Frunzele de vita de vie - rog sfaturi

Frunzele de vita de vie - rog sfaturi | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Vad ca in jur incep sa iasa frunzele de vita de vie (salbatica la mine...). As vrea sa le folosesc (acum, dar si sa pastrez pentru cand nu vor mai fi) si nu prea stiu cum.

Se culeg numai cele mai mititele (medii)? Cum se pregatesc pentru sarmalute?

Cum/unde se pastreaza pentru iarna/primavara?

Apreciez orice info. Multumesc!

Take joy!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

ML eu culeg frunze potrivite, dar si mari le asez cate 5 si le rulez dupa care le introduc intr-o sticla de plastic si tot asa pina se umple sticla. Se pune dopul si se aseaza in camara cand doresti sa le consumi tai pur siu simplu sticla . Se pastreaza foarte bine.
Sau poti sa le oparesti 2-3 minute in apa fiarta , le lasi sa se raceasca pui in pungi si dai la congelator. Eu prefer metoda cu sticla
Spor la "sarmalit"

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita25+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Off topic: merci de subiect nu stiam ce idei sa mai am. Acum asta va urma. O tura de sarmale in foi de vita de vie.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:


ML, proaspete le fac asa: culeg frunzele de la mijlocul vrejului , le spal bine si le oparesc in apa cu sare pana-si scimba culoarea si ..fac sarmalele imediat.

Pt iarna , in luna iunie (de obicei imi aduc de la Izmir ca sunt mai subtiri) le spal bine ,aceiasi procedura doar ca fac pachete de 50-60 foi iar dupa ce le scot din apa clocotita le pun intr-un vas plin cu cuburi de gheata ,se racesc instantaneu ,scurse si direct la congelelator. Daca ai ap. de vacuum e si mai bine. Am incercat si conservate in sticla insa nu mi-au placut ca aveau un iz :))sau poate in sticla de sticla si o cantitate pe care sa o folosesti odata.

Succes !
Si eu abia astept sa fac sarmale in frunze noi !

Alina

a fi om e lucru mare ...
[url="http://picasaweb.google.com/alina.oztaysi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Dar de ce nu te duci tu la un magazin arabesc si le iei gata murate, la borcan?
Sunt o nebunie si exact de marimea potrivita pentru sarmale.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Violeta, Alina, multumesc!

Va mai rog pt. cateva precizari. Ma intereseaza conservarea (cat mai naturala... Se poate?!) in borcan din sticla, pastrat eventual in camara. Imi dati mai multe detalii?

Ina, si aici sunt la magazin dar au conservant si nu le vreau asa.


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by ML

Violeta, Alina, multumesc!

Va mai rog pt. cateva precizari. Ma intereseaza conservarea (cat mai naturala... Se poate?!) in borcan din sticla, pastrat eventual in camara. Imi dati mai multe detalii?

Ina, si aici sunt la magazin dar au conservant si nu le vreau asa.


Take joy! (poze)




La saramura in borcan. Un strat de foi de vita -o lingurita de sare , fara apa sau altele. Scoti ce cantitate vrei sa folosesti si lasi in apa calduta 3-4 ore sa se de-sareze.

Alina

a fi om e lucru mare ...
http://picasaweb.google.com/alina.oztaysi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIALORI spune:

Buna fetelor,

eu le culeg asa potrivite, le spal si le grupez cite 20, pun apa la clocotit si dupa aia le scufund in apa aia clocotita cam 5 minute; le scot le pun la scurs intr-o strecuratoare si dupa aia le pun intr-o folie de platic si le bag la congelator, le tin acolo pina voi face sarmalutze. Eu am frunze tot timpul pina cind vine urma toarea primavara.
Daca aveti nelamuriri intrebati-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Intr-adevar bune idei!

O sa o rog pe soacra-mea sa imi puna pentru iarna (e posesoarea de vita) pentru ca baietii sunt innebuniti dupa sarmalute in foi de vita. Si eu de altfel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by alina71

quote:
Originally posted by ML

Violeta, Alina, multumesc!

Va mai rog pt. cateva precizari. Ma intereseaza conservarea (cat mai naturala... Se poate?!) in borcan din sticla, pastrat eventual in camara. Imi dati mai multe detalii?

Ina, si aici sunt la magazin dar au conservant si nu le vreau asa.


Take joy! (poze)




La saramura in borcan. Un strat de foi de vita -o lingurita de sare , fara apa sau altele. Scoti ce cantitate vrei sa folosesti si lasi in apa calduta 3-4 ore sa se de-sareze.

Alina

a fi om e lucru mare ...
noi




Multumesc, cred ca asa voi face.

De fapt, multumesc tuturor si pofta buna!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
citat din mesajul lui alina71

quote:
Originally posted by ML

Violeta, Alina, multumesc!

Va mai rog pt. cateva precizari. Ma intereseaza conservarea (cat mai naturala... Se poate?!) in borcan din sticla, pastrat eventual in camara. Imi dati mai multe detalii?

Ina, si aici sunt la magazin dar au conservant si nu le vreau asa.


Take joy! (poze)




La saramura in borcan. Un strat de foi de vita -o lingurita de sare , fara apa sau altele. Scoti ce cantitate vrei sa folosesti si lasi in apa calduta 3-4 ore sa se de-sareze.

Alina

a fi om e lucru mare ...
noi



Yuhuuu, Alina! Ti-am scris un mesaj (PM), l-ai vazut?

Se spala frunzele inainte de a le aseza in borcan cu sare intre ele? Si cate intra intr-un strat (5?... 30?). Vreau sa conserv maine sau duminica (am tot adunat, dar le-am mancat pana acum. In sfarsit am reusit sa pun si cateva "la pastru", asa ca vreau sa le bag in borcan.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput