GRAVIDUTE DE 3 ORI

GRAVIDUTE DE 3 ORI | Autor: nectarus

Link direct la acest mesaj

Buna ,fetelor nu am m-ai intrat pe net de f mult timp dar acum am nevoie de voi si de incurajarile voastre.pe scurt am 2 copii frumosi dar nazdravani si... un al 3 lea pe drum.Da cum a-ti auzit1/binenteles ca toti care au auzit ca vreau sa-l fac si pe junior au ramas socati dar eu vreau sa fac voia lui DUMNEZEU SI ATAT!ar mai fi o problema ca ambele nasteri sunt prin cezariana... si am inceput sa am ginduri ,..Daca mai sunteti in situatia mea sau a-ti fost va rog sa -mi impartasiti din experienta voastra.nNu zic ca nu o sa fie mai greu dar psihic nu rezistam sa ma duc sa fac un gest necugetat. toata lumea (mai putin sotul0 ma indemnau safac stiti voi. ce dar invocand motive:ca nu aveti unde sta . ca nu o sa va descurcati vai de mine sai iarasi vai... nu am tinut de parerea lor chiar si parintii au obiectat dar eu merg cu Dumnezeu ianinte cu speranat si nadejdea ca va fi bine. momemntan sunt in sapt 13 de sarcna .si am 36 de ani Mai in vin ginduri la modul cum o sa fie ,avind in vedere ca de la a 2 a cez am 3 ani si jumate,,cam am dureri la locvoc operatiei ,iau nospa si stau in pat in limita cit pot .Va spun cel mare are 10 ani iar maria 3 ani.astept mesajele voaste si mai comunicam si pe tema analizelor med facute .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Eu sunt la prima sarcina dar te sustin in a pastra sarcina.Pe acest forum la sectiunea Nasterea unei stele vei gasi un subiect despre femei care sunt la a 3-a cezariana.

Tecky 35 sapt
AMR 5 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu stiu familii cu 3 si chiar 4 copii si sunt oameni fericiti. mai ales daca intre copii ai o diferenta asa mare cred ca iti va fi usor.

am un coleg care are copii de 8 luni, 3 ani, 5 ani - in 2 saptamani pleaca in concediu cu toata gasca.
si o alta prietena care are asa: 10 o fata, 8 un baiat, 6 alt baiat si 4 inca un baiat
cand a ramas insarcinata cu ultimul - din greseala - si-a pus si ea problema sa renunte la sarcina insa a zis ca acolo unde sunt 3 perechi de picioruse de gadilat intra si a patra si sunt o familie fericita.

am uitat- am o prietena cu care vorbesc zilnic tot cu 3 copii si 3 cezariene.

multa bafta!!!

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

Buna Nectarus!
Sunt si eu o mamica in aceeasi situatie ca si tine, adica: am 2 copii foarte doriti,nazdravani si ei, si care cer destula atentie, iar acum sunt pe drum cu nr.3 (sunt in sapt.29).
Te inteleg perfect, pentru ca si eu tot 2 cezariene am, si mai am si ceva probleme de sanatate, motiv pentru care medicii m-au sfatuit sa nu mai incerc o alta sarcina.... dar uite ca s-a intamplat, si nu am avut curaj, sau nu m-a lasat sufletul sa decid eu...si la noi tot sotul mi-a fost alaturi, poate el a fost cel care si-a dorit mai mult ca mine... oricum, ideea este ca acum suntem aproape de a intregi nr. familiei si sunt chiar bucuroasa. Multe saptamani la inceput am fost ingrijorata, nu stiam ce sa fac... ce sa-ti spun, aceleasi ganduri cred ca le ai si tu...
Tot ce pot sa-ti spun, este ca pana la urma va ve-ti bucura.
A, la mine au trecut 2,4 ani de la ultima cezariana si am deja 40 ani.
Iti doresc sa ai o sarcina usoara si fie bine pana la urma.
Cat despre analize, daca ai o sarcina fara probleme, cred ca medicul stie exact ce sa-ti prescrie. Eu am facut foarte multe si peste cele normale, si mai des ecografie, din cauza problemelor de sanatate pe care le am.
pupici si numai bine


cristina + i miei tesorini


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Felicitari si stai linistita totul va fi bine.Si la min e juniorul a fost o surpriza,dar una placuta,nemaipomenita,nu regret nici o se cunda faptul ca il am,chiar daca uneori e greu si sunt obosita e de ajuns sa ma uit la ei si sa capat putere.Sarcina usoara si un bb sanatos|!

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Povestea ta se aseamana tare mult cu a mea, doar ca diferenta ditnre copii la mine e mult mai mica. Am ramas insarcinata cu ce-a de-a doua fetita cand cea mare avea numai 6 luni. Cea de-a treia cezariana a fost la o diferenta de nici 15 luni de a doua. Dar a fost totul bine. Si la noi cea mica a fost o surpriza mareee de tot. Sotul si medicul meu au fost cei care m-au incurajat si linistit in primele saptamani, eu eram speriata rau......a treia cezariana la asa scurt timp plus o nastere prematura............pot spune ca am avut trei sarcini perfecte, dar nasteri cu peripetii.

Iti doresc o sarcina fara probleme, o nastere usoara si un bebe sanatos!!

Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)


Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nectarus spune:

Va multumesca ptr incurajari si ptr cuvintele frumoase.Cele care a-ti trecut prin a 3a operatie ,cum a fost ... afost nmai dureros ca la a2 a,ptr ca toata lumea cind aude a 3a cezariana !!!!se poate nu e riscant? iar eu raspund ba da se poate si apoi ma gindesc in mine DOAMNE AJUTA-MA ,DA-MI PUTERE SA FIU PUTERNICA. SERJ ,MIRA SINTEM IN ACEEASI SITIATIE VOI MAI INAINTEA MEA ,cum va simtiti./apropo de analize eu am facut bidestul si dr mi-a zis ca sa nu mai fac triplu ca dac e binece sa fac ?voi a-ti facut pe ambele? acum m-a trimis si la endocrinolog si sa fac tsh si anticorpi tiroididienisi coloa peste pupaxa medicul de fam m-a trimis ma cardioM-a bagat in panica ce eram eu cu gindul dar acum ... mai vorbim ca ma cheam adatoria va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Nectarus, ce sa spun. aici nu se fadc multe analize. Parca de doua ori in sarcina mi-a luat sange mai mult. altfel la 5-6 saptamani la control imi lua tensiunea, ma cantarea si imi verifica urina si daca sunt sau nu anemica (doar o pic de sange din deget), plus eco............. altceva nu am prea stiut, nu-ti explica prea mult, poate si din cauza ca eu nu am avut nici o problema.
si da, eu am simtit ca e a treia. Nu a fost rau, de fiecare data m-am ridicat in aceeasi zi din pat dar parca am avut ceva mai mari dureri (am avut analgezice la discretie), incizia e mai mare, taie mai mult, si firele (un fel de capse) mi le-au scos o zi mai tarziu decat la prima sau a doua operatie.

Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

Poze noi.....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

Buna Nectarus,
in legatura cu bitest si alte analize pt sanatatea copilului, eu nu le-am facut; am trecut direct la villocenteza pt ca sunt peste 35 ani (asta e tot un fel de amniocenteza, dar se face mai devreme)
Analize, asa cum ti-am spus, am facut multe, dar pentru ca eu am tensiunea mare. Iar cu operatia.... am o mare FRICA! dar sper sa o depasesc...
Dar de ce te-a trimis sa faci pt tiroida? iar EEG, se face mai aproape de termen... cine stie de ce... poate pt ca unii medici vor sa elimine unele eventuale probleme.
Tu de ce ai avut 2 cezariene? tot probleme de sanatate?
pupici si sarcina uosara in continuare


cristina + i miei tesorini


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nectarus spune:

Buna ,fetelor!Ce ma face-ti? Eu sunt bine,multu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nectarus spune:

Buna,fetelor!Ce mai face-ti?Eu sunt binisor,multumesc DOMNULUIsi astept saptamina viitoare sa mai fac o echo casa merg totusi si la TT.In ceea ce priveste tiroida ,eu sunt nascuta la DEVA ,CONSIDERATA ZONA ENDEMICA , SI s-a gindit un alt dr care m-a vazut in timp ce discutam cu dr meu sa ma trimita al analize siconsult..... Iar in ceece ce priveste EKGacum 1 an am facuto echo cardio si mi-a gasit un prolaps de valva mitrala si mici tulb pe ekg care am obs ca sunt interpretative de la medica la altul...si nu stiu ce sa cred Ba mai mult ducindu-ma la med de fam la control imi zice sunt ceva probl la inima ..hopa ,eu trebe sa mergi la cardiologcred ac este o insuf aortica ci asa de tare m-asperiat aca am inceput sa am tot felul de simptome..Dar sapta viitoare iar o sa apuc pe calea medicilor sa vedem Adevarul ca am ceva intepaturi in partea stg dar nu stiu cu ce sa le asociez,ca ma doare cutot pieptul...voi vedea ce este ,totul trebe sa fiie bine ca nu am vrut sa supar pe DOAMNE -DOAMME.SPER SA NU VA PLICTISESC VA PUP

Mergi la inceput