Intrerupere de sarcina la 25 de saptamani

Intrerupere de sarcina la 25 de saptamani | Autor: mirela05

Link direct la acest mesaj

Fetelor va rog sa imi spuneti, daca stiti, in ce consta intreruperea sarcinii in acest stadiu avansat, 25 de saptamani. Sunt ingrozita mai ales ca nu stiu ce inseamna asta si nici nu am avut nicio nastere. Medicul mi-a recomandat sa iau un medicament care sa imi declanseze contractiile....dar citind prospectul in engleza m-am ingrozit de ce am vazut ca scria la el, plus ca era interzisa folosirea lui in sarcini mai mari de 9 saptamani. Stiti alte metode prin care se poate face o astfel de intrerupere?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

De ce esti nevoita sa faci asta? Ai multe saptamani.................

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camicreata spune:

Buna dar ce ti sa intamplat?De ce tre sa intrerupi sarcina.Si eu am 18 sap dar mai pus pe ganduri.Astept raspunsul tau Mult succes si sper ca rezolvii problema din tot sufletul.

burgalassi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

deoarece copilul are multiple malformatii si are putine sanse sa supravietuiasca. Mai multi medici ne-au sfatuit sa renuntam acum la sarcina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Nu stiu ce medicament ti-a dat, dar indiferent de ce bulina este, este contraindicat in sarcina peste 9 sapt tocmai pt ca provoaca nasterea. Probabil da contractii puternice...

Imi pare rau pentru ce ti se intimpla. E foarte trist...

Alte metode? Da, ar mai fi chiuretajul, dar nu se va incumeta nici un doctor sa il faca, plus ca am senzatia ca la varsta asta a sarcinii e ilegal; ar mai fi minicezariana, doar ca medicii nu o recomanda decit in cazuri de maxima urgenta, cind nu se poate altfel, pt ca iti taie uterul inutil.

Asa ca ia pastila cu incredere, si ar trebui sa fii in spital, sub supraveghere medicala... Iar metoda aleasa de dr e cea mai buna. Nu e cea mai lejera pt tine, pt ca vei simti dureri si contractii ca la nasterea normala, dar poate ii convingi sa-ti faca epidurala.

Repet, imi pare nespus de rau ca treci prin asta. Stiu cum e... Bafta sa scapi repede (si nu sunt cinica) si sa-ti revii repede dupa aceea.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | www.flickr.com/photos/9380750@N02" target="_blank">Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Draga mea Mirela, am sa-ti dau un sfat crestinesc: inainte de orice decizie finala, te rog sa citesti Acatistul Sfantului Stelian, care ajuta mult pruncii bolnavi, face multe, multe minuni, Acatistul Sfantului Nectarie, cu multa, multa credinta si speranta in suflet. Apoi sa mergi la control si daca nu este strict necesar, daca viata ta nu este pusa in pericol de continuarea sarcinii, iti recomand cu caldura si iubire sa aduci pe lume ingerasul incredintandu-i viata in mainile Maicii Domnului. Pentru ca e de o mie de ori mai bine sa nasti, sa-i oferi Sfantul Botez si apoi sa fie voia Domnului daca va trai sau nu copilul decat sa faci o intrerupere si sa-i iei dreptul acestui copil de a fi botezat in credinta lui Hristos. Sufleteste iti va fi si tie infinit mai bine si vei fi mult mai impacata, in plus vei avea un suflet de inger in ceruri care se va ruga mult, mult pt. mamica sa si iti va aduce multa pace. Incredinteaza-te, te rog, in mainile Domnului, nu intrerupe sarcina daca nu este strict necesar, vei fi binecuvantata si iubita intreaga ta viata daca poti sa faci asa, vei avea sansa sa tii copilul tau in brate, vei oferi si vei primi de la el multa, multa iubire... chiar daca va fi pt. f. putin timp. Domnul sa te lumineze

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Mirela05 imi pare atat de rau ca trebuie sa treci prin asemenea momente. Este o decizie atat de greu de luat.

Sa te ajute Dumnezeu sa iei decizia cea mai buna!

Pe de alta parte mai frumos si mai multe decat a spus Anadomnica nici nu as putea sa spun. Ia aminte tot ce ti-a scris ea.

Ai grija de tine!

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Cumnata mea a fost nevoita sa renunte la sarcina tot la 25 saptamani, pentru ca bebelusul avea malformatii grave si sanse 0 de supravietuire. I s-a spus ca e optiunea ei, poate eventual sa incerce sa duca sarcina pana la capat, cu riscul ca bebelusul sa moara inca in uter, sau imediat dupa nastere. Ea a ales sa intrerupa sarcina la 25 saptamani. A fost internata in spital si i s-a provocat nasterea pe cale naturala.
anadomnicasigur ca pentru o mama e extrem de dureros sa-si piarda copilul, insa cred ca suferinta ar fi inzecita daca ar duce sarcina pana la termen, ar naste bebelusul stiind ca oricum va muri.


Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Criss75 - imi pare nespus de rau pentru cumnata ta, si din pacate nu stiu eu insami ce decizie as lua intr-o astfel de situatie, pentru ca este intr-adevar foarte greu, si nu as putea spune care durere ar fi mai mare, insa... stiu ce spune Biserica si stiu din istorisirea multor femei ca este infinit mai impacat sufletul mamei daca aceasta a avut puterea sa duca sarcina la final, daca a reusit sa boteze pruncul. Pruncii nenascuti... nu merg in rai dar nici in iad... pruncii nascuti si botezati, care apoi mor, sigur devin sfinti, sigur merg in rai, sigur se roaga pt. intreaga lor familie... acesta este credinta dreapta ortodoxa, si in ea credem si ne rugam si speram. E foarte greu si durerea foarte mare oricum ar fi, dar multa mangaiere si multa binecuvintare de la Domnul primeste mama care duce sarcina pana la capat si spera sa poata cel putin sa-i ofere Sfantul Botez pruncului sau. Si mai presus de acestea toate, sunt Sfintii care intervin daca mama se roaga cu credinta: multe cazuri sunt in care in pofida tuturor pronosticurilor negre ale medicilor, pruncii s-au nascut sanatosi cand mamele au plans si s-au rugat Maicutii Domnului si sfintilor Nectarie, Sfantului Stelian... Domnul sa ne lumineze si sa ne intareasca viata in credinta!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Of, Mirela, sa te ajute D-zeu sa alegi ceea ce este mai bine si sa treci cu bine peste acest moment! Am si eu o nelamurire, pana acum doctorii astia n-au vazut nimic nimic ??? Este primul tau copil?

26 s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Mirela... e foarte grea decizia pe care trebuie sa o iei, dar te rog i-a seama la ce ti-a scris Anadomnica si mai cere o parere a unui doctor din Bucuresti au intalnit mult mai multe cazuri de genul acesta.
Cand am fost la medicul meu din Bucuresti m-am gasit cu o fata insarcinata in cinci luni din Galati care plecase din spital unde astepta sa faca avort, copilul avand nu stiu ce , a ajuns la bucuresti dintr-o intalplare (bunul Dmnezeu) si surpriza copilul e bine mersi.
Orice decizie ai sa iei Bunul Dumnezeu sa fie langa tine

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz
asteptand miracolul

Mergi la inceput