Soc (planta) . Recunoasteti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Ha! De socata sigur nu-i bun. Insa lemnul este excelent pentru facut... arcuri. D'aia cunosc atat de bine copacelul asta - cand eram copil, haladuiam cateva ceasuri prin padure sa gasim sanger sau corn, special in acest scop.
Deci... "sanger" ai; iti mai trebuie un siret de piele (rotund) pentru coarda, cateva vergi de alun sau de rachita pentru sageti (merg si din sanger, dar e tare si se ciopleste mai greu) cateva pene de curcan, sfoara de canepa, ceara... si gata arcul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ah, ce idee buna, esti o comoara! Abia astept sa mai creasca un pic copiii.
Cred ca am de toate pe acasa. La ce folosesti ceara?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:



Noi foloseam ceara ca sa impregnam canepa de la manerul arcului si ca sa "sigilam" capatul sagetii dupa ce puneam pana. Pe vremea copilariei mele (a-haaa, demult!) nu se gaseau adezivi si tot felul de fibre, sfori, corzi... asa ca ne descurcam cu un briceag si cu ce mai gaseam prin magazie.
Thiii, norocul meu ca ai deschis subiectul asta; cate amintiri mi-am regasit!!! Uitasem de zilele de vacanta "cu arcul". Abia astept sa mai creasca feciorul meu si sa construim "impreuna" un arc. Poate ca o sa-i fac unul simplu de tot chiar la toamna, chit ca-i mititel; si o sa tragem la tinta in dovleci (asa am inceput si eu).
Daca vrei mai multe informatii (si mai de actualitate) despre cum se face un arc simplu si sageti, uita-te www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=49&t=399" target="_blank">aici, www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=49&t=421" target="_blank">aici si www.arcasi.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=68" target="_blank">aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Wow, mersi de linkuri Buburuzo!





Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si eu multam! N-am mai indraznit sa te intreb de poze si detalii.
Pai le faceati cu tot dichisul in copilarie. Noi am avut ceva simplu de tot, de aia nu stiam ce-i cu ceara. Nici macar in dovleci nu tinteam.
Le-am spus si eu azi copiilor si bineinteles ca se cosidera mari sa-si scoata ochii unul altuia. La ce varsta? In linkurile tale vad ca ar fi potrivite pt. 14 ani, dar unul mai mic? 10 ani? Ce ziceti?


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Baaaa... arcurile noastre nu aratau in nici un caz ca cele din link-uri. In primul rand ca erau din lemn crud; n-am fi avut in veci rabdare sa asteptam sa se usuce. Si in nici un caz nu erau cioplite asa, la marea arta, nici slefuite. Sagetile erau cam strambe, cu o singura pana si cu vraf dintr-un cuisor... Dar asta nu ne impiedica sa e credem cu totii cei mai tari robinhuzi :D. Cred ca primul arc l-am avut pe la 7-8 ani si am "perseverat" cu asta pana pe la 12 ani cand mi s-a comunicat ca fetele nu se joaca cu arcuri si bricege, ca nu se catara in copaci si alte chestii d'astea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by Buburuza-shop
...cand mi s-a comunicat ca fetele nu se joaca cu arcuri si bricege, ca nu se catara in copaci si alte chestii d'astea.

Cu drag de copii,
Buburuza



Doamne, Doamne ia uite cum ai ajuns! Buburuza te facusi la 40.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

ML, poti face linistita socata din el pt. ca este soc american ( adica tot sambucus nigra)! Uita-te la lincul pus de sneeuwklokje, http://en.wikipedia.org/wiki/Elderberry#Species_groups., in josul paginii la poze si-l vei recunoaste!

Succes la facut/baut socata!










Ajutati-o pe Sonia



Ai izbutit? Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Dragilor,
TODAY IS THE DAY!
L-am gasit pe domnul soc. Din intamplare. Cautand frunze de vita de vie, mi-au cazut ochii drept pe el. Padurea e plina de sanger si asa am putut sa-i compar si sa-l recunosc pe al bun in final. Socul are frunzele alungite si inchise la culoare iar inflorescenta mai mare si aplatizata.
Sangerul a inceput sa-si scoata si el... coarnele.

Multumesc de ajutor ! Sa vad acum cum il ajung printre rugi de mure, cuiburi de viespi si serpi .


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Buburuza-shop



Noi foloseam ceara ca sa impregnam canepa de la manerul arcului si ca sa "sigilam" capatul sagetii dupa ce puneam pana. Pe vremea copilariei mele (a-haaa, demult!) nu se gaseau adezivi si tot felul de fibre, sfori, corzi... asa ca ne descurcam cu un briceag si cu ce mai gaseam prin magazie.
Thiii, norocul meu ca ai deschis subiectul asta; cate amintiri mi-am regasit!!! Uitasem de zilele de vacanta "cu arcul". Abia astept sa mai creasca feciorul meu si sa construim "impreuna" un arc. Poate ca o sa-i fac unul simplu de tot chiar la toamna, chit ca-i mititel; si o sa tragem la tinta in dovleci (asa am inceput si eu).
Daca vrei mai multe informatii (si mai de actualitate) despre cum se face un arc simplu si sageti, uita-te www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=49&t=399" target="_blank">aici, www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=49&t=421" target="_blank">aici si www.arcasi.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=68" target="_blank">aici


Cu drag de copii,
Buburuza


Buburuza, de unde stii de site-urile astea?


Dia mami de Miruna 15.07.2008

poze
poze burtika

Mergi la inceput