cactusi

cactusi | Autor: papanash

Link direct la acest mesaj

Mamici, cum reusiti sa mutati cactusii in alte ghivece ?
Am cativa si au crescut destul de mult, nu mai au stabilitate in ghivecele 'ramase mici', am incercat sa-i scot cu manusile de bucatarie ( alea groase pentru cuptor) dar tepii patrund usor prin ele. Ma gandesc ca trebuie sa existe metode care mie nu-mi vin acum in minte.

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )


www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

eu zic sa tai fundul ghiveciului mic daca poti si punel asa cu totul in cel mare. e cea mai usoara varianta ca altfel nu vad sa fie.si eu am patit la fel asa ca am adoptat metoda asta.

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Incearca sa-i tii intre doua perii. Am vazut o poza intr-o revista de gradinarit in care prezentau un dispozitiv special pt. mutatul cactusilor. Era ca un cleste cu perii la capete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si eu am cactusi dar ai mei sunt inca mici. Ai vostri in cat timp au crescut? Si cand au inflorit? Ma gandesc ca o solutie ar mai fi sa-i tinem de mici intr-un ghiveci mare, ca sa nu mai fie nevoie sa-i mutam dupa ce cresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

La Practiker exista manusi de gradinarie...sau fa-ti rost de manusi pentru sudura...eu pe ai mei i-am "copilit" si mutat cu mainile goale...suna ciudat,asa e...insa cu mainile goale am operat treaba...am avut probleme cu tepii cei mititei...m-a urzicat pielea vro saptamana,dar a trecut...Bafta!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Multumesc de idei, ghiveciul nu-l pot taia ca e foarte tare si cactusul are marginile cu mult peste marginea ghiveciului, ajung tot la problema cu tinutul in maini. Insa ideea cu perii e foarte buna, o sa incerc asa.
Cristina C, daca e ghiveciul mare nu mai infloresc, asta stiu ca e valabil pentru toate florile, eu m-am convins la trandafirul japonez cand am pus 2 lastari identici in ghivece de marimi diferite, cel din ghiveciul mare s-a umplut de frunze si nu a facut deloc flori iar cel din ghiveciul mic avea flori multe si doar putine frunze.
Daca-mi da voie reclama asta pun o poza cu cactusul inflorit, in afara de asta care se incapataneaza sa faca flori si vara si iarna, contrar celor ce se spune ( ca iarna intra in 'hibernare),deci in afara de cactusul asta mai am si altii care nu vor sa infloreasca, eu am rabdare si tot mai sper....

http://www.flickr.com/photos/23756759@N04/2405131411/



.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )


www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Yo zic sa le intrebati pe fetele din Arizona US ..acolo sint multi cactusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Yo zic sa le intrebati pe fetele din Arizona US ..acolo sint multi cactusi



sunt, dar nu cred ca-i tin in ghivece....

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )


www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Papanash,
Eu am multi cactusi,unii sunt chiar batrini,adica unul are vreo 15 ani si unul aproape 9,restul de la 8 in jos .
Eu ii transplantez cu manusi speciale de gradinarit,nu trec tzepii prin ele,gasesti la orice Pracktiker,e in jur de 1 euro/perechea.

Depinde ce sortiment ai:cei care cresc mult pe lungime,nu trebuie transplantati asa des,cei care se extind in toate directiie,trebuie transplantati cind e prea putin loc.

Cristina ,in citiva ani buni,cresc muuult,depinde si de specie,eu am din cei care nu fac flori.Al nostru care are vreo 15 ani(sotul il avea inainte sa vin eu aici)e inalt cam cit Marie,grosut si frumos.Cind la cumparat,zice ca avea maxim 10 cm.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Alina, cat Marie?! Nu mi-as fi inchipuit.

papanash, nu stiam ca exista o legatura intre inflorit si marimea ghiveciului. Se vede ca trebuie sa ma documentez serios acum ca tot ii am, recunosc ca nu stiu mai nimic despre ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Am vazut si eu intr-o revista tips-uri pentru manevratul cactusilor. Foarte ingenioasa si la indemana mi s-a parut urmatoarea metoda: o bucata de carton mai gros rulata in jurul cactusului, cam ca o manseta, de care poti sa tii in siguranta. Lasi bucata mai lunga, sa arate chiar ca o manseta, adica tu tii de partea unde ar fi nasturii.Ar trebui sa tii ghiveciul in apa cateva min.inainte, sa se desprinda usor pamantul cu radacinile de vasul vechi, sa nu trebuiasca sa tragi prea tare si sa ranesti cactusul.
Spor la mutat!


"In cresterea copiilor, cheltuieste cu ei jumatate din banii pe care ii
cheltuiesti acum si de doua ori mai mult timp." - Autor necunoscut
POZUTE

Mergi la inceput