Mi-e dor de MAMA

Mi-e dor de MAMA | Autor: FELICITY05

Link direct la acest mesaj

E greu sa exprim in cuvinte golul pe care il simt ...stiu doar atat mi-e dor de MAMA.Am 33 de ani ,am o familie minunata o fetita adorabila de 2 ani si 5 luni si un sot minunat..dar suntem doar noi 3.Cand eram studenta si eram rasfatata lui MAMA visam noi cu ochii deschisi cum va fi cand voi avea copiii,dar uite a venit aceasta zi si ea MAMA a plecat spre cer la doar 47 de ani.Sunt multe zile in care trec cu fiica mea prin fata balconului unde ea imi facea imi facea cu mana ori de cate ori plecam de acasa ,si-mi vine sa strig MAMA e fiica mea.Dar a plecat la DUMNEZEU si totul a ramas vis ...un vis parca dintr-o alta lume si ma intreb daca a fost real.Am renuntat la servici,la vise, la multe ,nu am nici o solutie la viata mea cum sa mi-o fac mai buna.Nu-mi gasesc servici la program sa pot sa ma descurc cu fetita(sotul lucreaza pe 3 schimburi)si nu am cine sa o scoata intotdeauna la cresa.Daca Dumnezeu poate complica viata unui om atunci il lasa singur..fara parinti,fara socrii...Simt nevoia sa plang si de aceea ma plang voua celor care aveti pe cineva....MULTUMITI LUI DUMNEZEU PENTRU CEEA CE V-A DAT...unii poate trec pe langa voi si nu au acelasi noroc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Felicity, eu o am pe mama, dar ea nu e asa cum cu siguranta ar fi fost mama ta daca ar fi fost langa tine... Stam in acelas oras, aproape in acelas cartier, dar ea nu vine sa stea cu baiatul meu, vine doar in vizite de cate 2-3 ore... Eu sunt nevoita sa stau acasa, facultatea nu mi-am putut-o termina, bani de bona nu avem, socrii sunt in alta tara... Uneori ma gandesc de ce s-a complicat viata mea asa de mult. Mi-as dori sa-mi termin facultatea, sa am un servici... Am prietene care au si cate 2-3 copii, dar care beneficiaza din plin de ajutorul parintilor si ai socrilor. Dar vezi tu, ele nu stiu sa pretuiasca asta, zic tot timpul ca este de datoria bunicilor sa-si creasca nepotii. Si eu mai plang uneori, pt. ca nu gasesc nici o rezolvare pt a-mi face viata mai buna..

http://b1.lilypie.com/CAyRp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Felicity05, m-ai facut sa plang pt ca te inteleg si stiu prin ce treci, ma regasesc in cuvintele tale, mi-e dor de mama, de tata... Fetita mea isi cunoaste bunicii materni din poze doar, dar stie ca ei exista intr-un fel sau altul, si nu vor inceta niciodata sa existe pt noi, asta ma face sa accept mai usor situatia, sa merg mai departe, si sa multumesc pentru ceea ce am. Nu te lasa, ai tai vegheaza de acolo de sus, vor veni vremuri mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

M-ai facut sa plang. Si mie mi-e dor de MAMA MEA, a plecat acum 10 ani. Avea doar 46. Doamne, cat mi-e dor de ea.
Atat, gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Va inteleg durerea pt pierderea voastra si mi pare tare rau ,dar trebuie sa va ridicati si sa contiunati viatza mai departe sa va impliniti visurile si sa va ganditi cat de mandra ar fi mama voastra de voi. Apreciati ca aveti o famile frumoasa bucurati-va de viatza ,este atit de scurta mai fetelor ca nu e loc sa fim suparate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Felicity,la tine inca e recenta "rana"!va trebui sa treaca muuuuuult timp pentru a se mai inchide!De cicatrizat mult mai geu poate niciodata!

Pentru mine MAMA a plecat acum 11 ani si tot imi este dor de ea,si tot mai pling(ca acum...)cind imi amintesc de ea,si doare cind nu o potzi avea linga tine,cind nu-i potzi spune mult din ce n-ai spus in anuminte momente!

Curaj!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Mama a plecat acum 8 ani, avea 54 de ani.
Si mie mi-e foarte dor de ea. Si eu mi-as fi dorit sa o cunoasca pe Monica, sa am cu cine vorbi cand am probleme cu Monica. Mama mi-a fost o foarte buna prietena si .... e greu sa nu mai fie.
E adevarat ca acum nu ma gandesc chiar in fiecare zi la ea dar imi aduc aminte des de ea si mi-e tare, tare dor de ea ...



Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mama a plecat acum 8 ani, avea doar 41 de ani, am ramas doi copii eu de 22 de ani si sora mea de 11 ani, iar tatal meu la jumate de an avea deja prietena
am plecat din tara, aici nu avem pe nimeni, soacra e o femeie ff rea, asa ca nu avem pe nimeni sa ne ajute, dar DD are grija de noi.
Mamam a facut o comotie cerebrala, nici amcar nu eram acasa, eram studenta la Cluj, si tocmai terminasem sesiunea de iarna, m-au sunat dimineata la 4 sa imi spuna ca a murit.Sambata seara vorbisem cu ea la telefon, si marti urma sa ma duc acasa, ceea ce s-a intamplat insa la mormantare.Mie foarte dor de ea, si stiu ca de acolo sus ne ajuta si se bucura de noi, chiar inainte sa stiu ca sunt insarcinata, mi-a aparut intr-un vis spunandu-mi ca voi avea un baietel.Cred ca ar fii fost implinirea ei Alex, mai ales ca mama a pierdut o sarcina inaintea mea, care era baietel.Eu si acum ii cer sfaturi si ii povestec problemele mele, si imi apare in vis de foarte multe ori.Cred ca niciodata nu o sa pot vorbi la trecut de ea.A fost cea mai buna prietena, puteam povesti orice.Asta e viata, uneori te incearca, insa nu e dreapta.
Mi-ar placea sa fiu vesnica si pentru Alex .
va pup pe toate si va doresc sa puteti trece mai usor peste aceste momente de amintiri

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

si mie mi-e dor de mama zi de zi. si asa cred ca-mi va fi pana la sfarsitul zilelor... inainte sa aflu ca sunt insarcinata am visat-o, imi spunea ca o sa am o fetitza si sa nu ma tem, ca ea ma va ajuta sa o cresc. acum sunt sigura ca intr-adevar ma ajuta de acolo de sus sa-mi cresc pitica. probabil ca asa se explica faptul ca am o fetita sanatoasa, vesnic zambitoare, ca am gasit o bona atat de minunata (care fizic chiar ii seamana mamei mele). probabil ca mama si tata vegheaza asupra noastra, astfel nu imi imaginez de ce imi e atat de usor sa o cresc fara nici un alt ajutor in afara bonei.

mi-as fi dorit atat de mult sa fie langa noi. sa poata sa isi cunoasca nepotica. plang de fiecare data cand vad bunici cu copii prin parc. si mi-e ciuda, mi-e o ciuda imensa ca mariuca mea nu va sti niciodata ce inseamna sa ai BUNICI. cred ca niciodata nu voi inceta sa imi imaginez "cum ar fi fost daca..." acum nu pot decat sa sper ca voi reusi sa ii explic in cuvinte fetitei mele ce parinti minunati am avut. si sper sa fiu destul de inteleapta sa imi cresc pitica astfel incat sa insemn pentru ea la fel de mult cat au insemnat parintii mei pentru mine.

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Asa este addinel cumva se aranjeaza lucrurile..... Intr-un mod ciudat eu am o prietena care este de aceeasi varsta cu mama. Adica e ciudat sa ai o prietena cu 30 de ani mai mare. Dar ea suplineste lipsa mamei pentru mine si lipsa bunicii pentru Monica.
Prietena mea nu seamana fizic cu mama dar seamana foarte bine ca si mod de gandire ... si sfaturile de la ea hmmm ... parca o aud pe mama ....



Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Citesc si am ochii inlacrimati. Stiu cat este de greu deoarece si mama mea a plecat acum 12 ani, e foarte mult dar ii simt lipsa si acum.

Mergi la inceput