candida in gat

candida in gat | Autor: alina2006

Link direct la acest mesaj

buna tuturor!

dupa ce acum o saptamana i-am facut copilului exudat faringian bacterian si a iesit negativ ( streptococ, staphylococ ), i-au mai facut o data la gradi si fungi...i-a iesit candida! restul ok.

sincera sa fiu, pana acum nu auzisesem despre candida in gat si am incercat sa dau cautare google si nu m-am lamurit!

as ruga pe cei care v-ati confruntat cu asta, sa-mi spuneti despre ce este vorba, manifestare, tratament...

mentionez ca nu se manifesta in nici un fel pana acum.

multumesc mult!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Micozele (la modul general) se pot face si in urma administrarii indelungate de antibiotice. Dr. iti poate recomanda un amtimicotic eficient in functie de micoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Buna
Baiatul meu a facut odata candida in gat in urma administrarii unui antibiotic foarte puternic. Avea un fel de pete albe in gat( care initial au fost confundate de doctor cu puroiul) dar la exudat a iesit candida. I-a dat cel mai simplu tratament , stamicin si imediat i-a trecut. Oricum cred ca o fost tare neplacut pentru bietul copil caci plangea intr-una si nu manca nimic.

Rianna
Crengu 32+ cu Rianna si mami lui Cristian( 5 anisori)
AMR 6+ saptamani!!! Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

multumesc pt raspunsuri! am o mare indoiala, deci ii voi repeta analiza! n-a luat antibiotic de curand si nici n-are manifestare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Si al meu pui a avut candidda in gat si pe limbutza cand era bebe mic, inainte de a lua antibiotice. Am inteles ca poate sa se dezvolte cand sistemul imunitar e slabit (in cazul nostru avusese o viroza, dar trecuse fara antibiotic). Dr mi-a mai spus ca e posibil sa fi luat la nastere, daca eu am avut candida in timpul sarcinii (si chiar avusesem cu putin timp inainte de nastere, posibil sa nu se fi tratat complet).

Pt bebe, daca are numai in gat, tratamentul e relativ simplu - badijonaj bucal cu glicerina boraxata, eventual care contine si stamicina.
Noi am avut atunci o pediatra mai nonconformista, care ne-a recomandat sa inia o pauzam suzeta in dulceata de trandafiri, de cateva ori pe zi. Am facut asta si - ma credeti sau nu, am scapat de micoza.

Badijonajul cu glicerina l-am utilizat cand a mai crescut si a facut din nou candida - de la antibiotice (si nu am mai gasit atunci dulceata de trandafiri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Corectez: mai sus am vrut sa scriu: "sa inia o pauzam suzeta" ...

Mergi la inceput