Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Luca: te pupic si sper sa ai curaj si putere sa te ridici. Trebuie!
ioana: eu sunt de acord sa apar la tv (abia m-am obisnuit cu camera ), dar e foarte important pentru mine perioada, ca de pe 20 iulie pana pe 3 august sunt in concediu, iar candva in august mai plec o sapt la o clinica in Viena pentru consultatie... Daca poti sa afli cand vrea sa faca emisiunea, ar fi grozav!
Va pupic pe toate.

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Cristal multumim pentru ca vrei sa te implici si sa apari la emisiune. Din cate am inteles din mesajele postate de Tabitha, emisiunile le va face din toamna.
Inca sunt foarte trista dar am tras de mine si am compus un mesaj pt d-na de la protv, nu prea sunt incantata de ce a iesit, poate mai veniti voi cu idei sau ziceti daca e ok sa-l trimitem.

Stimata doamna,
Va scriu in numele unui grup de persoane in situatia de a apela la fertilizare in vitro.
Deoarece ati aborbat-o pe una dintre noi pe e-mail pentru realizarea unor emisiuni, ne-am permis sa va contactam. Stim ca va interesa sa realizati o emisiune despre fertilizare in vitro, axata in principal pe persoanele care apeleaza la donatorii de sperma si de asemena doreati participarea in emisiune (sub protectia anonimatului) a unor astfel de persoane.
Noi va solicitam sprijinul pentru realizarea unei emisiuni in care sa se puna problema sustinerii de catre stat a cuplurilor nevoite sa apeleze la fertilizarea in vitro, adica includerea in sistemul national de asigurari de sanatate a acestor servicii medicale, precum si a tratamentului necesar.
Probabil stiti déjà, din moment ce aveti de gand sa abordati aceasta tema, faptul ca din ce in ce mai multe cupluri din Romania au nevoie de fertilizare in vitro pentru a putea concepe un copil iar costurile pentru o singura incercare sunt foarte ridicate, pot fi cuprinse intre 3000 si 5000 euro, iar procentul de reusita este mic, uneori fiind necesare mai multe incercari. In majoritatea tarilor europene statul sprijina tinerii care au nevoie de fertilizare in vitro, asigurandu-le gratuit pana la 5 incercari.
Dorim sa atragem atentia asupra acestei probleme si la noi, sa incercam sa sensibilizam autoritatile, sa facem cunoscute problemele noastre.
Daca doriti sa ne ajutati prin emisiunea dumneavoastra, va rog sa ne contactati.

Voi da adresa mea de mail si numele meu complet.

N-am energie insa si pt textul pt senatori..acolo trebuie facut un text mai deosebit.
Si mai trebuie sa gasim un final articolului pe care DC-ul ne va ajuta sa-l publicam.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Fetelor , avem nevoie de un mesaj pentru senatori/deputati si o incheiere pentru articolul pe care DC ne va ajuta sa-l publicam. Cine ne ajuta?

ioana E OK mesajul catre Carmen Avram. Poti sa-i mai scrii in final ca daca are nevoie de mai multe detalii pentru documentare i le putem pune la dispozitie (statistici, preturi, medicamente, cum stam cu legislatia, cum stau alte tari, ceea ce deja ai trecut in mesajul pentru doamnele din Parlament).

cristal Multumim pentru implicare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello dragutelor
Ma bucur enorm cand vad ce avant a luat campania de responsabilizare a autoritatilor.
Felicitari fetelor implicate.
eu sunt de parere ca ar fi bine sa facem o petitie si sa o inaintam ministerului sanatatii.
Nu trebuie un proiect de lege pt a face petitia.
Am intrat pe un site pe care poti face petitii.
Acesta este site-ul http://www.petitieonline.ro/creeaza-petitie.html
Ce ziceti?

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

quote:
citat din mesajul lui cristal1995

Fetelor, am vorbit azi cu Tiberiu Lovin, tipul de la Romania Libera care a scris si articolul despre mine, si a zis ca ne ajuta. Este in concediu pana in aprilie, dar dupa, zicea ca sigur vrea sa faca un articol despre legea asta. Este super de treaba si mie mi s-a parut intotdeauna interesat de problemele din sistemul nostru sanitar. Am mare incredere in el ca ne va ajuta.
Pupici.



Cristal, crezi ca mai e valabil? Poti sa-l contactezi?

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

quote:
citat din mesajul lui LucaLuca

Cristal, neaparat intretine legatura pe proiect cu jurnalistul de la Romania Libera, cam la nivelul asta trebuie lucrat, mai degraba decat cu EuforiaTV, cum s-a mai propus aici. (orice mediatizare e in principiu buna, dar daca vrem sa fim luate in serios, trebuie sa ne alegem cu grija canalele pe care transmitem).
Pisix, de acord cu ideea de "prezentare cu suflet" care sa inlocuiasca un comunicat arid, ma bazez si pe tine, stiu ca si tu esti *in focuri* zilele astea, dar crezi ca, dupa, poti sa faci un draft al textului? :)

Sigur ca facem si petitie on-line, am mai zis.:) Dar trebuie sa nu ardem etapele, sa nu amestecam planurile. Stati sa inceapa sa soseasca raspunsurile de la MS, sa le vedem pozitia si apoi facem un text bine gandit si bine scris pe care il trimitem catre diverse tinte: presedintie, prim-ministru (direct, nu la SGG), parlament, institutii europene. Si, desigur, petitia on-line.:)



Am reluat un mesaj al lui Luca,ca raspuns la mesajul Elenei, cred ca mai avem cateva etape pana la petitia on line si cred ca ar fi fost bine sa avem pe cineva care sa sustina introducerea unei legi, uitati-va la petitia pt drepturile mamelor, la semnatura mea.

Am f. multa treaba la serviciu, dar revin pe seara ca am mai multe de zis.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am revenit!
Vreau sa va zic ca nici n-am apucat sa-i trimit mesajul d-nei Carmen Avram, ca m-a contactat ea si ne promite ajutorul. Insa , fetelor, trebuie sa ne mobilizam si sa participam si noi cu ce putem, ori cu prezenta in emisiune, ori cu interviuri (pt cine nu vrea sa isi dezvaluie identitatea- se vor face sub protectia anonimatului), ori cu informatii.
Vad ca suntem foarte putin care scriem la acest subiect, insa foarte multe care ne citesc, va rog, trebuie sa fim multe ca sa reusim, ganditi-va fiecare cum va puteti rupe din timpul pe care il aveti si sa contribuiti cu ceva.
Marrina va ruga daca puteti sa contribuiti cu idei pt un text pt senatori si continuare la articolul postat de mine, haideti, va rog, chiar nu este nimeni disponibil, nu e vorba sa aveti talent la scris, dar nu vad ca va preocupa, imi pare rau.. dar sincer, nu putem, face treaba doar cateva fete..scuze ca poate sunt ceva mai incisiva..insa aici nu cred ca mai e vorba de cateva minute pe zi in care sa deschideti forumul si sa cititi ce-au mai facut fetele..aici trebuie mai multa implicare daca chiar vrem sa realizam ceva. Stiti ca noi acum fortam "limita imposibilului", poate chiar toata lupta noastra va fi degeaba, dar nu putem stii pana nu incercam prin toate modalitatile.
Spuneti macar, din fetele care mergeti la clinica, ati dus textul pentru cuplurile care nu stiu de forum? Nu a spus nimeni ca nu ar fi o idee buna, deci am sperat ca il va duce cineva.(in afara de Medamaya - care e si din Constanta -nu s-a oferit nimeni)Citesc zilnic la fiv, vad ca sunteti f multe, chiar nu vreti sa va implicati?
Vom face petitie on line, va dati seama cate semnaturi ne trebuie, credeti ca vom rezolva ceva cu cateva semnaturi..pana cum cele care au votat subiectul sunt 46, plus cele care scriu, cu greu vom strange 100 semnaturi, noua ne trebuie zeci de mii!!!
Stiti prea bine cum considera restul lumii subiectul fiv, probabil v-ati lovit de atatea ori, multa lume il considera moft, multi vor zice " ce le trebuie decontat fiv, sa adopte copii ca sunt atatia.." va fi foarte foarte greu sa strangem semnaturi si daca nici macar noi, cele vizate, nu ne implicam..
As face eu textul petitiei chiar astazi, insa mi-e ca nu ma pricep asa bine, trebuie sa fie totul f bine gandit, avem nevoie si de fete care se pricep la legislatie , stiu mersul lucrurilor pe la noi, birocratia, etc..nu ne putem avanta chiar asa fara cunostiinta in cauza pentru ca nu stiu cat de eficient va fi.

Poate sunt eu prea optimista crezand ca se poate realiza ceva in tara asta..

Pentru ca nu se-a oferit nimeni, voi face tot eu textul pt senatori si deputati in seara asta, o sa il postez si va astept cu idei

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am revenit cu textul pentru senatori si deputati. Astept pareri.
Daca il considerati ok, putem incepe sa-l trimitem, mai intai la senatori (cine mai cauta in baza de date pe senat. ro?- in completare la adresele scrise de Yioana) si apoi la deputati.
Subiectul mesajului : sustinere pentru fertilizarea in vitro

Stimate Domnule Senator............. - atentie -sa scrieti numele!!

Apelam la dumneavoastra in speranta ca ne veti intelege, sustine si ajuta!
Suntem un grup de cupluri de tineri din Romania care nu putem concepe in mod natural un copil si avem nevoie de proceduri de reproducere asistata. (fertilizare in vitro)
Costul acestor proceduri este foarte ridicat pentru nivelul de trai din Romania, astfel o incercare de fertilizare in vitro costa intre 1400-3000 E in clinicile din Romania. In plus, costul tratamentului necesar pentru un ciclu de tratament variaza intre 700 E -2000 E. La acestea se adauga si analizele premergatoare fertilizarii in vitro, care pot depasi 1000 ron.
Asadar, pentru o singura incercare de fertilizare in vitro, un cuplu din Romania trebuie sa dispuna de sume intre 2500E si 5000, din pacate acest lucru negarantand reusita obtinerii unei sarcini, procentul de reusita in majoritatea clinicilor situandu-se in jur de 30-35%.
De aceea, in unele cazuri, sunt necesare mai multe incercari, lucru aproape imposibil pentru majoritatea cuplurilor din Romania.
Din pacate, faptul ca tot mai multe cupluri sunt in situatia de a apela la fertilizare in vitro este o realitate a zilelor noastre, fertilitatea cuplurilor tinere fiind in scadere
Acest lucru este valabil pentru toate tarile europene, care insa au constientizat din timp aceasta problema si sustin financiar mai multe incercari de fertilizare in vitro In tari precum Franta, Ungaria, Italia, Spania, Olanda, Suedia Belgia se suporta de catre bugetul asigurarilor sociale pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu.
La noi nu exista in prezent nici macar cadrul legal pentru reglementarea procedurilor de reproducere asistata, nu se constientizeaza faptul ca infertilitatea a devenit totusi o problema nationala, fiind si o cauza a scaderii natalitatii.
Deja am trimis petitie in acest sens Ministerului Sanatatii si va redam selectii din raspunsul pe care l-am primit:
"Va comunicam ca listele care cuprind DCI-urile corespunzatoare medicamentelor de care beneficiaza asiguratii in tratamentul ambulatoriu in regim de compensare sunt publicate pe site-ul Ministerului Sanatatii Publice pentru dezbatere publica in vederea adoptarii la data de 1 iulie a.c. Acestea cuprind la pozitiile 101, 102 si 103 follitropinum alfa (Gonal), respectiv, follitropinum beta (Puregon) si lutropinum alfa (Luveris) care se vor prescrie pe baza protocoalelor ce urmeaza a fi elaborate si aprobate.";
"Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie."

Eronat se considera ca infertilitatea afecteaza o mica parte a populatiei, nu exista interesul pentru efectuarea de statistici, insa numai daca se ia in calcul numarul clinicilor care efectueaza fertilizare in vitro (numai in Bucuresti sunt minim 10) se poate deduce ca numarul persoanelor care au nevoie de aceasta procedura medicala este destul de ridicat si afecteaza populatia tanara, implicit afectand si rata natalitatii la nivel national.
Scaderea fertilitatii este un fenomen mondial, fapt constentizat de alte tari europene, de aceea consideram ca este necesara constientizarea problemei si la nivelul tarii noastre.

Singura propunere legislativa de pana in prezent este cea initiata de deputatul Ovidiu Branzan cu nr. 217 / 2003 - Propunere legislativa privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical. Dupa mai multe modificari si dezbateri in plenul Camerei Deputatilor, a fost adoptata de Camera Deputatilor in aprilie 2004, fiind inaintata la senat, adoptata si de Senat cu anumite modificari si apoi trimisa la Presedintele Romaniei pentru promulgare care face sesizare de neconstitutionalitate.
Curtea Constitutionala accepta obiectiunile de neconstitutionalitate, urmeaza prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor, apoi PL este trimisa pentru raport privind decizia Curtii Constitutionale la Comisia juridica de disciplina si imunitati unde primeste raportul favorabil, este reinscrisa pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor si adoptata de aceasta, fiind trimisa la Senat in noiembrie 2005, ramanand in acelasi stadiu pana in prezent.

Apelam la dumneavastra in speranta ca puteti sustine aceasta propunere legislativa si contribui la crearea unei legi prin care sa se reglementeze reproducerea umana asistata medical si in tara noastra, precum si includerea fertilizarii in vitro in programele nationale de sanatate

Va multumim!

Din partea unui grup de cupluri de tineri care au nevoie de fertilizare in vitro
Nume, prenume, adresa





Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Astazi ma intalnesc cu d-na Avram. Sa-mi tineti pumnii sa nu ma balbai prea tare... Sa inteleg ca alte doritoare nu au mai fost?!

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ioana, mie mi se pare ok textul, nu m apricep la legislatie sau forma necesara unor astfel de mesaje... dar textul e suficient de explicit. As schimba poate la exprimare cate ceva: "In concluzie, pentru o singura incercare..." -> "Asadar, pentru o singura incercare..." ("in concluzie" se pune de obicei mai pe la sfarsit)
Parca ar suna totusi mai bine fraza de la sfarsit(Apelam la dumneavastra in speranta ca ne puteti sustine si propune un proiect de lege prin care sa se reglementeze fertilizarea in vitro si in tara noastra, precum si sa introduca in programele nationale de sanatate), in care sunt rezumate doleantele noasre, cam asa:
Apelam la dumneavastra in speranta ca ne puteti sustine si propune un proiect de lege prin care sa se reglementeze reproducerea umana asistata medical si in tara noastra, precum si includerea fertilizarii in vitro in programele nationale de sanatate.

In legatura cu emisiunea d-nei Carmen Avram, si eu sunt de acord sa particip.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput