Norvinia-experienta nefericita

Norvinia-experienta nefericita | Autor: emabucuresti

Link direct la acest mesaj

Am avut o experienta total nefericita cu aceasta firma producatoare de mobila,am comandat la ei mobila de bucatarie si dressingul,achitand un avans de 50 %, am luat si o groaza de electrocasnice ariston de la ei, deci a fost o comanda de cateva mii bune de euro, am dat comanda in octombrie caci m-au convins ca va fi gata pana in Craciun insa au intarziat ca nesimtitii pana anul urmator in februarie.Eram insarcinata in luna a noua, m-am mutat de Craciun in casa noua si nu am avut bucatarie si dressing 2 luni.
Norvinia este de tot rasul,nici penalitatile alea infime din contract nu ni le-au calculat sa ni le scada.Cand au venit sa monteze in februarie, gresisera la productie un corp pentru ca uitasera ca acolo venea masina de spalat vase-pe care dealtfel o luam tot de la ei.Am asteptat alte cateva saptamani sa vina prostii cu alt corp.
Cand ii cautam asteptand mobilierul, nu mai raspundeau pe mobile, cand sunam pe fix la showroomul din Home design mall, dadeau scuze patetice.
Oamenii lucreaza pe picior mare pentru hoteluri, blocuri de apartamente noi asa ca nu-i cautati caci va trateaza cu dosul daca aveti un contract de pana in 10000 euro, cum am avut noi.
Si oricum, finisajul si montajul sunt groaznice-mi-au zgariat parchetul de bambus, au pus plita stramb, au proiectat aiurea si nu pot scoate sa spal tavita de la scurgatorul de vase, tot din proiectare defectuoasa -desteapta de Andreea-mare proiectant- nu pot deschide usa unui dulap decat in unghi de 30 caci mai mult loveste in corpul soldat de langa.Mai sunt multe erori de proiectare, oricum nu merita nici pe sfert banii, sa nu mai vorbesc de timp.
Asta e firma NORVINIA din Brasov.
Ar fi fost bine sa citesc si eu inainte de a da comanda despre ei, caci mai apoi am mai gasit pe net clienti nemultumiti, ar fi fort util sa stiu din timp ce fel de firma este aceasta si sa nu mai apelez la ei.Prea tarziu pentru mine, poate nu si pentru altii.Stiu, ar fi trebuit sa merg la OPC insa cu copil nascut la inceputul anului, numai de asta nu am avut timp.

Ema cu bebe Milan(07.02.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Imi pare rau pt ecperienta ta, eu mi-am facut toata mobila din casa la ei si sunt foarte multumita. A iesit exact cum am vrut, calitatea e foarte buna si n-am avut nici macar o problema cu livrarea. Ne-au gresit doar un dulap in camera fetitei, dar intr-o sapt era gata, refacut, asa cum trebuia. Din punctul meu de vedere au fost foarte profi, n-am ce sa le reprosez.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Ati platit comanda integral? Daca nu, sistati platile pina la remedierea defectlor, faceti-le un raport scris cu toate defectele si predati-l cu confirmare de primire. In prealabil interesati-va, daca nu scrie in contract, care e termenul legal de rezolvare a problemelor aratate si, daca-l depasesc, inseamna ca si-au incalcat contractul/prevederile in vigoare si-i amenintati cu darea-n judecata si returnarea platii deja facute+celelalte daune datorate montajului. In locul vostru chiar as merge mai departe, am patit si noi ceva asemanator cu un TV LCD cu garantie de 2 ani, care dupa 2 luni a inceput sa nu mai aibe sunet ca lumea pe canalele analoge. Magazinul dadea garantie numai 60 zile, restul de fabricant. Am sunat fabricantul care,de fapt era importator si le-am zis care-i baiul, intrebindu-i ce-au de gind sa faca. S-au lalait pina au gasit o firma care sa vina sa faca o evaluare a defectului, aia s-au vaicarit ca nu au primit piesa nici peste 2 sapt etc. Atunci m-am dus direct la managerul mag. de unde l-am luat, i-am expus faptele si i-am zis clar: am respectat procedurile ca orice om de bun simt si se pare ca nu conteaza, la urma-urmei am cumparat tv de la VOI si AVETI datoria sa solutionati problema-il reparati, il schimbati sau imi dati banii. Eu nu am timp de pierdut prin tribunale sa-mi caut dreptatea si astept ca voi sa mi-o faceti. Omul m-a ascultat, a luat legatura cu oamenii lui si a doua zi am primit telefon sa-mi aleg modalitatea, banii sau tv-ul reparat. Evident ca le-am cerut banii, i-am luat frumusel si ne-am luat alt LCD de la un alt mag. A trebuit sa fiu ferma cu ei dar nu cu ridicare de ton, doar hotarita sa-mi gasesc rezolvarea. Pe asta l-am luat in rate, ca era 19 luni plata fara dobinda si, daca patesc acelasi lucru, sistez platile si n-au decit sa se dea peste cap, ca daca nu-si respecta garantia, adio bani!
Fii ferma si insista sa-ti faca reparatiile necesare iar, daca defectele nu pot fi remediate, respingeti TOATA comanda, e important sa subliniati asta, nu numai corpurile cu belea, cind aud de respingerea comenzii, fii sigura ca schimba tonul discutiei. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

Si eu am un colt impotriva celor de la Norvinia in privinta modului de lucru. Iar de pret, nu mai vorbesc... Comanda a durat enorm de mult, vreo 3 luni, au gresit masuratorile de 3 ori, ma duceam de doua ori pe saptamana si lucram 2-3 ore cot la cot cu o arhitecta mocaita si incepatoare... De fapt eu faceam schitele si ea le punea in programul calculatorului...Mi-au intins nervii la maxim ptr ca eram si gravida.Dar mobila de bucatarie este de calitate si a iesit foarte frumoasa incat am mai inghitit din bombaneli. Bineinteles ca la montaj au fost probleme, un blat mai scurt decat trebuia, o usa gaurita aiurea, un raft mai ingust, un maner care nu se potrivea...si mai erau si altele. Au remediat totul, dar cu bataie de cap si zeci de telefoane.
Oricum, ma declar multumita de rezultat dar trebuie rabdare si nervi tari!


Luca, dragostea mea

Luca 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

Multumesc de raspunsuri. Dodo asa ar fi meritat sa le fac, multe probleme si nepotriviri au ramas nerezolvate caci nu am avut timp sa stau pe telefoane cu ei, eu avand bebe mic de cateva sapt. cad au venit dupa intarzieri de luni de zile sa o monteze...
Foarte bine ca ai stiut sa te impui in problema cu lcd-ul. Tb sa se intample mai des lucrurile astea si in Romania, sa se respecte mai mult clientul.

Ema cu bebe Milan(07.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

Intrebare- daca in final dupa zeci de telefoane si insistente vin si remediaza defectele, vi se pare ca mai merita o astfel de firma care face greseli peste greseli pt un simplu dulap de dormitor sa fie recomandata? Poate alte persoane au mai multi copii si mai putin timp , ca sa isi permita sa stea pe telefoane cu ei si cu mobila insirata prin casa cu saptamanile pana remediaza ei defectele pt ca nu au masurat/ calculat/ proiectat bine. Mai ales la preturile pe care le practica, care te duc cu gandul implicit si la o mult mai mare seriozitate.

Ema cu bebe Milan(07.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valex2010 spune:

Si eu am avut o experienta foarte nefericita cu Norvinia. Au niste preturi destul de piperate si dupa prezentare am banuit ca si calitatea serviciilor si a produselor va fi pe masura, insa a fost o mare dezamagire. Am achizitionat o mobila de bucatarie de la ei in 2007 si bineinteles ca au gresit masuratorile pentru ghiuveta desi le-am dat schema ei si pana sa nu-i amenint cu OPC-ul imi recomandau sa-mi schimb ghiuveta ( care fusese 500 de euro direct din Germania). Dupa multe certuri si discutii au modificat niste sertare care bineinteles le-au montat cu spatii.Acum manerele se cojesc, fata de la masina de spalat vase (incorporata) s-a departat, s-a umflat si se freaca de masca de jos si alt sertar, in orice caz o treaba de mantuiala pe care cred ca si o firma de mahala o facea mai bine...
Sfatuiesc pe cei care au de gand sa achizitioneze de la ei sa se gandeasca de doua ori si sa se indrepte spre alta firma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui valex2010
imi recomandau sa-mi schimb ghiuveta ( care fusese 500 de euro direct din Germania)

De 500 de euro eu mi-as fi luat toata mobila de bucatarie cu tot cu chiuveta ingorporata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Mobila mea arata impecabil si acum, n-am avut nici o problema

Capcaunule de unde iti luai toata mobila de bucatarie cu 500 E? Desconspira te rog

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui madau

Guestus de unde iti luai toata mobila de bucatarie cu 500 E? Desconspira te rog





Te bantuie Guestus...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui madau

Guestus de unde iti luai toata mobila de bucatarie cu 500 E? Desconspira te rog





Te bantuie Guestus...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Mda....tre sa dau un miel , am citit mai inainte un raspuns de-al lui Guestus la un mesaj si ramasei cu numele.... Editez acu, cu scuzele de rigoare

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput