Baie generala la varicela?

Baie generala la varicela? | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

As vrea sa va intreb daca pot sa-i fac baie generala lui Matei avand in vedere ca are bubite pe corop? E permisa baia la varicela?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din APRILIE-Mai
Matei la 3 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Chiar sunt recomandate 3-4 dusuri zilnice pt. a calma. Tb. sa ai gija sa nu rupi bubitele. Stergerea se face prin tamponare sau mai bine lasi corpul sa se usuce fara a folosi prosopul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Si Matei al meu a avut varicela, o forma mai usoara, ce-i drept, dar nu i-am facut baie.Mi-a fost teama sa nu se sparga bubele.

Matei si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu nu i-as face baie sub nici o forma.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Se face baie! si daca gasesti tarate facute praf (la cosmetice)- sunt special ptr baie. Se pune praful in apa de la baie; calmeaza si curata pielea. Apoi cu prosopul tamponat f usor, nu frecat.
Nu dus!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Este indicata baia in varicela, dar NUMAI in tarile care asigura un grad mare de curatare a apei , minimalizand riscul de suprainfectie a pielii. Ceea ce in Rom...eu nu as risca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Primele bubite de varicela i-au aparut lui dimitris in cap. Nu mi-am dat seama ce sunt si, oricum le-am identificat chiar in momentul in care il spalam pe cap.
A doua zi de dimineata i-au aparut si pe corp. Mie doctorita mi-a spus sa nu-l spal decat la fundulet...
Eu il stergeam , ocolind bubitele, cu servetele umede de la sora-sa
Oricum, tin sa spun ca bubitele din cap - desi i-au aparut primele -i-au trecut ultimele iar una chiar s-a infectat si a trecut complet la mai mult de doua saptamani dupa ce s-au dus restul bubitelor de pe corp... Nu m-am gandit pana acum la faptul ca s-a intamplat asa deoarece l-am spalat pe acele bubite din cap...

Mie, mixtura mentolata pe care mi-a prescris-o dr. de familie mi-a fost inlocuita de un medic alergolog cu alta care habar n-am ce continea dar era portocalie si avea niste chestii in ea care cica ajutau bubitele sa se vindece mai repede...
Foto edificatoare: http://www.flickr.com/photos/21462816@N06/2276231305/

Oricum, pe aia mentolata dimitris nu o suporta si refuza sa ma lase sa-l dau cu ea. Spunea ca-l ustura...
A, si i-am mai dat si ketof...

Sanatate multa si sa treaca repede fara sa lase urme iti doresc!!!

Sorry, am fost putin off topic pentru ca tu cereai doar informatii despre baita. Cred ca am limbarnita in dimineata asta

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

noua doctorul nea spus fara baie generala, doar sters cu un prosop ud

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Am 34 ani si sunt in a 3a saptamana cu varicela, dar nu am facut baie... am umezit un prosop in apa fiarta si racita sau plata cu bicarbonat de sodiu si am tamponat pielea usor ... M-am spalat doar in zona intima si sub brat... mi-am dezinfectat pielea cu alcool mentolat si m-am dat cu pudra mentolata... acum sunt la faza de cruste si astept sa-mi cada.... la adulti evolutia e mai complicata....sfatul meu e sa nu-i faci baie... basicutele cu lichid se sparg f. usor daca le uzi si risti sa-i ramana semne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Baia este permisa dupa uscarea crustelor. Pentru calmarea pruritului poti folosi pudra de talc mentolat sau alcool mentolat. Insa, mare atentie, nu e voie baie inainte de uscarea crustelor. Altfel, veziculele se pot sparge si apare pericolul sa se suprainfecteze. Asa ca, chiar daca e greu, putina rabdare. Intreaba medicul de boli infectioase si vei primi cu siguranta acelasi raspuns.
Multa sanatate lui Matei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc pt raspunsuri, fetele.
Pana sa vad raspunsurile voastre, i-am facut aseara baie generala caci era transpirat si destul de "naclait" de la solutia mentolata cu care il ung de 2 ori pe zi. Bubitele sunt semi-uscate si deci nu s-au rupt. Azi pielea mi se pare ca se prezinta chiar mai bine.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din APRILIE-Mai
Matei la 3 ani

Mergi la inceput