utrogestan, cum?

utrogestan, cum? | Autor: cory_box

Link direct la acest mesaj

rog mult daca poate cineva sa ma lamureasca in legatura cu utrogestanul (duphastonul).So, doctorul mi-a prescris utro pt.insuficienta de progesteron (stiti povestea) timp de 10 zile, iar dupa aceea il intrerup si fac testul de sarcina.daca iese pozitiv, continui cu utrogestanul.acum care-i problema:se poate sa fii gravida si testul sa nu iasa pozitiv decit dupa mai multe zile (am patit-o personal).daca iei utrogestan si il intrerupi, dupa 3 zile iti vine ciclul oricum.doctorul sustine ca daca esti gravida nu-ti mai vine ciclul, chestie care eu nu o cred de nicio culoare pt. am citit chiar aici pe forum, fete care au intrerup tratamentul (gravide fiind) si au pierdut sarcina.Pe de alta parte, am gasit cazul unei fete la care doctorul i-ai dat sa ia duphaston pina ii vine ciclul (doreste sa ramina gravida, evident).Stiu ca pot sa fac un bhcg , dar nu asta e nedumerirea mea.Intrebare:
-daca nu esti gravida si continui cu utrogestanul , ce se intimpla?? ciclul nu mai vine? scrie pe prospect ca apare o singerare de privatie, eu insami am patit-o.
-daca esti gravida, si opresti utrogestanul, pierzi sarcina sau nu?
cred ca am scris cam incalcit, dar sper ca sa se inteleaga si sa ma lamureasca si pe mine cineva.va pup,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anastacia spune:

Deci :
daca nu esti gravida si continui cu utrogestan ,menstruatia vine(eu asa am patit)dupa fiv cu tot cu utrogestan.
daca esti gravida continui cu utrogestan pana la bhcg si in continuare pana ajungi la medicul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaoradea spune:

Exact asa cum a spus anastacia, daca nu intrerupi utrogestanul si nu esti gravi, cm sigur vine. La mine a venit fara nici o zi intarziere. Deci il intrerupi doar daca vine cm.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory_box spune:

ancaoradea si anastacia.ce repede mi-ati raspuns.asa am sa fac.nu opresc utrogestanul pina nu vine ciclul.poate va intrebati de ce nu mi-a zis doctorul meu asa: ei bine, el de cind intru in cabinet ma intreaba de fiv (nici nu s-a uitat prima data pe analize!).Acum, eu inteleg ca treaba e ca am 40 de ani dar profilul meu e urmatorul:
-luna trecuta: monitorizarea ovulatiei, folicul de 24 in ziua 12, spart in 13, transformat in corp galben in 16.Ginecologul mi-a zis ca endometrul e f.bun, si foliculul de asememenea ca are nu stiu ce material nutritiv (ce e asta, ca eu aud prima data?).Cariotip, eu si sotul-perfect.analize toxo&co-bune,uter si ovare normale.analize hormonale-bune, in afara de progesteron (daca e facut in ziua care trebuie, ca eu m-am dus in z 21, desi ciclul meu e mai scurt).
-sotul-normospermie.
Asa ca parca nu-ami vine sa ma arunc la fiv (ultima statie!), as mai incerca cu naturiste macar vreo 2-3 luni(dupa 10 zile de brinca, eu si sotul am ramas gravida, dar am pierdut).voi ce-ati face? sau sint nebuna sa mai astept natural

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Legat de utrogestan, eu sunt un caz in care nu vine menstra sub nici o forma sub tratament, abia dupa ce am intrerupt tratamentul, la un interval de 3-5 zile vine menstra.
Daca esti gravida, si nu ai nevoie de progesteron, organismul tau produce suficient, atunci chiar daca intrerupi utrogestanul, sarcina merge mai departe.

Daca toate analizele sunt bune, si trompele sunt permeabile (au facut histerosalpigografie?), chiar daca nu reusesti natural, mai poti face inseminari artificiale inainte de FIV. La FIV, ajungi daca ai eliminat toate posibilitatile, si nu ai alta solutie.
Am trecut prin 2 fiv-uri, si pot sa-ti spun ca nu este chiar atat de usor, atat fizic dar mai ales psihic, si in plus mi s-a spus foarte clar dupa primul FIV, ca toata viata trebuie sa-mi monitorizez atent atat ovarele cat si sanii, tratmentele de stimulare nu sunt chiar floare la ureche pentru noi, dar facem orice pentru a avea acel bebe pe care ni-l dorim atat.

Iti urez mult succes in continuare, si sa vii sa ne spui ca nu ti-a mai venit menstra deoarece esti graviduta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

si eu la fel, cat iau utrogestan nicio sansa sa vina menstra, tot dupa 3-4 zile vine.
nu mai bine faci tu un bhcg ca sa stii sigur pentru ca nici sa iei utrogestan multe zile fara sa fie cazul nu mi se pare o idee buna. si pierzi si timpul cand ai putea sa o iei de la capat pe un ciclu nou, o sansa noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anastacia spune:

Cory,doctorul tau s-o fi uitat la varsta ta de s-a aruncat direct la fiv,s-a gandit sa nu mai pierzi timp pt ca rezerva ovariana este pe sfarsite.Asta nu inseamna ca nu este bun.
Eu am tot 40 ani ,dar nu am ramas niciodata insarcinata natural,analize toate bune si frumoase si un sot beton
Eu sunt pe invers ,am facut fiv si acum incerc cu naturiste
mai incearca si ia preventiv utrogestan intravaginal(daca ai deficit de progesteron) dupa ovulatie pina la test .
mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzam spune:

pe mine m-ati cam zapacit.....la mine povestea cu utrogestan a incaput asa.......dupa un ciclu de apropae 95 zile am dat fuguta la doctor si deoarece nu era bebe mi-a recomandat utrogestan pana vine cm ...dar nu mai mult de 10 zile.... dupa 5 zile a venit si am intrerupt pastilele.dupa ce a trecut cm am fost iar la doctor care mia zis ca nu am destul progesteron si daca vreau sa fac bebe si sa am si un ciclu regulat ( care la mine doar cu anticonceptionale este normal) sa ia utrogestan incepand cu ziua 10 cm, timp de 10 zile
Sincer va spun ca acum nici eu nu stiu ce sa zic...luna acesta e prima luna cand iau asa si cum sunt in ziua 22...asteptam
Am sa va tin la curent sa va spun daca nu-mi vine si tb sa iau utraogestan


http://t2.lilypie.com/Vlknp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

daca ai luat utrogestan, dupa ce intrerupi sigur vine in maxim 5 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Buna seara fetelor!!!!!
Mie ce imi puteti spune despre un progesteron facut in ziua 21...iar valoarea este de 30.94, iar valoarea normala in faza luteala este de max 20
Si eu am facut pana acum doua inseminari nereusite din pacate
Ar trebui sa mai iau utrogestan dupa inseminare?
Aceasta valoare mare a progesteronului dauneaza reusita unei sarcini?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory_box spune:

cum a zis ancutzam : pe mine m-ati cam zapacit.
claudia_prea: eu am f.f.f.putin progesteron : 0,3 in z 21.si in tinerete am avut insuficienta luteala-ciclu scurt, la 24 de zile, daramite acum-asa ca daca eu as fi gravida, organismul meu nu produce suficient cit sa continui o sarcina fara suplimente (plus ca am inteles ca daca iei pastile, organismul atunci nu mai produce el progesteron, asa o fi?!).btw, te rog mult sa-mi scrii cit ai tu progesteronul si cite pastile de 100 mg iei pe zi (am facut monitorizare in fiecare luna si la doctori renumiti, si am constatat ca ovulez natural, iar foliculul se sparge singur fara pregnyl-ce am vrut sa zic cu asta: am dubii deci ca analiza de progesteron arata ca ovulezi sau nu-daca e corect facuta ofcors).Nu am facut HSG, pt. ca dr.Munteanu (cel din guiness) a zis ca nu trebuie.L-am crezut, am gresit? in plus, am mai fost gravida, dar am pierdut sarcina.
anastacia: asa-i cum spui, doctorul meu s-a uitat la virsta mea, dar cred ca era bine sa se uite si la analizele mele: FSH=8 intr-o luna si 5 in alta (FF, z3=3,5-21,6-limitele laboratorului).am fost si eu groaznic de stresata din cauza FSH-ului, dar m-am mai linistit cind am vazut ca mai are closca oo.
Te-as mai ruga ceva sa-mi spui, daca nu-s prea agasanta (bine sint, stiu asta): atunci cind ti-a venit menstra in timpul utrogestanului, era o singerare in toata regula (scuza-ma te rog, de formularea timpita)? stii de ce te intreb? ca eu am singerat 2 picaturi maronii, atit, am crezut ca vine ciclul, dar nimic.Ai mai continuat dupa ceea cu utrogestan sau l-ai oprit complet? Eu am si temperatura de multe zile peste 37 (ard pur si simplu!), dar nu sint gravida ca am facut teste si au iesit negative.Ca tot vroiam sa intreb, temperatura ridicata dupa ovulatie e data de progesteron?
psj: o sa-mi fac curaj si o sa fac un bhcg, dar you kow what i mean, vrei sa te mai minti.daaaar, ai dreptate, pierd timpul in loc sa incep un ciclu nou.eh, si asa trece timpul.oricum pina la 67 de ani mai este, la ce sa ma grabesc.

Mergi la inceput