Balbaiala - cauza, efect?

Balbaiala - cauza, efect? | Autor: miflore

Link direct la acest mesaj

Sa va spun problemele noastre.
De vreo luna-doua s-a agravat treaba cu spalatul pe cap, am ajuns- din pacate - s-o spal cu forta. Dar n-am ce sa-i fac, Ana nu vrea niciodata si n-o pot lasa nespalata la nesfarsit. Am incercat cu atentionari prealabile, ii explicam de dimineatza ca o spal seara si ea chiar era de acord pana in clipa infaptuirii maretului eveniment. Momente in care nu ma mai puteam intelege cu ea. AM incercat cu jucarii diverse, cu imaginatie zilnica, ceva nou, nou si iar nou dar secatuiesc, nu mai stiu ce sa inventez. Trebuie si ceva inedit, nu se multumeste cu ceva banal. Intre timp baita normala decurgea f. bine, practic nu mai vroia sa iasa din cada. Am zis ca poate e bine s-o mai spele si altcineva pe cap tocmai in ideea in care nu vreau s-o mint deloc si exista o zi - aceea cu spalatul pe cap - in care o minteam. Am cooptat soacra. A spalat-o, a plans f. rau, a mai facut o baita normala dupa aceea la corp si de o saptamana imi refuza total si baita si baia la cap... Sunt disperata. Nu se mai apropie nici de usa baii, i-am pus apa in cadita in dormitor ca pe vremuri cand era mica si cu greu s-a apropiat de ea cand a vazut ca eu chiar n-o bag in seama si ma joc cu ratustele la nesfarsit. Situatia nu e deloc roza, e chiar nasoala, se pare ca a fost ceva care a deranjat-o f. tare pe plan psihologic. De cateva zile se balbaie si inclin sa cred ca este o legatura intre spaima baitei si balbaiala. Fetelor, un sfat ceva? Intre timp m-am dus la 2 centre de inot sa vad daca o pot inscrie, am vorbit c-un psiholog la unul din centre care mi-a dat cateva idei, incerc fel de fel de chestii poate ca va merge ceva. Si totul f. treptat, incet-incet ,azi ne jucam cu rata, maine dam jos ciorapii, poimaine body-ul... si tot asa...ma tot gandesc din urma ce-ar putea fi, ce-a socat-o asa de tare...mi-am adus aminte ca-n ultimul timp cand o duceam la socri in week-end imi spunea intotdeauna pe drum ca nu vrea la ei - de fapt doar la buni ea, ca la buni el vroia. Si eu nu prea o bagam in seama, o pacaleam si-o duceam. Acum stau si ma gandesc dac-am facut bine...poate si chestia asta a marcat-o. Ce-i drept cand ajungea acolo uita de tot ce-mi spusese si incepea o mare chiraiala, mergeau in parc si tot asa, nu era nimic in neregula. Acum am zis ca n-o mai duc, o sa-i fac doar eu baita si o sa incerc incet incet si total fara forta. Sper in cateva zile sa rezolv baita dar chiar nu stiu cum sa fac cu baita la cap... mi-e ca reusesc s-o reobisnuiesc cu baia si apoi zdrang, o baie la cap si stric totul...nu am idei cu asta, o s-o pun sa-l spele pe bebe efectiv cu sampon, o s-o las sa ma spele pe mine cu sampon, dar in rest, ce sa-i fac? O chem pe Super Nanny?
Aaaa, inca ceva, pe mine m-a lasat masca. Aseara, pe cand incepusem practic prima sedinta de terapie ii aduc un bebe si-i spun Anei sa-l spele ea, pe maini, pe picioruse... si ea il ia, imi zice mie sa-l tin bine si-i spune: "Bebe, haide sa faci baita, nu-ti fac baie la cap" si zdrang o galeata cu apa fix pe capul lui bebe. Si tot asa cred c-a facut de 10 ori, parea o descarcare. Am lasat-o in pace si ea tot spunea: "Pe cap, pe cap!" Si am avut senzatia ca in timpul acestei operatiuni nu prea s-a mai balbait... hai ca am scris aici o intreaga epistola. Astept orice sfaturi si sugestii, va roggggg!
Am mai citit pe net, sigur ca balbaiala poate fi si de la faptul ca ea vrea sa vorbeasca mai repede decat poate, adica gandeste repede dar nu poate sa se exprime la fel de repede. Stiu ca nu trebuie s-o corectez, o las in pace, ii vorbesc clar si rar si sper sa se rezolve. Trebuie sa umblu la cauza ca sa se rezolve si efectul.
De fapt Ana este la perioada negatiei, nu-i convine nimic, nu vrea s-o imbrac sa iesim afara, cand suntem afara nu vrea sa intram in casa, nu vrea s-o schimb, nu vrea sa manance, nu vrea sa-i tai unghiile de la picioruse, cu baita nu mai zic... doar cu somnul e ok.
Am uitat sa va spun, Ana are 2 ani si 7 luni.
Multumesc!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Din episodul cu spalatul bebe-ului, as zice ca e vorba de minciuna. Practic a repetat cu bebele ce ati facut voi cu ea. Ati tradat-o. Cred ca ar ajuta sa va cereti iertare pentru asta si sa admiteti in fata ei ca ati gresit. Asta impreuna cu abordarea treptata de care vorbesti si cu explicatii despre necesitatea spalatului (la ce ii foloseste ei) plus asigurarea ca nu o veti mai insela asa niciodata, ar trebui sa rezolve problema in ceva timp.
Balbaitul, cred si eu, ca si tine, ca e legat de frustarea asta mare pe care a adunat-o. Daca zici ca nu s-a mai balbait cand il spala violent pe bebe, deci cand isi arata furia adunata, asta trebuie sa fie cauza.
Mult succes! Nu dispera, o sa fie bine



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Spalatul pe cap poate sa provoace suferinta : iti intra sapun in ochi.Desi astazi se pare ca sunt sampoane pentru copii care nu provoaca iritatii oculare.Eu cred ca ati putea sa-i spuneti : astazi ne jucam de-a baba oarba in cada; mai intai ma leg eu cu o esarfa la ochi si te caut, iar daca te3 gasesc, te leg pe tine la ochi si ma cauti.Faceti baie impreuna si tineti-o in brate.Se va simti protejata.Lasati-o sa va spele pe cap si sa va pieptene.Turnati-i apa pentru clatire cu un ibricel, tinand capul pe spate.Daca nu reusiti, apelati la o papusa si ii aratati cum o sa faceti.Nu acordati prea multa atentie balabaielii si mai ales nu o corectati sau nu radeti de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Eu am aplicat metoda spalatului pe cap "ca la coafor"adica l-am asezat pe un scaun cu spatar si am pus scaunul in fata cazii .Am folosit o stropitoare din aia de jucarie si l-am spalat tinindu-i capul pe spate.Poate fi si samponul care intra in ochi o problema dar din ce-am mai citit eu se pare ca senzatia aia de pierdere a echilibrului pe care o simte cind ii torni galeata in cap e cea care provoaca starea de panica .De aceea la coafor statea linistit fiindca stind pe scun se simtea in siguranta.De asemenea ,eu obisnuiam sa-l ating foarte usor pe par de frica sa nu-l doara si se pare ca era indicat tocmai contrariul ,adica masat un pic mai ferm chiar si un pic inainte de a incepe spalatul.
A incepe inotul chiar in acest moment nu mi se pare o idee buna .Eu l-am dus pe al meu o vara intreaga la piscina si l-am lasat sa isi exploreze si sa isi stabileasca singur limitele de toleranta la expunerea asta la apa ,ba mai baga un picior si un umar sub dus ba mai dadea trei ture de alergat in jurul piscinei .La sfirsitul verii aveam o "ratusca "care isi turna singura apa in cap .Da e drept ca am admirat la bodyguarzi vreo 6 ore pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Azi sunt f. fericita, am luat-o incet incet de 3 zile cu joaca multa, cu ratuste si bebei spalati cu manuta ei si aseara a vrut sa faca baita fara sa planga deloc. Ce-i drept nu s-a asezat in fundulet, a stat doar pe vine dar m-a lasat s-o spal fara sa zica absolut nimic. Timp in care si ea isi spala bebelusul. N-am fortat nimic, n-am incercat s-o spal pe cap, o mai las cateva zile pentru chestia asta.
Roxana, e clar ca ea a repetat cu bebe exact ce faceam noi cu ea si ne arata practic c-am mintit-o. Treaba e ca n-aveam ce face, am lasat-o cate 2 saptamani nesapalata pe cap...efectiv trebuia spalata. Tocmai de aceea ma gandeam s-o spele altcineva ca sa nu fiu nevoita s-o mint. Fiindca nu-i place deloc sa-i umbli cu mana prin par, sa-i pun o bentita, s-o pieptan...deci nu neaparat legat de apa. Ideea este ca intr-adevar nu trebuie s-o mint si daca am de gand sa-i fac baie la cap sa-i spun lucrul asta.
Betiana, , cu siguranta nu i-a intrat absolut deloc sampon in ochi, eu tot timpul aveam grija sa nu curga pe fata, ii dadeam parul pe spate, aveam un prosopel cu care o tamponam pe frunte. Iar la jocuri am incercat o gramada si o sa mai incercam. M-am spalat pe cap in fata ei dar n-am lasat-o pe ea sa ma spele efectiv pe mine, o sa incerc si asta, cine stie, poate merge. Chestia e ca nu vrea sa lase capul pe spate sub nici o forma...
Arminad, sunt de acord cu inotul, o s-o mai las nitel sa mai capete incredere in ea. Si oricum totul va fi treptat. Chestia e ca trebuie sa-mi accepte dusul ca sa putem merge la piscina si deocamdata nu o face. La sfarsitul lui iunie mergem in Turcia si o sa vad cum se va comporta in piscinicile de copilasi.
Imi puteti da ceva sugestii pentru acceptarea dusului?
Multumesc fff. mult inca o data pentru raspunsuri!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Mifloricica, si noi avem probleme cu Fabiano si limpezitul pe cap. Il apuca un tremur de teama si se prinde de mine ca o maimuta, sa iasa din baie. Capul pe spate nu exista, i-am cumparat cozoroc d-ala care protejeaza ochii la spalat, nici de ala nu vrea sa auda. Singurul mod in care reusesc sa-l limpezesc e sa-i tin un burete lung pe toata fruntea, sa nu simta apa in ochi, altfel e jale. Incearca si asa, cu un burete care sa opreasca apa. La noi e mai simplu ca el adora sa faca baie, dar nu sa-l si limpezesc pe cap. Pupici Anei de la noi.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Carmi, ma bucur ca ne-ai scris!
Multumesc pentru sfat, o sa incerc si eu cu un burete.
Am vorbit acum cu bona si mi-a spus ca azi s-a balbait ceva mai rau decat ieri...eu presupun ca balbaiala e legata de baita dar e posibil sa nu fie asa...mai stau niste zile si daca vad ca se agraveaza s-o duc deja la un logoped?


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Balbaiala la 2,7 ani este (poate fi) normala.Bagajul vocabularului este4 prea mic pentru a exprima in cuvinte tot ceea ce simte.Rugati-o sa vorbeasca rar, fara sa grabeasca.Exersati numaratori ritmice pentru copii sau cantecele.Demonstrati-i ca atunci cand canta vorbeste clar. (Ii spuneti "ia te uita ce lar ai cantat").Vorbiti-i rar, fara sa va grabiti.Faceti exercitii de suflat in instrumente muzicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Mihaela, eu am doua fetite de 3 ani si un pic. una din ele a urit apa de cind a inceput sa isi dea seama care e chestia cu baia. bebe fiind nu protesta, chiar avea fun in baie. de cind au inceput sa stea bine in picioare eu le fac dus, la amindoua odata, in cada mare. o sapunesc pe una si o limpezeste tati in timp ce eu o sapunesc pe cealalta si tot asa. sa stea in baita cu apa, jucarele si alte cele nu se pomeneste. nu vor sa stea jos in cada sa le pici cu ceara. nici una din ele. spalatul pe cap se face cu urlete si tipete desi am sampon special.

pe la 2 ani cea cu frica de apa a inceput sa aiba episoade de tipete si urlete care incepeau cam cu 10-15 minute inainte de vremea baitei. repeta intr-una: nu pe cap, nu pe cap. degeaba ii spuneam ca nu o spal pe cap, o tinea tot asa. dupa citeva luni s-a potolit, acum e ok cu baia, merge fara sa tipe dar repeta de citeva ori: nu pe cap, iar eu trebuie sa ii repet de nshpe ori ca ne spalam numai pe corp. cind vine vremea baitei pe cap (cam la 2 sapt) nu ii spun nimic pina nu ajung in baie. nu vreau sa o mint ca nu o spal si sa o spal. cind le spal pe cap, tot pe amindoua in cada cu dusul, urla (amindoua) de ne aud vecinii. la 2 minute dupa ce le scot din baie imi spun: "ai plins de prostutza" si pare ca au uitat. am vazut-o insa pe una din ele cind ii spunea la papusa ca daca nu e cuminte o spala pe cap, ceea ce inseamna ca nu a uitat deloc.

oricum, cred ca nici noi nu procedam foarte bine, stim ca nu le place baia pe cap si incercam sa le convingem sa faca anumite chestii cu amenintare baitei pe cap. de ex: daca nu maninci tot din farfurie, te spal pe cap. (asta cu mincatul e poveste luuunga care inca nu s-a sfirsit).uite asa cu chiu cu vai de frica baitei pe cap maninca ceva.

e clar ca ii marcheaza chestiile astea, sper insa sa mai creasca si sa isi dea seama ca le spal ca sa fie curate si sa le intre in reflex ca trebuie sa ne spalam, poate chiar sa le placa, sper eu.

eu sper ca si la Ana ta sa fie doar o faza care va trece repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nu ai scris cat de lung are parul!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Corina, nu e lung parul, e asa, cat sa-i fac o codita mica mica la spate. Nici n-o las sa-i creasca parul prea tare, o mai tund la spate si bretonelul ca sa-mi fie cat mai usor la spalat. Si nici nu e des, e moderat.
Lorelai, multumesc frumos pentru raspuns, m-ai incurajat. Sper sa-i treaca si Anei cat mai repede si sa nu fie decat o faza. Parerea mea e ca nu e bine sa le speriati cu baita la cap si eu am fost tentata de cateva ori sa-i spun:" daca nu vrei sa iesi din baita (pt. ca avea momente cand nu mai vroia sa iasa, vroia sa se joace la nesfarsit) te spal pe cap!" dar m-am franat.
Betiana, , multumesc pentru sfaturi. Ana are perioade in timpul zilei cand nu greseste si perioade in care se balbaie des. Am observat insa ca daca nu-i iese din prima cuvantul, il reia singurica si daca nu-i iese nici a doua oara (f. rar) il mai zice inca o data fara sa se enerveze.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput