Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Eu inca n-am primit raspunsul promis dar saptamana viitoare mai sun inca o data sa-i trag de urechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by adaca

FETELOR AM VESTI - AM PRIMIT RASPUNS LA PETITIA MEA


MINISTERUL SANATATII PUBLICE
DIRECTIA GENERALA POLITICI, STRATEGII SI
MANAGEMENTUL CALITATII IN SANATATE
Str. Cristian Popisteanu1-3;Sector 1;Bucuresti cod 010024
Telefon 021/ 307.25.66, 021/ 307.25.68 ; Fax 021/307.25.67

Nr. 25288 / 21.05.2008
DOAMNEI BICIOI ADELA CRISTINA

Referitor la scrisoarea prin care solicitati sprijin pentru procurarea medicatiei necesare pentru stimularea foliculara in vederea recoltarii de ovocite pentru procedura de fertilizare in vitro ca metoda terapeutica a infertilitatii, va comunicam ca listele care cuprind DCI-urile corespunzatoare medicamentelor de care beneficiaza asiguratii in tratamentul ambulatoriu in regim de compensare sunt publicate pe site-ul Ministerului Sanatatii Publice pentru dezbatere publica in vederea adoptarii la data de 1 iulie a.c. Acestea cuprind la pozitiile 101, 102 si 103 follitropinum alfa (Gonal), respectiv, follitropinum beta (Puregon) si lutropinum alfa (Luveris) care se vor prescrie pe baza protocoalelor ce urmeaza a fi elaborate si aprobate.
Procedura de fertilizare in vitro se incadreaza in categoria serviciilor care nu sunt decontate din fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, asa cum este precizat in art. 237, alin. (1), lit. h din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.
Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie.

DIRECTOR GENERAL
DR. ADRIAN PANA


Acelasi raspuns l-am primit si eu vineri, numai ca al meu e ca raspuns la telefonul "Linia verde". Are alt numar de adresa (24465/21.05.2008) dar e emisa in aceesi data.

LucaLuca Trecem la urmatorul pas?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Si eu am primit acelasi raspuns ca urmare a tel dat la nr. primului ministru.
Ce ma enerveaza e ca nici nu se recunoaste faptul ca infertilitatea afecteaza de fapt la scara destul de larga si populatia tarii noastre, ar trebui sa se faca niste statistici sa se vada cate cupluri apeleaza la procedurile de reproducere asistata si s-ar vedea ca nu sunt putine (plus cate cupluri ar avea nevoie dar nu au posibilitati materiale)
Cum este posibil ca in alte tari ale Uniunii Europene sa se deconteze nu una, ci mai multe incercari, iar la noi nu se considera ca este cazul, pentru ca "infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie."
Cum, ei ca medici nu au avut interesul sa studieze niste statistici (eu am gasit de ex pe net - pe gineco.ro, un site de specialitate care estima ca cca 30% din cupluri au probleme de reproducere, daca nici asta nu este "o raspandire larga in populatie", oare ce procent ar trebui? Sau strica acest procent cei cu care ne confunda toti in lume, cei care toarna copii pe banda si umbla cu ei in satra..

Chiar, ce ar trebui sa facem acum, avem pozitia lor oficiala, care nhu da loc nici macar unei posibilitati de sustinere a costurilor. Si ce zic ei cu decontarea costurilor pentru medicamente e doar o vorba ca sa nu zica ca nu fac ceva, ca in realitate suma acceptata pt decontare e prea mica, din ce am citit pe forum ar fi cam 300 ron/luna si asta daca gasesti medic de familie sa-ti dea reteta, farmacie sa iti dea compensat tratamentul.
Si, intr-un fel, se contrazic, daca "infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie", cum de se deconteaza atunci niste medicamente folosite in infertilitate?
Cred ca ar trebui sa avem si sustinere de la cineva din guvern, din parlament.
Cristal, parca aveai tu pe cineva, un unchi dispus sa faca ceva, in ce stadiu mai e?




Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

HAI ROMANIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Eu sunt curioasa pe ce baza se stabileste daca o boala are raspandire larga in populatie sa nu. Ca nu cred ca a interesat pe nimeni (la nivelul autoritatilor ma refer) daca are sau nu raspandire aceasta "boala". Dar poate exista o solutie prin care sa le demonstram ca exista o "larga raspandire in populatie a bolii numite infertilitate". Si sper sa-i putem "zgaltii" in vreun fel.
Sunt curioasa ce se va intampla si dupa 1 iulie cu compensarea medicamentelor de care ne-au scris ei in raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

ioana: unchiul meu este inca in campanie, nu pentru el, ci pentru primarii lui , dar cum scapa, il bombardez cu telefoanele...
Pana atunci, eu cred ca ar trebui sa mai facem ceva cu ziare, televiziuni, acum, dupa alegeri. Ca vine vara si nu cred ca mai au foarte multe subiecte. Sa incercam si sa vedem daca sunt interesati de problema, de statistici legate de infertilitate... Eu ma andeam si la Mihaela Radulescu pentru ca ea a recunoscut ca a facut fiv... Poate va fi de acord sa ne ajute cumva.
Va pupic!
PS: mie nici acum nu mi-au raspuns nemernicii la petitie...

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

dragele mele, nu vreau sa credeti ca am disparut in ceatza abandonand ideea. se intampla insa ca am mari probleme cu sarcina, sunt spitalizata si condamnata la nemiscare completa pana la noi ordine. chiar daca as gasi concentrarea pentru a concepe petitiile, nu pot sa le scriu din pozitia orizontala in care ma aflu (amaratul asta de post, cu care va sunt datoare, il scriu aproape orbeste, mai mult corectez decat scriu); nici dictarea nu e o solutie, nimeni nu vorbeste/scrie romaneste in jurul meu. deci, rog mult sa preia altcineva coordonarea campaniei asteia, "strategia" e rezumata pe prima pagina. va tin pumnii si ma intorc cand ma fac bine (promit sa ma fac!!)

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1974 spune:

FETELOR, cristal 1995 are dreptate sa ii scriem MIHAELEI RADULESCU despre problema aceasta ca sa faca o emisiune cu noi cele care ne luptam cu aceasta problema , si sa il invite si pe MINISTRUL SANATATII EUGEN NICOLAESCU.sa cautam adresa de email al MIHAELEI RADULESCU si prima care o va gasi sa o publice pe acest sait ca sa o BOMBARDAM toate cu acest subiect.VA PUP SI CAUTATI SI VOI SAITUL SAU BLOGUL EI CIT MAI REPEDE.

Balcan Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1974 spune:

FETELOR, cristal 1995 are dreptate sa ii scriem MIHAELEI RADULESCU despre problema aceasta ca sa faca o emisiune cu noi cele care ne luptam cu aceasta problema , si sa il invite si pe MINISTRUL SANATATII EUGEN NICOLAESCU.sa cautam adresa de email al MIHAELEI RADULESCU si prima care o va gasi sa o publice pe acest sait ca sa o BOMBARDAM toate cu acest subiect.VA PUP SI CAUTATI SI VOI SAITUL SAU BLOGUL EI CIT MAI REPEDE.

Balcan Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by LucaLuca

dragele mele, nu vreau sa credeti ca am disparut in ceatza abandonand ideea. se intampla insa ca am mari probleme cu sarcina, sunt spitalizata si condamnata la nemiscare completa pana la noi ordine. chiar daca as gasi concentrarea pentru a concepe petitiile, nu pot sa le scriu din pozitia orizontala in care ma aflu (amaratul asta de post, cu care va sunt datoare, il scriu aproape orbeste, mai mult corectez decat scriu); nici dictarea nu e o solutie, nimeni nu vorbeste/scrie romaneste in jurul meu. deci, rog mult sa preia altcineva coordonarea campaniei asteia, "strategia" e rezumata pe prima pagina. va tin pumnii si ma intorc cand ma fac bine (promit sa ma fac!!)

15+

Sa ai grija de tine si bebeline! Important e sa fiti sanatoase! O sa ducem noi cumva campania mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by marrina

Important e ca avem raspunsurile scrise. Urmeaza, dupa cum scria LucaLuca sa "reluam "argumentele" MS si solicitam - parlamentului, presedintiei, forurilor europene si cui am mai zis mai sus - schimbarea acestei realitati."


Fetelor, ce facem? Cui ii scriem mai departe? Si CE?

Bineinteles ca sunt de acord si s-o contactam pe Raduleasca dar cred ca nu "bombardamentul" e solutia. Probabil trebuie sa o facem sa citeasca ce scriem noi pe aici, s-o sensibilizam cumva. Idei?



Mergi la inceput