Piei, ispita.... dulce (22)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miha, super arata zebratul
cele 10 fi de gelatina cu cate pliculete de gelatina ot fi inlocuite?
multam anticipat pentru raspuns

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alina, bine ai revenit! Ca de obicei, deserturile tale arata exceptional! La multi ani sanatosi! Si multi ani fericiti de casnicie!

Miha, zebratul arata fantastic! Cum ai reusit ornamentul ala abstract? Ccred ca sunt ai tai tare fericiti cu atatea deserturi..
Am vazut ultimele poze, ce mare s-a facut Amira! Si ce-i seamana fratiorului!

Natali, concediu placut!

Gratiela, Maria si Stefan

www.youtube.com/watch?v=LfYAfqDYQbo" target="_blank">Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Monule,eu am pus 2 plicuri de gelatina,a cate 10 g fiecare.

Gratiela,multumesc!
Abstractul ala l-am facut cam asa cum coloreaza Robert,haotic.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Multumesc fetelor.

Miha 15 pe-un picior . Zebra ta arata fantastic, musai sa-mi fac timp sa o incerc si eu.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mai nene, eu nu ma mai joc cu voi...eu am inceput un program intens de slabire si gata cu dulciurile! Dar n-am avut ce face si am bagat un ochi la voi...sa lesin de pofta, nu alta!
Miha, super tortuletul zebrat, iar tiramisu si inghetata Alinutzei sunt absolut dementiale!
O sa fac de ziua mea, peste o luna

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc miha
ai fost super tare cu desenul haotic...
bubule, spor la slabit
natalia pe unde esti, nu te-am mai vazut de mult

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Monica, postezi si tu reteta pentru Pao de Queijo, te rog? Ne-a facut odata o brazilianca si mi-a ramas gandul la ele de bune ce erau.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

spre rusinea mea draga ciuf le cumpar gata preparate, uneori chiar congelate facute bulinute si le pun doar in cuptor...
dar...am sa o sun chiar acum pe o d-na care le prepara in casa si am sa-ti spun reteta
si mai ales cumpar de cate ori intru intr-o cafenea, magazin unde au panificatie...sunt f bune...si mie si celor mici ne plac tare mult

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ciuf, uite reteta :

Pao de Queijo

500 gr polvilio doce(asta zic eu este faina de mandioca) dar te rog verifica si tu daca ai cum
1 pahar(american) cu apa(folosim aceeasi masura in continuare)
1 pahar ulei(poate doar mai putin cu 1 deget zice d-na ca i s-au parut cam uleioase si a mai redus cu timpul putin uleiul
1 pahar cu lapte
5 oua
1 farfurie de branza rasa(aici e din nou o problema fiindca d-na spue ca este o branza speciala care se foloseste la pao de queijo si aici se gaseste gata rasa)

Se pun la fiert apa, uleiul si laptele si cand dau in clocot se rastoarna peste faina9ca sa o opareasca) si se framanta(zicea ca o pune in robot) cand se racoreste se pun pe rand ouale, apoi branza si daca nu este de-ajuns de sarata branza se mai adauga si putina sare si se framanta in continuare.
Apoi se ung mainile cu ulei si se formeaza bilute cam cat o nuca(daca aluatul se lipeste rau de maini se mai pune putin in frigider)
bilutele pot fi puse direct in tava si se coc sau se congeleaza si la nevoie se scot si se coc in cuptorul preincalzit la 180 gr.
bilutele nu trebuie sa se rumeneasca deasupra...par ca nu sunt coapte..eu de obicei ca se le dau o "fatza" dau drumul la foc de deasupra...
pentru cele congelate dureaza intre 30-35 min pana sunt gata iar pentru cele proaspete mai repede...25-30 min
Spor la treaba

Edit: ca am gasit poza in album ca sa o vezi daca despre asta este vorba
Pao de Queijo astea au fost congelate si le-am copt eu

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sau am gasit o reteta pe net

500 gr polvilho doce(faina de mandioca)
sare, o lingurita
300 ml lapte
150 ml ulei
2 oua mari sau 3 oua mici
4 cupe americane de branza pentru pao de queijo
ulei pentru uns

procedeul este exact la fel(lichidele se infierbanta se toarna peste faina, se lasa la racit se adauga ouale si branza

incearca sa gasesti la magazinele astea (FineFare, Shop Rite, Foodtown) aici am citit ca se gasesc produse braziliene
branza se cheama Queijo Minas Curado e Ralado MIMOSO



monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput