Intrerupere de sarcina la 25 de saptamani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Sigur ca e binevenita parerea unui alt medic, insa in cazul cumnatei mele diagnosticul a fost foarte clar. A fost vazuta de cei mai buni medici din Tg, Mures si se stie ca aici sunt medici foarte foarte buni.
Cu toate acestea pana la saptamana 25 nu s-a vazut ca ar fi ceva in neregula, decat ca bebelusul parea mai mic decat era normal insa asa ceva se mai intampla.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Mirela, imi pare nespus de rau ca trebuie sa treci printr-o asemenea drama. Sa iti ajute Bunul Dumnezeu sa iei hotararea cea mai buna !

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
magdita
aspiranta din aprilie 2004
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icemin spune:

Buna tuturor,

Din pacate eu stiu prin ce treci. Anul trecut si eu am pierdut o sarcina si acum sunt insarcinata din nou si culmea ironiei am aflat ca sunt insarcinata exact in luna in care am aflat ca bb avea probleme. Diferenta intre mine si tine este ca al meu nu a mai rezistat si medicii mi-au dat pastile, de fapt o singura pastila si sa iau doar exteriorul la 2 ore parca...nu mai stiu exact dar daca vrei o sa ma uit pe reteta sa vad ce pastile au fost. Idee este ca la aceasta varsta este interzis chiuretajul si doctorii prefera sa nasti normal ca sa nu te chinui mult si sa poti sa ramai apoi repede gravida. Eu una am scapat destul de repede dupa parerea mea si dupa cea a medicilor foarte repede adica pe la 10 noaptea mi-au rupt apa ca sa imi provoace nasterea mai repede si la 5 dimineata s-a intamplat totul. Au auvut grija de mine la Universitar.
E decizia ta, dar noua ne-au spus ca sunt sanse sa ajungem la termen cu sarcina si apoi operatii peste operatii si ca o saq fie bine peste 10 ani. Voi decideti dar daca ai vazut cu ochii tai ca are probleme si sunt prea multe si nici bugetul nu iti permite sa mergi in strainatate sa faci operatiile - noi daca aveam putem merge in franta sau Sua si se rezolva dar.... - voi decideti si Dumnezeu.
Luati in considerare si ce spuns medicii si mergeti la mai multi si daca parerea este la fel ascultatii ca stiu eu ce stiu. Noi nu i-am ascultat sperand ca o sa reuseasca dar nu a reusit. Poate bb-ul vostru reuseste.
Doamne ajuta si sa imi spui si mie ce decizie luati.
Toate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

In 2006 unul din cei mai buni ecografisti din Bucuresti mi-a pus un diagnostic conform caruia copilul meu urma sa se nasca cu retard mental, locomotor si epilepsie, fara sanse de vindecare. Eram in 29 s de sarcina iar 2 medici, considerati buni, de la spitale mari (Giulesti si Spitalul Militar) mi-au recomandat intrerupere. Inclusiv sotzul meu era pro intrerupere.
Eu nu am fost de acord. A fost ingrozitor de greu, insa eu am avut dreptate, iar copilul meu care face 2 ani in sept, e perfect sanatos. Nu a avut nici o intarziere in dezvoltare, nici o convulsie..nimic.
Dar a fost o decizie extrem de grea. Care dk ar fi fost gresita probabil ca m-ar fi costat inclusiv casnicia.De restul nu mai zic.
Asa ca ..multa putere iti doresc. Si intelepciune.



Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Si eu am trecut in ian printr-o pierdere de sarcina, aveam 15 saptamani cand au aparut primele probleme. La 17 saptamnai doctorul mi-a spus sa ma gandesc la provocarea avortului, deoarece avortul spontan nu se produsese si fatul traia bine merci. Cand am auzit de avort am mers la alt doctor care mi-a spus sa incercam sa salvam sarcina, numai ca nu am reusit, ajunsesem prea tarziu la el, la 18 saptamani s-a produs avortul spontan, eram internata in spital si nu am avut complicatii.Poate ar fi bine sa incerci si alt medic sa nu iti para rau dupa aceea.Nu stiu cum este cu avortul provocat ca nu am trecut prin el.sanatate si sa ai grija de tine si de sotul tauaspiranta la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

acuma aproape 4 luni, bebelusul meu de 24 sapt a murit in burtica, conform analizelor ulterioare, a fost perfect sanatos si totusi a murit. mi s-a declansat nasterea cu medicamente, perfuzii si intrucat nu au avut efect, a urmat introducerea pe col a unor medicamente care sa provoace contractii si dilatare, draga mea, la 25 sapt nu se mai numeste avort e o mininastere, pregateste te de dureri de nastere, nu va fi atat de greu ca la o nastere normala, dar vei avea exact aceleasi dureri de nastere care te vor ajuta sa te dilati, ai incredere in medic si numai sub supraveghere medicala sa iei medicamentele, adica internata in spital.eu am " nascut" la tg mures, cu dr molnar.

TIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Mirela,
daca ai fost doar la medici din Braila sau Galati, mergi neaparat si la Bucuresti. Si eu sunt din zona si nu am incredere din medicii de aici ... ai facut amniocenteza ? esti sigura de diagnostic?
Eu i-ti doresc multa putere sa treci peste toate greutatile si sa ei cea mai buna decizie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Mirela, esti bine? Ce ai hotarat? Stiu ca numai despre asta nu ai chef de vorbit...si eu am trecut printr-o nastere "provocata" la 21 de saptamani....la mine incetase singur din evolutie...
Te pup si capu sus!
Fii tare si mergi inainte...cuvintele astea ar tbui sa le spun si pt mine dar nah....
Pup

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Dragele mele, va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre. Din pacate totul s-a terminat de acum. Am fost la cel putin 5 medici, din care 4 doar in bucuresti, si toti au pus acelasi diagnostic. Avea foarte multe malformatii, insuficienta cardiaca si altele. Am intrebat daca se pot opera si unde, am sperat ca se va putea face ceva dupa.....Mi-a fost greu sa iau decizia si am tot sperat ca poate totusi va trai cateva minute dupa ca sa il pot boteza de urgenta.....insa nu a supravietuit nasterii...cum era de asteptat...
Eu sunt o persoana credincioasa si mi-a fost tare greu sa aleg... insa n-am suportat gandul ca nu pot face absolut nimic pentru el si mi s-a parut nedrept ca doar ca sa am eu sufletul si constiinta curata sa il chinui pe el.
Da a fost nastere provocata si m-am chinuit cu perfuzii, pastile si alte manevre de asupra colului, vreo 24 de ore...am crezut ca nu se va termina niciodata...
Astazi i se va face autopsia copilului.
Eu sunt distrusa si cred ca va dura tare mult pana imi voi reveni cat de cat, fizic ma simt bihne...dar emotional....
Va multumesc tuturor pentru sustinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

mirela05 imi pare nespus de rau Nici nu am cuvinte. Domnul sa te ajute sa treci peste aceasta incercare, desi cu siguranta nu va fi usor. Doamne ajuta!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput