Mofturi la mancare

Mofturi la mancare | Autor: diana69

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 1 an si 2 luni si de vreo 2 saptamani nu mai vrea deloc sa manance decat daca ii face taica-sau jucarii.Ia cate o lingura de mancare si pe urma nu mai vrea nici in ruptul capului si plange si da din manute si se agita foarte tare si nu pot sa ii mai dau si m-am cam saturat sa o fortez.Nici o mancare nu ii place.
As vrea sa stiu cam cat timp as putea sa o las fara sa manance ca sa nu o afecteze? Nici apa nu prea vrea decat vreo 3-4 guri si ma gandesc sa nu se deshidrateze.Ma gandesc sa nu ajung cu ea prin spital ca nu as vrea mai ales ca la noi la Suceava sunt foarte proaste conditiile.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

diana ar fi bine sa consulti un dr. Te-ai uitat in gurita ei sa nu ii iese vreo masea sau vreun dinte, sa nu aiba afte pe limba?
Roag-o sa manance iar daca nu vrea nu ii mai dai pana la urmatoarea masa absolut nimic.Eu mai lasam mancarea pe masa si ei se duceau singuri dupa o vreme si se puneau sa manance.

Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARESwww.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damadepica spune:

Si eu am de ceva timp aceiasi problema cu baietelul meu (2 ani) care avea pofta de mancare si brusc nu mai are. Si am constatat ca are niste afte uriase pe limba care initial nu se vedeau...Si el saracu ne-a tot zis ca il "doaaie" cand papa rosie si nici prin minte nu mi-a trecut si inca mai si faceam caz de faptul ca nu asculta si nu vrea sa pape...si el saracutu chiar are o problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_2007 spune:

Buna,
Eu zic sa nu te alarmezi foarte tare.La varsta asta incep sa ii iasa maselutele si sunt dureroase nesuferitele.Am trecut si eu prin asta cu fata mea tot de 1 an si 2 luni.Nu manca decat din mana ei si a mancat la babane...de am zis ca nu mai face treaba mare o sap dar nu...manca doar daca tinea ea in mana.este adevarat ca se murdarea...dar ce conta intra ceva si la burtica cat de putin eram multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Intr-adevar ii ies caninii dar i-au mai iesit si alti dinti si nu a facut asa urat. Sper sa fie din cauza lor ca face si mai subtire scunul de vreo 2 saptamani.
Multumesc.
Oricum vroiam sa stiu cam cat timp o pot lasa flamanda fara sa o afecteze dar vad ca nimeni nu mi-a spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

Caninii sunt cei mai pacatosi cand ies. Si noi am avut probleme mari. A si muscat cativa copii la gradi ca incepusem sa-mi fac probleme, ma gandeam ce-o fi cu copilu'... Caninii au fost de vina. A trecut brusc ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Cel mai important e sa se hidrateze... apa, laptic... De mancare o sa ceara daca-i este foame. Ofera-i mancarica preferata la orele de masa da nu o fortza.
Multi copii nu prea mananca atunci cand le ies dinzisorii. Chiar am o prietena care a trecut prin ce treci tu si era disperata. Pana la urma a trecut... dupa vreo luna...
Oricum, cred ca e bine sa consulti si medicul, sa fii sigura ca nu e altceva.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

diana..si octavian a avut asa o perioada..si l-am lasat in pace..nu i-am dat la ora fixa..il incercam cu mancare din ora in ora..nu voia..pa si la revedere..dupa un timp a venit singur sa ceara....da semnale de foame..bine, el mai avea si tzatza la dispozitie care ii umplea burta pt vreo ora..dar nu ii ajungea..evident...si i s-a facut foame

nu o mai indopa..a o lasa flamanda pana cere de mancare nu e asa de grav ca indopatul!

poti sa o lasi si 3 zile nemancata (dar nu va sta ea atat, pun pariu)...dar este foarte important sa bea apa!daca faca mofturi..poate ii ajunge o masa pe zi..sau doua..sau cu una mai putin decat ii dai tu...sari peste o masa, da-i un mic dejun frugal ca sa i se faca foame de pranz, nu exagera cu cantitatile si in timp instinctul de supravietuire isi va spune cuvantul!

succes


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc foarte mult

Mergi la inceput