Fosa

Fosa | Autor: absoluta

Link direct la acest mesaj

Hello,
Am si eu nevoie de parerea voastra referitoare la fosa.
Exista doua tipuri de fose :aia facuta de mana omului si am aflat acum ca exista o fosa care se cumpara (50 mil), am inteles ca sunt la Bricostore, fosa speciala care deverseaza in sol si nu mai trebuie curatata la un moment dat.
Daca stiti ceva despre fose in general va rog frumos sa ma ajutati cu informatii...
Multumesc..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pai e cam asa: se numeste fosa septica si "beneficiaza" de o bacterie care haleste continutul fosei. Evident, tu te ocupi de achizitionarea ei. Totul depinde de locatie, in Bucuresti nu o sa-ti dea niciodata voie sa deversezi in pamant continutul fosei, indiferent ca o faci tu sau o cumperi de la Brico. In alte parti, mai merge. Cauta la firmele de profil, o sa gasesti toate explicatiile, sunt si alte tipuri.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Rufus, iti multumesc pentru raspuns. Am cumparat o casa la cheie intr-un cartier nou de vile, toti de acolo au fosa, proprietarul casei mi-a zis ca in pretul casei el face fosa din aia cu beton si ca as putea ca eu sa pun diferenta de bani si sa cumpar una din aia de la brico. Se merita sa iau o fosa din aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Incearca pe site la Grup Romet din Buzau, parca acolo am vazut ca fac si din niste materiale conform standardelor ue, poliester armat cu fire de sticla, sau cam asa ceva. Au viata lunga si nu fac aderente pe peretii fosei. Alea din beton se macina in timp. Nu stiu cum sunt cele din Brico, eu am vazut doar montate sau pe cale sa fie montate.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu am fosa de aceea septica, din 2004. Punem periodic plicuri cu bacterii pt. descompunere, iar apa rezultata o folosim la udat gradina de flori. Care prospera :)))
Intai am udat gazonul din fatza portii, sa vedem daca nu se usuca, apoi, cand am vazut ca e mai "gras" ca cel din curte, am udat si acolo...
Nu arunc substante corozive in chiuvete/toaleta( gen Domestos,clor) sau ma rog, cat mai putin ( ca sa nu omor bacteriile alea), in rest folosesc detergenti de vase&rufe in mod normal.

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu asa stiu: fosa septica este o incapere (din beton, fibra de sticla) care se vidanjeaza periodic, iar ministatie de epurare (cea din brico) este cea de care zicea Victoria. Am aflat de curand ca din 2010 normele europene nu vor mai permite folosirea foselor (sa vad eu cum vor extinde canalizarea pana atunci). Deci oricum, de preferat ar fi ministatia de epurare. Oricum, daca vecinii tai au fose, nu-ti recomanda sa folosesti apa din put (decat daca e la mare adancime: peste 200m)

quote:
Originally posted by Victoria

Eu am fosa de aceea septica, din 2004.


poti, te rog, sa-mi spui cam cati mc de apa folositi lunar? ce faceti in anotimpul ploios? te intreb pt ca si noi avem cam aceeasi dilema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

si noi avem fosa septica, adusa din Suedia. a costat foarte mult, nu avem deversare in pamant. folosim si noi acele pliculete cu bacterii, la un anumit timp.
are capacitatea mare, si o folosim numai pentru toalete, pentru bucatarie ne-am racordat in sfarsit la canalizarea de pe strada...
noi, la 4 persoane, folosim cam 25 de metrii cubi de apa, in total, ca avem apometrul afara. cu totul, spalat la masina, bai, spalat vase la masina, stropit in curte.



Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

inca o precizare, fosa e din fibra de sticla, tratata cu o substanta ca sa nu adere pe ea nimik.
din cate stiu , fosele facute din beton, sunt destul de greu de realizat, ca trebuie o anumita grosime a zidului si apoi in timp se erodeaza, ca sa nu mai spun ca degaja si un miros.....


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Da, de aia de fibra de sticla avem...Nu stiu ati mc. de apa folosim, ca avem puturi in curte si nu masuram.La apa pe care o folosim pt. casa am pus o statie de filtrare ( s-a discutat la alt subiect). Nu nu s-a intamplat sa " dea pe afara" nici in anotimpurile reci, pt. ca ploioase nu le-as mai putea spune, in ultimii ani, si, dupa cum am spus, udam florile cu apa.

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

De unde cumparati plicurile cu bacterii si cat costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

IO le iau din Elvetia! nu cred ca costa prea mult nici aici.



Kari

Mergi la inceput