Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

candida in gat

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

alina2006
alina2006
membru incepator

Romania
Bucuresti

423 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 16/06/2008 :  19:50:04 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite alina2006 un Mesaj Privat

candida in gat

buna tuturor!

dupa ce acum o saptamana i-am facut copilului exudat faringian bacterian si a iesit negativ ( streptococ, staphylococ ), i-au mai facut o data la gradi si fungi...i-a iesit candida! restul ok.

sincera sa fiu, pana acum nu auzisesem despre candida in gat si am incercat sa dau cautare google si nu m-am lamurit!

as ruga pe cei care v-ati confruntat cu asta, sa-mi spuneti despre ce este vorba, manifestare, tratament...

mentionez ca nu se manifesta in nici un fel pana acum.

multumesc mult!

Iana-Daria si Mami Alina
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - alina2006 on 16/06/2008 19:51:05
april
april
floare de cires

Donator desprecopii.com
 Montserrat, undeva, candva
4339 Mesaje
18 Prieten(i)
Trimis la: - 16/06/2008 :  20:59:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite april un Mesaj Privat
Micozele (la modul general) se pot face si in urma administrarii indelungate de antibiotice. Dr. iti poate recomanda un amtimicotic eficient in functie de micoza.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
crengu75
crengu75
closca cu puii de aur

Romania, suceavaSUCEAVA
1325 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/06/2008 :  23:21:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crengu75 un Mesaj Privat
Buna
Baiatul meu a facut odata candida in gat in urma administrarii unui antibiotic foarte puternic. Avea un fel de pete albe in gat( care initial au fost confundate de doctor cu puroiul) dar la exudat a iesit candida. I-a dat cel mai simplu tratament , stamicin si imediat i-a trecut. Oricum cred ca o fost tare neplacut pentru bietul copil caci plangea intr-una si nu manca nimic.

Rianna
Crengu 32+ cu Rianna si mami lui Cristian( 5 anisori)
AMR 6+ saptamani!!! Doamne ajuta!!!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
alina2006
alina2006
membru incepator

Romania, Bucuresti
423 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/06/2008 :  13:25:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alina2006 un Mesaj Privat
multumesc pt raspunsuri! am o mare indoiala, deci ii voi repeta analiza! n-a luat antibiotic de curand si nici n-are manifestare!

Iana-Daria si Mami Alina
witeflower
witeflower
membru junior

Romania, medias
758 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/06/2008 :  14:20:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite witeflower un Mesaj Privat
Si al meu pui a avut candidda in gat si pe limbutza cand era bebe mic, inainte de a lua antibiotice. Am inteles ca poate sa se dezvolte cand sistemul imunitar e slabit (in cazul nostru avusese o viroza, dar trecuse fara antibiotic). Dr mi-a mai spus ca e posibil sa fi luat la nastere, daca eu am avut candida in timpul sarcinii (si chiar avusesem cu putin timp inainte de nastere, posibil sa nu se fi tratat complet).

Pt bebe, daca are numai in gat, tratamentul e relativ simplu - badijonaj bucal cu glicerina boraxata, eventual care contine si stamicina.
Noi am avut atunci o pediatra mai nonconformista, care ne-a recomandat sa inia o pauzam suzeta in dulceata de trandafiri, de cateva ori pe zi. Am facut asta si - ma credeti sau nu, am scapat de micoza.

Badijonajul cu glicerina l-am utilizat cand a mai crescut si a facut din nou candida - de la antibiotice (si nu am mai gasit atunci dulceata de trandafiri).

"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")
witeflower
witeflower
membru junior

Romania, medias
758 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/06/2008 :  14:23:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite witeflower un Mesaj Privat
Corectez: mai sus am vrut sa scriu: "sa inia o pauzam suzeta" ...

"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com