INSEMINARE (27)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bulinanico79 spune:

Scuze de absenta...dar a fost motivata...am fost in concediu. De altfel nici nu ma pot mandri cu noutati...sunt oficial la menopauza :). Astept cu fiolele de menopur in frigider din 1 iulie sa incepem stimularea iar menstruatia mea ...pauza. Am facut la sfarsitul lui iunie un tratament cu ANDROCUR, care mi-a dereglat rau ciclul. Azi sunt in ziua 52!!! (din 28-32). Pana am reusit sa iau legatura cu dr meu am facut cateva teste doar doar....Dr mi-a zis ca e normala intarzierea si ca ar fi trebuit totusi sa vina pana in data de 28 iulie. Joi, in 31 ma duc la el sa vedem ce putem face de aici. Sunt putin ingrijorata ...dar optimista.

andrutzac am citit la capitolul stimulare ca gonalul ar fi cam 75 ron fiola iar ovamit-ul ceva mai ieftin. Intra acolo poate iti raspunde cineva care le-a folosit de curand.

Korina bine ai venit si mult succes iti doresc. Curaj candva ni se va implini si noua visul...

inna ne ti in suspans. Ce s-a mai intamplat, a venit cm sau nu. E cu ochisori? Sper sincer, ne-ar mai da si noua ceva sperante ca totusi se poate....

nico
http://tt.lilypie.com/57OKp2.png
asteptam bebe din februarie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinanico79 spune:

M-am intins ingrozitor...scuze



nico
http://tt.lilypie.com/57OKp2.png
asteptam bebe din februarie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Cutia de ova-mit era pana in 10 lei anul trecut. Am reusit si eu sa ma programez la dr. Dracea, dar din pacate avea liber tocmai pe 20 octombrie. Oricum, nu pot spune ca ma plictisesc pana atunci, ca mi-a trimis pe fax baremul de analize si o sa am destula treaba. Ma gandeam sa vorbesc cu dr. ca-mi faca IFI, am vazut ca rata de succes e mai mare si daca nu se poate, sa fac macar dubla inseminare. Dar pe 20 octombrie o sa fiu chiar dupa menstruatie asa ca o sa incep inseminarile din noiembrie. Sper sa nu se mai intample nimic sa ma intarzie pana atunci, si poate apar mai multe reusite la inseminari sa fiu si eu mai optimista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

RalMar, se face la noi in tara IFI? Care ar fi costurile? Se face laparoscopic, sub anestezie generala, tinand cont ca gigeii sunt introdusi direct in trompa uterina? Eu asa citisem ca se practica...

Ar fi ceva sa se faca si la noi procedura asta!

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Sincera sa fiu nu cred ca se face IFI la noi in tara, dar vreau sa vorbesc cu dr. poate voi fi eu prima pacienta . Ma sperie reusitele de doar 10-15% la o inseminare normala si cred ca asa cresc foarte mult sansele. Daca mai aflu alte detalii va anunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

`bulinanico..eu sunt bine, ma dor sanii ingrozitor, merg cu ei in maini dimineata pana la baie, mi-a intarziat 6 zile, testele sunt perfect pozitive...analiza de sange nu mai mac. mi-a ajuns una care m-a dezamagit...astept si o sa fac o eco sap viitoare , se spune ca dupa 10 zile de intarziere se vede la eco, abia atunci cand ma conving eu ca e bebe si e bine ma voi putea bucura, deocamdata am inima mica mica.
te
Tin pumnii la toate fetele, va citesc in fiecare zi, si sa dea d-zeu sa fie cat mai multe reusite anul asta si sa fim toate burtici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

inna30 - eu cred ca ar trebui sa faci beta hcg pentru a vedea ca sarcina este in evolutie si , repetand analiza, te siguri ca evolueaza bine. Este foarte util si eco pentru a vedea ca este fixata unde trebuie.

Bravo graviduto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Buna fetelor
Ada-eu sunt sub monitorizari acum,anul trecut am facut in luna septembrie histerosalpinogograma,am asteptat si nimic,trompa stg este infundata,iar dr ok,apoi dr mi-a dat sa fac vaccinul antirubolic,dupa analizele de sange.Acum am facut o ecografie vaginala in ziua a 2 a,si am inceput menopurul.In ziua a 9 a urmeaza alta ecog sa vada foliculii,daca diametrul unui folicul depaseste 18 mm-20,imi va face o injectie hgc,pt spargerea folicului,si ziua urmatoare inseminarea,iar in ziua cealalalta urmatoarea inseminare.Asa mi-a recomandat ca ar fii mai sigur;la fel si cu injectiile ,mi-a spus ca este mult mai sigur.
Bulinanico-multumesc si sper sa reusim cat mai multe sa avem bebei.Speranta moare ultima,iar in doctori nu prea am eu intotdeauna incredere,dar acum sunt la mana lui,deci vreau nu vreau,...ma gandesc ca nu sunt eu prima si nici ultima pe care o monitorizeaza ,si mergand intr-un centru de fertilizare,ei numai asta fac zi de zi,asa ca nu-mi ramane decat sa astept......scuze,m-am intins.V-am pupacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinanico79 spune:

of...am fost ieri la dr. Toate bune si frumoase imi spune sa nu ma alarmez in legatura cu intarzierea asta mare a CM, se mai intampla. Imi da reteta pt tratament....21 de zile cyclo-progynova, dupa care o luna de AC.....si ajung acasa trista (ca iar aman inseminare..pana prin septembrie), dupa ce am cumparat medicamentele pregatita sufleteste sa le iau de azi. Acasa consta cu stupoare ca CM tocmai a venit. Acum iar o iau de la capat cu umblat dupa dr sa vb cu el....azi
RalMar si eu tot menopur am pt stimulare....sunt curioasa cum vei reactiona, daca vot creste foliculii suficient. Bafta

nico
http://tt.lilypie.com/57OKp2.png
asteptam bebe din februarie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Buna fetelor,

Ce inseamna foliculi suficient de mari? Cat trebuie sa aiba cand facem pregnylul? Despre endometru am inteles ca tot ce-i peste 8mm este bun, dar foliculii? Am auzit ca ei se sparg cand au peste 25mm dar unii medici recomanda pregnylul cand au doar 16-18mm. sunt in ceata totala


PS: week-end placut si sa fie plin de II liniute peste 2 saptamani


gianina

Mergi la inceput