Mi-e frica de DIPHERELINE!!!

Mi-e frica de DIPHERELINE!!! | Autor: silvy24

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Stiu ca poate o sa ma redirectionati catre topicul cu endometrioza dar daca as fi postat subiectul asta acolo cred ca s-ar fi pierdut in spatiu. Sunt intr-o mare dilema si vreau sa ma ajutati sa iau o decizie.
Acum 2 luni m-am operat laparoscopic la dr. Tutunaru si mi s-au descoperit cateva puncte de endometrioza (pe fundul sacului douglas) ce mi-au fost cauterizate in timpul operatiei. Dupa operatie, dr. mi-a spus ca-mi recomanda Diphereline. Mi-e foarte frica de acest tratament pentru ca mi se pare foarte incert si suspect. Mi se pare ciudat ca nimeni nu zice nicaieri ce efecte pe termen lung pot avea Diphereline. Stiu care sunt efectele din timpul tratamentului dar vreau sa stiu la ce sa ma astept dupa tratament? Sa ma astept sa ma ingras 30 de kile, sa slabesc 30 de kile, sa-mi cresca par pe corp, sa ma dereglez hormonal pt totdeuna??? Nu pot crede ca un tratament care-ti induce menopauza timp de jumatate de an nu are un efect si pe timp indelungat.
In plus, am ajuns la concluzia ca practic nu se cunosc efectele pe termen lung pentru ca acum 3-4 ani abia au aparut diphereline in romania.
Deci astept sa-mi spuneti ce parere aveti voi despre Diphereline.
Imi doresc copil dar nu vreau sa ma nenorocesc pe viata pentru a face copil. Vreau sa stiu ce riscuri imi asum.

Va multumesc,
Silvy.

P.S.: astept sa-mi spuneti si daca exista alternative la Diphereline.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

buna, cu toata seriozitatea , eu nu m-am ingrasat cu nici un kil , nu am slabit, au fost 6 luni de menopauza , suportate greu, dar am mers la servici tot acest timp si asta este , am facut fatza, m-am si plans , alte fete au avut mai putine dureri de cap ca mine

una peste alta , eu , Diana, nu am nici un efect secundar

dimpotriva , sunt mai bine si poti ramane foarte repede gravida dupa asta , mi s-a intamplat si mie, dar am pierdut sarcina din motive de neglijenta sa zic asa , nu are legatura cu tratamentul , si am aflat ca pot sa raman gravida oricand acuma, ceea ce e foarte bine , cu tratamentul de sustinere de sarcina corespunzator , normal

faci cum crezi , sanatate si curaj
diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Buna,
si eu am facut tratamentul cu toate ca nu sunt deloc o tinerica.
Am avut si eu temerile tale , dar dorinta de a avea un copil a fost mai puternica. Nici eu nu m-am ingrasat, nu am avut dureri de oase , fara stari nervoase( cu toate ca imi anuntasem colegele ca pentru mine urmeaza o perioada )doar bufeuri aproape suportabile si mi-a cazut un timp parul.
In schimb dupa cele 6 luni .... parca au inceput sa ma doara oasele....parca sunt un pic mai nervoasa , dar dau vina pe mine pentru ca nu m-am tinut de vitamine. Multa sanatate si sa faci asa cum crezi ca este mai bine pentru tine. Pup fetele curajoase care au trecut deja pri asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaBianca spune:

n-am endometrioza dar am facut un diphe de 3.75 cand am facut fiv. am avut ceva bufeuri, in special noaptea si usoare ameteli dar suportabil. nu m-am ingrasat/slabit, par in plus. acum nu stiu cum ar fi la un tratament mai indelungat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

eu am facut tratament acum 4 ani tot pentru endometrioza(era inca in stadiu de experiment dar eu nu stiam )
am inceput in decembrie si in aprilie l-am oprit brusc ptr ca am ajuns la spital la victor babes suspecta de meningita...dureri de cap ingrozitoare, dupa 2 saptamani de spitalizare si-au dat seama ca nu stiu ce am si m-au trimis la spit militar unde am dat printre altii de o dr endocrinolog foarte bine pusa la punct care auzise de acest tratamnet. concluzia il oprim. M-am ingrasat 20 de kg, am ajuns la Dr T care mi-a recomandat homeopatie sa imi revin cateva luni...in noiembrie 2006 am ramas insarcinata cu puiul meu.
cam asta a fost experienta mea ...

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Silvy , banuiesc ca tot domnul dr. Tutunaru ti-a dat tratamentul de facut , cum mi l-a dat si mie.

Pe dumnealui mi se pare cel mai indicat sa il intrebi , daca el nu stie ce efecte sunt pe termen lung ... atunci nu stiu cine ... SINCER.

depinde de la fata la fata ' eu am avut numai 3 luni de zile , si in plus am tinut post de Craciun, putina carne, multe fructe , lichide si ceaiuri

nu m-am ingrasat , nu mi-a crescut par si sunt multe fete care l-au facut si nu au patit nimic, dar sunt sigura ca sunt si fete care sunt incompatibile cu acest fel de tratament ; ca la orice medicament cu efecte adverse, poate eu nu le am , sau am cateva , ma refer pe termen lung ... , si alte fete nu au nimic, alte fete TREBUIE OPRIT NEAPARAT . asta numai doctorii stiu , sau din experienta personala

diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Si eu am facut tratamentul si sincer spun ca nu l-as mai face. Pentru mine a fost inutil. Poate a fost si vina medicului care m-a operat. Nu zic nu. Insa in timpul operatiei nu mi-a verificat trompele iar dupa tratament eu aveam chisturi din nou de endometrioza. Am ajuns la FIV si nu stiu daca as fi ajuns aici si in alta situatie. Ma rog. Poate ca se poate ramane gravida si fara acest tratament daca imediat dupa operatie faci monitorizari sau inseminari si sarcina vine imediat.
Ca efecte pot sa spun ca eu am avut bufeuri groaznice, transpiratii, m-au durut genunchii foarte tare, m-am ingrasat vreo 2-3 kg si m-am umplut de celulita - si zau ca faceam la sport in perioada aia la greu si masaj. Bun, din fericire toate astea si-au revenit la normal dupa ce mi-a venit ciclul. Sincer cel mai tare m-am speriat de durerile de genunchi, pentru ca daca stiam ca bufeurile trec mi-era ca genunchi nu-si mai revin, dar nu m-au mai durut dupa aia.


cu Alexandru
Buburuza
asa creste Buburuza


"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Fetelor multumesc mult pt raspunsuri,

M-am convins ca efectele variaza de la caz la caz dar in acelasi timp m-am convins ca temerile mele sunt intemeiate. Deci, nu cred ca o sa fac Diphereline, mai ales ca endo a mea e in stadiu incipient.
Si m-am speriat si de caderea parului. La asta nu m-am gandit si problema e ca eu intotdeuna am avut astfel de probleme si nu vreau sa ajung cheala.

Multam,
Silvy.

P.S.: da, dr. Tutu mi-a prescris Diphereline dar cand i-am zis ca mi-e frica mi-a spus doar ca nici el nu e cel mai ma2re fan al Dipherelinelor dar ca este singurul tratament pt endo si ca trebuie sa ma gandesc ca sansele sa raman gravi dupa tratament sunt foarte mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Silvy , eu am avut alopecie androgenica , desi nu in situatia de a se vedea de la o posta .

si eu tot in stare incipienta am fost dar sunt genul care daca mi se ofera sa starpesc de tot ceva, asta fac , mai multa ura am avut pentru ce mi-a gasit , decat frica pentru tratament

Dar ma duc la cineva care imi face masaj la cap si tratament pentru par , mai si cade , dar in acest moment am parul lung , l-am facut si permanent , si mai cade , dar nu sunt in situatia sa ma vada oamenii cheala , chiar sunt departe de asa ceva ...

la fel s-ar zice si cu sarcina, cand voi fii gravida si nu voi mai pierde sarcina, nu am de gand sa citesc prin ce trec anumite fete , din cauza sarcinii, sau ce fel de nasteri grele au unele, ca nu mai ajung sa nasc niciodata ;

in general, e ceva care imi spune fa asta sau asta , imi functie de cat de mult imi doresc un lucru ;asa ca eu am facut tratamentul si am fost sigura ca fac bine , si da , acum pot spune ca am facut bine , insa nu am intrebat pe nimeni in detaliu inainte ce se poate intampla , ca cine stie, poate nu il mai faceam ; acuma pot spune din experienta personala , a fost mai dureros la mine, la oase , dar nu am efecte secundare si cu asta m-am intors la raspunsul initial

si pentru ultima data , iubeste-te cu sotiorul tau si vezi ce faci , o sa ramai gravida

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Silvy...alegerea e a ta daca faci sau nu, depinde de fiecare organism, eu m-am ingrajat 10 Kg,in conditiile in care am tinut regim, am un an de cand am terminat tratamentul, inca nu am ramas gravi.
Pe parcusul tratamentului am avut bufeuri, dureri de cap si dureri de oase pe cale le-am calmat cu Ca si Mg de la doppel herz.
Acum nu stiu daca m-a ajutat la ceva tratamentul sau nu, dar nu am vrut sa traiesc cu regretul ca nu am incercat totul pentru mine, vom vedea in timp rezultatele.
Sper sa tragi cele mai bune concluzii si sa alegi calea cea mai buna care te duce spre bebelin.

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz
asteptand miracolul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_b spune:

Salutare!

Si eu am luat diphereline, o singura injectie. Eram in pericol sa imi pierd uterul si asta era singura varianta.
CM-ul a revenit dupa 3 luni. M-am ingrasat 15 kg si nu le mai pot da jos. A trecut deja un an. De asemenea, a crescut si pilozitatea. De bufeuri ce sa zic... e nasol dar nu insuportabil.

Daca ar fi unica varianta, sigur as repeta experienta.

Eu nu m-am vindecat cu ajutorul diphereline-ului ci prin tratament naturist, bioenergie si multe rugaciuni...:)

Multa sanatate la toata lumea


Mergi la inceput