Sangerari intre menstruatii

Sangerari intre menstruatii | Autor: pavalina

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor! sunt noua pe forum... si va scriu pentru ca am o nelamurire. de cateva luni (vreo 6 mai exact) eu si sotul meu incercam sa facem un bb...din pacate nu ne prea iese...in fine nu m-am ingrijorat foarte tare pentru ca avem programul destul de incarcat (el pleaca mult din tara cu serviciul si s-a intamplat sa plece cam in perioada mea fertila) asa ca nu pot trage o concluzie in ceea ce proveste in/fertilitatea noastra. luna trecuta am avut niste sangerari in perioada de ovulatie (foarte foarte mici, cateva picaturi 4-5 zile la rand), luna asta am fost la doctor si am facut o eco, dr mi-a spus ca sunt perfect sanatoasa si ca poate am avut o ovulatie mai violenta...luna asta am patit la fel, cu singura modificare ca au fost sangerari mai abundente in ultimele cateva zile care, apropo, nu mai fac parte din perioada fertila (trebuie sa imi vina peste 2 zile). simptomele specifice menstruatiei sunt prezente (sani durerosi si intariti, balonare) dar sunt insotite cateodata de niste dureri ca de menstruatie (in special cand sangerez). a mai patit cineva asa ceva ca sa ma poata lamuri si pe mine, ca eu una nu mai inteleg nimic. va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Pavalina,in primul rand bine ai venit pe forum!

Sangerarile intre menstruatii pot avea mai multe cauze.

O ovulatie mai puternica poate da sangerare.Depinde si ce fel de ecografie ai facut,mie doar la eco endovaginala mi-a depistat doctorul un polip endometrial care imi provoca sangerare si culmea tot in preajma ovulatiei.Dupa cum ziceam ar trebui mai multe investigatii sa vezi exact ce provoaca acea sangerare.Daca se constata ca e din cauza ovulatiei nu ai de ce sa-ti faci griji.

Mult succes si sa auzim de bebe

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pavalina spune:

buna ada si multumesc de raspuns. am facut eco endovaginala si a iesit foarte bine. am facut teste de sarcina si azi si ieri si s-a vazut si a doua liniuta. mai slab decat cealalta dar se vedea cu usurinta, iar azi a fost mai intensa decat ieri. pot considera ca rezultatul este pozitiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Din pacate si eu am patit asa ceva. De cateva luni am sangerari aiurea. Si mie medicul mi-a zis ca s-ar putea sa fie ovulatie dar eu nu cred mai ales ca nu am avut mucus de ovulatie si nici teste pozitive. Cred ca este o dereglare hormonala dar nu stiu nici eu ce sa fac. Medicul mi-a mai zis ca poate am fost stresata dar eu inainte nu am avut nicioadata asa ceva si poate eram mult mai stresata. Poate mai scriu si alte fete si ne lamurim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

buna fetelor! exact acest lucru il patesc si eu de vreo 4-5 luni!!! sangerez si la ovulatie 2-3 zile si inainte de venirea ciclului cu vreo 5 zile inainte si se continua cu ciclu efectiv.Am fost la mai multi medici.Primul m-a suspectat de endometrioza.Am facut o analiza sin sange si a iesit ca nu am asa ceva.Tot asa m-a intrebat de suparari.Mari suparari nu am avut dar nici lipsita de ele nu am fost.oricum nu au fost asa mari.Ok,urmatorul doctor mi-a facut endo vaginala ,dupa ciclu si a spus ca nu am nimic si ca probabil este o dereglare hormonala(eu sunt operata de tiroida).In concluzie mi-a recomandat Duphaston din z15 pana in z25.Desi eu am progesteronul f.bun intotdeauna,vad ca totusi mai trebuie sa iau.Azi sunt in z15 asa ca am inceput tratametul.Ieri,in z14 m-a durit rau burta,exect ca la ciclu si am crezit ca voi sangera dar nu am observat nimic.Eu ma chinui de 6 ani sa fac bebe si nimic!!! am si trompele obturate.am avut o extrauterina dupa tratam.la Sovata.Astept pareri si de la voi,poate in final de tratam singure,fara medicii astia care dau din colt in colt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

tzuca - 1) endometrioza nu iese la analiza la sange, eu am endometrioza descoperita prin laparo si credema ca daca ma bazam pe analizala la sange(care a ieshit ok)sau pap stateam linishtita si astazi, boala evolua si shanse de bb....zero
2)mai incearca un alt doctor, vad ca e chiar o moda cu aberatia asta de a recomanda progesteron din ziua 15 pana in ziua 25. progesteronul se ia numai dupa confirmarea ecografica a ovulatiei altfel e o mare porcarie. organismul femei nu este ceas elvetian si nu trebuie sa presupuna doctorul tau ca ovulezi fix in ziua 14. daca cumva ai o ovulatie mai tarzie, adica foliculul nu a apucat sa se sparga pana in ziua 15 cand incepi tratamentul, adio shase de a mai ovula si automat adio shanse de bb.
nu vreau sa te sperii dar nici nu pot sa vad cat de ushor un doctor nu numai ca nu te ajuta sa ramai ba din contra te mai si incurca. daca ai tropele infundate singura shansa e laparo si daca nu se pot rezolva atunci FIV ,pt ca sunt sigura ca te-ai cam saturat dupa 6 ani.

bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

multumesc mult aris! stiu ca ai perfecta dreptate dar inca parca nu vreau FIV...Si laparo am facut si nu mai vreau,iar cu extrauterina tot laparo am facut.Puteau sa vada daca este endometrioza.acum m-am apucat de duphaston... Mult succes tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

quote:
Originally posted by pavalina

buna ada si multumesc de raspuns. am facut eco endovaginala si a iesit foarte bine. am facut teste de sarcina si azi si ieri si s-a vazut si a doua liniuta. mai slab decat cealalta dar se vedea cu usurinta, iar azi a fost mai intensa decat ieri. pot considera ca rezultatul este pozitiv?


Felicitari,esti insarcinata!
Pentru mai multa siguranta fa-ti si un Bhcg!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Nimic nou la caest subiect? eu am in continuare sangerari inainte de ciclu ca vreo 5 zile si ma tin pana incepe ciclul efectiv.Este o sangerare mica,maronie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Buna! Tzuca ti-ai facut analizele recent? Eu am facut analizele recent si am descoperit ca am estrogenul mare. Le mai facusem de mai multe ori si erau bune doar ultima data a iesit mare. Cred ca am progesteronul mic si eu cred ca de asta am avut sangerari. Luna asta am luat muguri de zmeur, mastodynon, ceai de cretisoara si de napraznic nu am avut sangerare iar teste de ovulatie pozitive. Dar tu daca ai luat duhaston nu este problema de progesteron scazut poate ai estrogen scazut. Apar sangerari si de la estrogen mic ca si de la progesteron mic. Dar poti sa iei muguri de zmeur cred ca pe mine m-a ajutat. Eu zic sa-ti faci analizele de estrogen in z2 sau a 3 a ciclului si o sa vezi. Iti doresc mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Draga Sandaa,multumesc mult pentru informatii.Intr-adevar am progesteronul intotdeauna mare,dar la estrogen nu m-am gandit.Am sa fac analizele asa cum mi-ai propus.Am mare incredere si eu in naturiste.Am sa va tin la curent cu evolutia.

Mergi la inceput