MAMICI si GRAVIDUTE de ITALIA (27)

MAMICI si GRAVIDUTE de ITALIA (27) | Autor: mamiciitalia

Link direct la acest mesaj

grupul nostru...usor, usor ne adunam...


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17,18,19,20,21,22,23,
24,25,26

MAMICI DE ITALIA + i tesorini

Dana7mi- Alessandro
Serj- Sergio + Ambra
Mamii - Alexandru
Piccaflor - Matteo
Katiapam-Giulia
Micio - Eduard
Cristina85ss -Giulia
Roxali - Sonia+ Enrico
PetcostSilvia
Mikuta4Sara Maria
Ginger00A.Mihai+C.Grigoriu
Slimatei- Stefania
Alinutza-David+Toma
Daraban-Delia
Alex-Aleksander
Monalac-Antonio
Simonicutza-Tobia
Eryteea-Ingrid
Berarpiri-Ambra
Raluk-Anais Iasmina
Andreicorina-Nicolas


GRAVIDUTZE DE ITALIA


Danangie- Alessio Michelle
Ella81it-
Bidonsky -Andrei

... SI PRIETENE DRAGI

LilianaFi
Diana-g

Adresa noastra comuna e-mail este: mamicideitalia@yahoo.it
pt. parola si alte informatii trimite PM AICI



CUM SE SCHIMBA UN CAPITOL - indicatii pretioase
Te loghezi cu userul comun ... e de preferat sa ai 2 pag. deschise la odisee in acelasi timp. Una la odisee in general, iar cealalta la prima pag. din cap. care urmeaza sa fie schimbat. Pe cea de la odisee te duci la subiect nou ... ii dai titlul (nr. succesiv), iar pe cea de la cap. precedent te duci la "editeaza raspuns", copiezi primul mesaj (ala cu capitolele) cu copy/paste pe pag. noului capitol... iar ca sa adaugi la insiruirea aia de capitole (1, 2, 3 ...) scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam. Si gata !!! Capitolul nou este facut ... Aaaa si te duci pe ultima pag. a cap. vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou ... aceeasi formula de mai sus, numai ca intre "" pui link-ul cu prima pag. a noului capitol si intre ][ scrii ... capitol nou nr..... sau ce vrei tu, important e sa se inteleaga ca faci trimitere spre noul capitol.

*SARBATORITII ANULUI*

*IANUARIE*
-17/01/1985-CRISTINA
-18/01/2007-NICOLAS (ANDREICORINA)
-19/01/2006-EDUARD (MICIO)
-19/01/1984-BERARPIRI
-20/01/2007-TOMA (ALINUTZA)
-26/01/2000-ENRICO (ROXALI)

*FEBRUARIE*
-08/02/1977-DANANGIE
-21/02/1986-MAMII

*MARTIE*
-06/03/1981-ELLA
-11/03/2007-DELIA (DARABAN)
-15/03/1977-MIKUTA4
-20/03/1974-ALEX
-23/03/2008- ANAIS IASMINA(RALUK)


*APRILIE*
-02/04/1976-GINGER

*MAI*
-11/05/2004-David (ALINUTZA)
-22/05/1978-SIMONICUTZA
-26/05/1981-DARABAN
-28/05/1977-KATIAPAM

*IUNIE*
-20/06/2007-GIULIA (KATIAPAM)

*IULIE*
-02/07/1971-ROXALI
-13/07/2007-ALEXANDRU (MAMII)

*AUGUST*
-14/08/2007-ALEKSANDER (ALEX)

*SEPTEMBRIE*
-02/09/2007-MATTEO(PICCAFLOR)
-21/09/2007
-GIULIA(CRISTINA)
-30/09/2007-AMBRA (BERARPIRI)

*OCTOMBRIE*
-12/10/1976-MICIO
-22/10/2007-SONIA(ROXALI)

*NOIEMBRIE*
-10/11/2007-SILVIA(PETCOST)

*DECEMBRIE*
-12/12/2007-TOBIA (SIMONICUTZA)
-13/12/2007-SARA MARIA(MIKUTA4)
-14/12/2007-A.MIHAI (GINGER)
-14/12/2007-C.GRIGORIU (GINGER)
-15/12/1975-PET.COST
-22/12/2007-STEFANIA (SLIMATEI)
-26/12/1981-SLIMATEI
-31/12/1977-RALUK

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

am venit la capito nou
tu unde esti Ste?



ticker
mamicądeGIULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Daaa ... am scris un mesaj km. in cap. trecut, l-am sters ca vroiam sa-l copiez aici si l-am pierdut pe drum . Acu' nu mai am timp ca tre' sa ies cu nasturica la plimbare .... revin ca vreau sa va intreb ceva pe mamicile mai inaintate cu papica ... oooofff ...


*************************
Petronela si Silvia
*************************
porcusor si www.sacrescmare.com/animalut-biancaneve" target="_blank">maimutica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

Cred c aincep sa pun absente iar!GATA C°U JOACA!!!
MIKUTAAAA unde esti???????

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank">
Alex 8-9 luni

povestea nasterii lui bebitz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Berarpiri spune:

Foarte greu mi s-a deschis forumul.O fi de la netul meu sau de la site?!

Azi am fost in sfarsit si noi la mare.Nu ma simt extraordinar de bine,dar Ambra era f. plictisita,si am zis ca ce o fi,o fi..

Era multa lume la plaja.Eu am mers singura,si noroc ca am dat peste perosne gentile care m-au ajutat sa duc caruciorul pe plaja,altfel nu vedea Ambra marea de aproape.Ii place f. mult,se agita cand vede valurile,parca ar vrea sa le prinda.

Am ajuns acasa,si a adormit,a obosit-o aerul de mare.

PET.COST de ce ii dai fructe din borcanele si nu i le faci tu?Scuze,dar eu nu sunt pe conceptia asta.

Sper sa reusesc sa decshid celelalte pagini,ca stau de o jum. de ora,si inca nu mi le-a deschis.

http://s306.photobucket.com/albums/nn279/berarpiri/

,,In tot raul e si umpic de bine,si in tot binele e si umpic de rau.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Berarpiri spune:

MAMII frumoase poze!Ce puiut mare si scumpic ai!Sa va traiasca!

CHERIEACTIV si eu te inteleg in legatura cu soacra.La inceput eu ma stresam,plangeam,ma certam cu sotul.Acum sunt fericita ca am ajuns sa fiu indiferenta,si chiar daca ea zice ca nu are nimic cu mine,eu nu o cred si prefer sa nu am nimic de a face cu ea.Am mult mai multa liniste acum...

STEFANIA faci bine ca nu insisti cu mancarica.Eu ma mir ca pediatra ta nu e de parere sa-i dai doar 6 luni laptic,avand in vedere ca alaptezi.Depinde de pediatrii..Eu pe toti care i-am cunoscut gandesc asa.Cu biberonul...nici vorba.Aceeasi poveste si cu Ambra.Acum bea apa din sticluta de la levissima pt. copii.Cand era mama aici in prima luna dupa nastere i-am dat ceai cu biberonul,apoi l-a refuzat.Dar e normal;de ce sa ia cauciuc,cand pot avea tatzuca lor?

Am si uitat cu raceala mea,ca a facut si sufletelul meu 7 lunite.Ce mare e!

ANDREEA mamica de AMBRA(30.09.2007)

http://s306.photobucket.com/albums/nn279/berarpiri/

,,In tot raul e si umpic de bine,si in tot binele e si umpic de rau.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

numai ce am implinit 28 ani!.. io nu is maritata..si sincera sa fiu..de asta mi-a fost frica mai mult decat sa fac un bebeu!!!..stam impreuna de vreo 6 ani..dar de nunta nuuuuuu...is ok,asa..ca si asa..in astia 6 ani..i-am facut bagajele de 100 ori..nici azi nu are un dulap numai al lui....eu sunt o fire foaarte independenta ..vreau sa stau singura..eterna fidanzata..dar acu ..tre sa intru in randul oamenilor mari vad ca..si chiar sunt trista..nu ma pot obisnui cu ideea :(((((((((((((((((((((((((((((((


Cherie8+



ginger(ve)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

andreea - stai linistita nu ai de ce sa te scuzi ... fiecare cu parerea lui.

Si acum sa explic de ce cu borcanase. La inceput eram si eu reticenta in ceea ce priveste folosirea lor, dar am discutat cu pediatra si mi-a dat 2 motive valide:

1. sunt muuuult mai controlate decat legumele si verdeturile din comert ... fara ingrasaminte si alte chimicale etc. Daca scrie pe ele ca nu au conservanti, chiar nu au. Cat priveste conservarea si prepararea lor (a borcanelelor), se face prin pasteurizare, prin procedee termice de tin astfel, deci sigur nu pun conservanti. Si cica cele mai bune si recomandabile sunt de la Hipp deoarece se fac cu alimente biologice ...

2. sunt mult mai usor digeribile pt. stomacelul lor acum, cand acesta se obisnuieste si cu alte alimente decat laptic.

Deci, sfatul pediatrei ... pt. primele 2 luni sa folosesc borcanase, iar dupa aia pot sa fac eu in casa papicile.

Ok, ce am scris azi si s-a pierdut ...

oana - da, pare sa ii placa fructele. Pana acum am incercat mar, para si pruna. Sper sa o tina asa si cu alte alimente.

Ce vroiam eu sa va intreb: cand o fi sa-i introduc masa de seara ... cand sa i-o dau: inainte sau dupa baie? Daca e dupa ... ma gandesc ca e cam tarziu (la noi baia e pe la h20.00) si oricum adoarme aproape instant dupa ... iar daca e inainte ... parca stiam ca nu e bine sa se faca baie cu stomacelul plin ... Deci, voi cum procedati, pe la ce ora e masa de seara?

stefania - ai acelasi pediatru ca al mirelei? Ma mir ca pe-acolo (Roma) se recomanda diversificarea asa timpurie. Parerea mea este sa mai astepti ... mai ales ca ii dai san. Are ea timp de alte alimente ...

*************************
Petronela si Silvia
*************************
porcusor si www.sacrescmare.com/animalut-biancaneve" target="_blank">maimutica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

neata si o cafea mareeeee
ca azi mi-am prous muuuulte..sper sa reuseaca ..prima vreau sa ma apuc de treaba prin casa aspirat ,spalat ,praf, terasa(maaareee)..calcat, etc.. de pus foto in ordine..de scris jurnalul lui stefy ca de vreo 4 lunite ma tot gandesc dar e greu inceputul si uite asa mai trece o perioada vara sa imortalizez clipele.... daca nici pozele n-am avut timp sa le pun as fi vrut sa pun si pozele cu oana si eduard ..ca asa de tare ce mi-a placut intalnirea...dar cand..intr-o zi... si tareeeee as vrea sa putem sa ne intalnim mai multe (daca nu toatesi sa mergem aici la munte unde e asa de frumos eu una sincer sunt indragostita de munte...

si ioana zicea ca sa ne intalnim la mare dar acum sa vedem preferintele voastre ... ce ziceti..?oriunde ar fi numai sa fie.. ce frumos ar fi..mie una mi-ar place tare..chiar vorbeam cu mirela despre asta...

andreea ce sa spun ..eu inca sunt in dubiu.. ma tot gandesc nu ar tb sa incep...cu papica... dar deocamdata fac o pauza... o mai las cateva zile si dupa incerc di nou...

da petro avem aceeasi pediatra..dar ...cred ca depinde de pediatru si mai ales de starea lui in momentul vizitei
pai eu pana acum am avut doar 2 vizite la ea... ca e ocupata tare... si la prima vizita(2 lunite aproape) mi-a zis ca incepem diversificarea la 3 lunite jum. .... la a doua vizita (3 luni jum) imi spune ca nuuuuuu, nu pot incepe diversificarea abia la 5 luni jum. -6luni... doar ca ii pot da fruct(para pt. inceput pt. 2 sapt ca e mai putin alergica decat toate) dar fara sa scot nici o masa)eu una nu mai inteleg nimic ..oricum o sa fac cum ma taie capul si cum am sa cred eu de cuviinta ca e mai bine pt. copilasul meu....

iar ma apuc de romane si ma asteapta vasele la spalat si plang...


va pup pe toate si va urez o zi placuta!

sper sa va ganditi la ideea cu intalneala si sa ajungeti la o concluzie buna

Stefania X2(22.12.07), eu, broskutz :) ,
+/-4 lunite, la munte
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Salutare fetelor
scuzati ca nu apuc mereu sa scriu si mai ramin in urma sau sar peste mesaje si nu raspund ca uit dar citesc
Slimatei-mersi de cafeaua tare buna ci voleva
cu diversificarea sfatul meu e sa mai accept consilii de la pediatra dar cel mai bine simti tu ce are nevoie si sint sigura ca nu vrei sa-i faci rau asa ca instinctul matern iar invinge
eu drept sa spun am inceput sa fac cum am crezut eu si m-am descurcat bine si inainte ma stresam ce pot sa-i dau ce nu dar te inveti iti mai dam noi retete pe parcurs
Petcost-si tie la fel,nu te stresa ca te descurci
poti sa-i dai papica pe la 7 pe cind ajungi la baita e bine si ii mai dai laptic eu asa fac pe la 7 iidau cina 7-7.30 si o las sa stea apoi baita si pe la 9-10 daca vrea laptic inainte de somn
si eu am inceput cu fructele de la borcanele la inceput,eu sint pe conceptia ca sint facute apposta pt bebelusi pt inceputul svezzamentului si fara conservanti
apoi dupa ce s-a obisnuit cu gusturile am inceput sa fac eu fructele
Mamii-ce frumoase poze la mare ce-mi place poza cu picirusele in nisip
ma duc sa vad ce ati mai scris ca pierd firul si revin




ticker
mamicądeGIULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

ioana multam' aveam nevoie de o confirmare ..ca sunt o mama buna si eu tot borcanase am decis sa-i dau la inceput ..si de aceasi parere ca sunt mult mai controlate si iti ia timp mai putin sa le prepari ..adica nikca si asa nu-mi ajunge timpul


deci tu ce zici ai ramas la aceeasi parere cu intalneala?... hai sa miscam un pic apele..


Stefania X2(22.12.07), eu, broskutz :) ,
+/-4 lunite, la munte
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput