INSEMINARE (27)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coletutza spune:

quote:
citat din mesajul lui inna30

BUNA FETELE. Am si eu o intrebare , voi cred ca stiti, la cate zile iese in org pregnilul? pt ca am inteles ca asta influenteaza testul de sarcina? si la cate zile dupa IA iese pe test sarcina?
va pup....eu am facut IA nr.3 luna asta si sunt in z12, dim am facut un test si a iesit slab pozitiv, inca nu stiu ce sa cred, oricum este prea devreme zic eu. Sunt toma necredinciosul, nu mai cred in nimic dupa cate esecuri am avut.
va pup si va multumesc



mie mi-a aratat testul de sarcina slab pozitiv si in ziua a 15a dupa inseminare, in luna cind am facut 2 pregnyl de cite 5000, deci dupa 10.000unitati...si deja imi sclipeau ochii....pina intr-o zi, cind a venit menstruatia(din nou!) si m-am linistit...oricum facusem 6 teste de sarcina, care mai de care...
asa ca daca ai rabdare mai bine astepti sa iti intirzie menstruatia macar 2-3 zile, daca nu...capeti experienta in dat banii pe teste, macar sa fie cu noroc!asta sa fie paguba, niste bani.

mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

coletutza..multumesc, asta este ....trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea de nereusita si luna asta, sa avem putere sa o luam de la capat, ai dreptate.
oricum testul de sange m-a facut sa-mi pierd speranta si sa cred ca este adevarat , adika nu e bebe.multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Pregnylul se elimina, teoretic, 1000 UI pe zi dar practic, si la mine au fost slabe teste pozitive dupa 14 zile de la inseminare si n-a fost bebe...

Daca vrei sa fii sigura, cel mai bun este testul de sange, la urgenta...

Succes,

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Buna fetelor, ma alatur si eu voua.Tocmai am intrat pe acest capitol cu inseminarea,inainte eram la alt capitol,pt ca nu credeam ca o sa fie nevoie si de asta din moment ce mama natura ne-a dotat cu tot ce trebuie .
Maine am programare la dr. pt eco in a doua zi de cm,din a 3 a trec pe menopur 75,zilele 3,4,5,6,7,8,apoi in ziua 9 ecograf si probabil o injectie de hcg de 10.000,inseminare,si apoi inca un rand de hcg si iar o inseminare,pt ca am inteles ca asa ar fii cel mai bine sa fac 2 inseminari.Ce sa va spun ,ca am sperat ca si voi sa apara bebele,dar dezamagirile au continuat luna de luna din vara lui 2005.
Poate luna viitoare o fii mai bine??!!Cine stie?timpul le rezolva pana la urma intr-un fel sau altul.Va pup si va doresc la toate sa aveti cat mai repede copilasii mult doriti.Sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Buna dimineata,

Korina mult,mult succes cu inseminarea.Daca e dubla ai mai multe sanse.Doamne ajuta!

Inna,am inteles ca ciclul nu a venit,testele arata liniutele mai clare dar bhcg e mic.Hai ca se mai insala si ei.Ce mult imi doresc sa fii graviduta!Reusita ta e a noastra a tuturor.Doamne ajuta-ti si tie!


Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Multumesc mult Ada , si sa fie cu noroc pt. toate fetele.Vroiam sa stiu cam in a cata zi se face inseminarea,stiu ca depinde de marimea foliculilor? si daca tratamentul vostru consta in injectii sau pastile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Buna dimineata la toata lumea,

korina inseminarea se face in functie de ovulatie,faci monitorizare a ovulatiei,se constata ecografic in ce zi ovulezi,depinde si de lungimea ciclului,la mine de exemplu cm e de 32 zile,ovulatia e in ziua 17,18.La un ciclu de 28 zile ovulatia e mai repede.Totul se stabileste in functie de eko,bineinteles ca foliculii sa aibe de preferinta peste 20mm si endometrul peste 10mm.

Stimularea poate fi mai usoara,cu pastile sau cu injectii,in functie de cum raspunde organismul.

Se mai prescrie inainte de inseminare o injectie cu pregnyl,total nedureroasa,pentru spargerea foliculului.

Eu zic ca reusita unei inseminari consta in depistarea exacta a ovulatiei.

Mult,mult succes!

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Buna ADA,la mine cm este de 31 de zile,ovulatia nu stiu exact cand este. Pe mine dr. m-a pus sa-mi aleg intre medicamente si injectii,si eu l-am intrebat ce-mi recomanda,si a spus ca este de preferat injectiile,pt ca sunt mai sigure ,si mi-a spus ca trebuie sa mi le fac singura.Intrebarea despre cand are loc inseminarea era pt faptul ca eu fac injectiile intre zilele 3 si 9 ale cm,iar la eco in ziua 9 s-ar putea sa-mi dea injectia hcg pt spargerea folicului,daca ajunge cam la 20 mm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Buna fetelor,

Korina,injectia cu pregnyl se face inainte cu 24-36 ore de inseminare.La un ciclu de 31 zile m-i se pare repede sa o faci in ziua 9.Eu m-as baza mai mult pe ekografie,asa sti sigur cand ovulezi,ar fi fost bine daca aveai cel putin o luna de monitorizare,sa vezi exact la ce dimensiune se sparge foliculul.Ai putea sa-i ceri doctorului o eko inainte de IA sau chiar dupa.

Am citit undeva ca la o stimulare cu gonal sau menopur(injectii)poti avea ovocite mai de calitate decat daca ai face cu pastile.

Mi-ar placea sa cred ca ai incredere totala in doctorul tau(ti-a si propus IA dubla),fiecare organism reactioneaza diferit,nu putem generaliza.Eu zic ca cu multa bafta si o sincronizare buna exista reusite,ceea ce-ti si doresc.

O zi buna tuturor,

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutzac spune:

Buna fetelor!
Voi incepe si eu sa ma inscriu printre cele aspirante la "mamici". Incepand cu luna august Vreau sa fac o inseminare la spitalul judetean Ilfov. Vreau sa fac cu dr. Bernevig mihaela. Voi ati auzit ceva despre ea?. Mi-a spus sa iau ovamit din Z2-Z6, si daca e cazul dupa o monitorizare in z6, Gonal F. Vreau sa-mi spuneti si mie cat costa ovamitul?. Nu stiu pretusrile nici la Gonal F... Va multumesc din suflet, si bafta...Acum sunt la serviiu si nu pot sa va scriu mai multe despre mine, dar promit ca voi incepe sa fiu si eu mai "activa" si sa ne cunoastem mai bine...Pupici

Mergi la inceput