebui sa tratezi constiincios candidoza aia.Evident trebuie tratat la partenerul.Anexita..si ce mai ai.
Apoi te poti apuca si de facut bb.Trebuie sa spun ca unii dr vad peste tot numai utere retroverse,ovare polichistice..etc etc.Acum,un uter retrovers nu-ti pune probleme in a ramane insarcinata.Eu il am retrovers si am ramas mereu din prima,ba si cu protectie..Sunt fete pe forum cu uter retrovers care au ramas repede insarcinate si n-au avut nici o problema.
Multa sanatate.

POZE
my baby
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Sunshine, nu-ti face griji: uterul retrovers/antevers nu e o piedica sa ramai gravida. Si da, daca tot e sa o luam asa, e mai bine sa stai pe burta dupa contact. Eu inainte de nastere aveam uterul antevers si dupa nastere a devenit retrovers. Mie dr mi-a zis sa stau cu bazinul sus...Succes! Super rezultatul la papanicolau. Candidoza se rezolva si aia; cu anexita aia ar trebui sa vb cu dr sa-ti dea tratament...dar inprincipiu esti ok, ce sa mai! Doamne ajuta!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine24 spune:

Va multumesc tare mult fetelor pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

Scumpa mea....e vraja!
Eu in mai 2007 am facut exact aceleasi analize. Verdict: numai ffff greu raman. Pe 4 iulie sunt programata la cezariana! Si crede-ma, nici nu ma pot lauda ca m-am saturat de-a face dragoste cu sotul! Deci...take it easy!
Dumenezeu e mai tare ca doctorii!

Sanatate!
Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

si eu am avut si am inca, uterul retrovers si ovarul drept mai jos si lipit de uter. dar, am avut si alte probleme (o trompa blocata!). multi ani nu am ramas insarcinata, dar cu rabdare si... perseverenta, dupa ce am pierdut primele doua sarcini, am adus pe lume doi copii, minunati, trasniti, frumosi, inteligenti, nebunei!
nu stiu daca statul pe burta "dupa" sau pe o perna te ajuta, important este sa ai rabdare...foarte multa rabdare, si sa tratezi candidoza si anexita.
rabdare si succes!


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by kariguld

si eu am avut si am inca, uterul retrovers si ovarul drept mai jos si lipit de uter. dar, am avut si alte probleme (o trompa blocata!). multi ani nu am ramas insarcinata, dar cu rabdare si... perseverenta, dupa ce am pierdut primele doua sarcini, am adus pe lume doi copii, minunati, trasniti, frumosi, inteligenti, nebunei!
nu stiu daca statul pe burta "dupa" sau pe o perna te ajuta, important este sa ai rabdare...foarte multa rabdare, si sa tratezi candidoza si anexita.
rabdare si succes!


Kari


Sa-ti traiasca!

POZE
my baby
11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

si ai vostri sa traiasca
iar pentru cele care sunt cu bebei pe drum, nasteri usoare si multa sanatate.
iar pentru cele care isi doresc ma rog sa le dea DD !!!


pentru voi toate!!!


Kari

Mergi la inceput