Campanie de responsabilizare a autoritatilor (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Copiez aici adresele senatorilor, pe care le-am gasit in primul capitol:

quote:
Originally posted by Iyoana

Fetelor, incep cu lista senatorilor de Arges si de Bucuresti:

SENATORI DE ARGES :

nicolaevacaroiu@senat.ro

mungheanu@senat.ro

cab_senat@cjarges.ro

dangabrielpopa@yahoo.com

SENATORI DE BUCURESTI :

cccazacu_cabinetsenatorial@yahoo.com; cornelia.cazacu@gmail.com

prm@senat.ro

eugenmihaescu@senat.ro

ion.iliescu@senat.ro

mirceacinteza@gmail.com

birouparlamentar@psdsector1.ro

sorin.oprescu@senat.ro



In primul rand, ma gandesc sa trimitem o petitie colectiva senatorilor, o sa o compun pe modelul petitiei initiale, combinata cu textul pe care l-am scris pentru persoane influente.
Am vazut ca si LucaLuca tot asa considera ca ar fi bine: o petitie colectiva -tip, insa personalizata pe destinatar, trimisa senatorilor si apoi deputatilor (la cati mai multi posibil)
Textul pe care l-am scris mai sus il mai modific si il trimitem mai bine doamnelor din senat : Lavinia Sandru..

Revin.

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

M-am cam demoralizat recitind din urma, citisem si atunci, dar am uitat..cititi aici mesajul Maariei

O sa revin maine cu forte si idei proaspete tuturor!


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Ioana, nu te descuraja! Intre timp problema oricum are alta amploare, din ce in ce mai multe cupluri sunt in situatia noastra, iar acest fapt trebuie sa fie in folosul nostru. Cred ca daca masrsam puternic pe femeile care vor fi in parlament, pana la urma vom gasi pe cineva care sa ne sustina si sa faca un proiect de lege, si daca mai face si Mihaela Radulescu emisiunea, va fi un pas important.
o sa incerc si eu sa aflu daca se face vreo statistica a cuplurilor cu probleme la clinicile specializate pe infertilitate, poate reusim sa aflam ceva date direct de la ei.
Daca ne ocumentam puternic si venim cu date concrete, cred ca vor fi mai interesate doamnele de problema noastra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Da nu trebuie sa ne descurajam! Insa va fi foarte greu sa obtinem ce ne dorim..
Maaria te rog sa mai dai un semn, sa ne gandim impreuna cum putem actiona prin intermediul organizatiei ADOR COPII. Cum sa facem sa devenim si noi membre, sa achitam o cotizatie, etc.

Pana acum ar fi gata de trimis textele de pe pagina anterioara, cel de multiplicat si lasat la clinici si cel pentru doamnele deputat.
Eu o sa trimit maine d-nei Lavinia Sandru si mai rog inca doua fete sa mai trimita cand pot doamnelor Raluca Turcan si Lia Vasilescu, adresele le aveti tot acolo unde e textul. As fi vrut sa fac textul un pic mai altfel, sa incercam sa le sensibilizam ca sunt femei, dar deocamdata nu am idei, daca aveti voi, va rog sa completati!
Sa nu uitati sa treceti la subiectul mesajului ceva semnificativ, de genul "sprijin pentru fertilizarea in vitro" sau ce va vine in minte de genul asta, dar nu "petitie". (trebuie sa trecem ceva la subiect ca sa nu se considere spam si nici sa nu deschida mesajul)

Pentru senatori si deputati am promis ca voi face un text dar nu stiu cum ar fi mai bine sa sune, gen petitie sau gen textul pentru doamnele deputate, adica mai mult o rugaminte. Oricum ar fi, cred ca trebuie sa le sugeram sa propuna un proiect de lege.
Fetelor, va astept si pe voi cu idei, ca parca eu am cam ramas in pana..
Azi nu cred ca mai pot lucra nici la articol (pe care l-am inceput, selectez din discutiile anterioare tot ce mi se pare important si apoi le voi cumula), nici la textul pt deputati, ca ma ia sotul meu la ture ca stau prea mult pe forum , in loc sa mergem la
Dar maine seara voi avea timp, sper sa am si inspiratie.

Va pe toate fetele mele revolutionare!


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am revenit ca am gasit din urma un mesaj si il redau aici, cu intrebarea catre Elly me daca ai rezolvat ceva?

quote:
Originally posted by LucaLuca

quote:
Originally posted by elly_me

Fetelor salut si apreciez initiativa voastra.
O sa completez si eu cu sotul meu petitia diseara sau maine.
Desi nu am apucat sa citesc chiar tot (am citit "pe verticala")eu am cateva "info":

- eu lucrez in domeniul farmaceutic si am discutat cu cativa colegi referitor la aceasta problema: pentru a introduce un produs pe lista de compensate trebuie in primul rand ca producatorul sa faca o cerere si sa depuna o documentatie ff vasta (comparativa cu sistemul din alte tari) la MS - pt a fi aprobat DCI (NU un anumit produs)ca si compensat.

- deci se trebuie sa se aprobe compensarea/gratuitatea substantei active
In cazul TRIPTORELINUM (substanta activa) - exista doar un singur produs apobat de ANM la noi in tara: DIPHERELINE (produs de Beaufour)
- cred ca cel mai bine ar fi sa fie contactati reprezentantii producatorilor care fabrica acele produse - Diphereline; producator =BEAUFOUR IPSEN;
Eu am vorbit cu o persoana care lucreaza acolo si mi-a spus ca au depart.special care se ocupa de compensarea medicamentelor.

Adresa Beaufour: Aleea Alexandru nr. 10, et. 2-3, sector 1
TEL:231.13.82; 231.27.20

In cazul MENOTROPINUM- exista un sigur produs aprobat in ROM - MENOPURUL- PRODUCATOR FERRING.
Produsele FERRING sunt aduse in ROM de reprez.NYCOMED.
Adresa - Bd. Unirii nr. 20, bl. 5C, sc. 1, et. 3, ap. 16, Bucuresti (langa MS)
TEL- 021 316 05 69

Avand in vedere ca pt aceste 2 substante active exista DOAR cate 1 sigur produs aprobat in RO- producatorii nu cred ca se vor "agita" ff mult sa le introduca pe lista de compensate/gratuite.
Castiga ff bine - ele se vand oricum- iar cheltuielile privind introducerea lor pe lista de c. necesita costuri mari, timp ff mult ..


Oricum eu sper sa ca MS sa impuna spitalelor sa nu mai perceapa taxe pt inseminari si FIV.
Sa poti face aceste "interventii" doar cu trimitere & adev.de salariat.

Sunt ff mari costurile- avand in vedere ca rata natalitatii este in scadere.

Succes



Elly

http://tt.lilypie.com/tppRp2.png



Elly, scrie un memoriu catre MS cu informatiile complete si revendicarile pe care le-ai furnizat aici (modelul ala de petitie il facusem eu strict orientativ -mai mult pentru forma, nu pentru fond -, in baza informatiilor despre preturi pe care mi le-au furnizat fetele din Romania).




Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

I-am trimis mesajul Ralucai Turcan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am trimis si eu mesajul Laviniei Sandru si am mai adaugat la textul initial :
Am indraznit sa va abordam pentru ca sunteti femeie si puteti intelege mai bine suferinta noastra, a celor ce nu putem fi mame decat cu ajutorul medicinei.

Va multumim!
Un grup de cupluri care au nevoie de fertilizare in vitro, ne gasiti si pe forumul desprecopii.com

Cine trimite si Liei Vasilescu? As trimite tot eu, dar mai bine sa fie alta adresa de mail. Doar o persona a sa trimita si apoi sa scrie aici, sa nu trimitem mai multe sa aiba impresia de spam.

Stiu ca fiind week-end nu prea stati pe forum, dar va astept de luni incolo. Pana atunci, incerc sa finalizez si textul pt deputati si articolul - schita pt trimis la ziare cu ajutorul DC, insa vroiam si opiniile voastre.

Nici una dintre voi nu este jurnalista? Ne-ar prinde bine cineva cu experienta la scris!



Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ioana, trimit eu Liei Vasilescu.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

UPDATE Ce s-a realizat pana acum in aceasta campanie:
Petitii trimise = 54
1. Elenada 2. Cristal 3. Cristinici 4. Iuca 5. Iyoana 6. Medamaya 7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10. Ciarli 11. SimonaGurau 12. L5845 13. Mihaele 14. Dariela 15.Danotino 16. Antosit 17. IanaMari 18. GinaMonica 19. Adaca 20. Antosit bis 21. Maria08 22-23. Marrina + fratele 24. ClaudiaPrea
25. AnaDomnica 26. Marrina again 27. Felicia 28. Nucutza 29. ZamfirMel 30. Bubulina1 31. Avalon
32. Sotul Marrinei 33. Persephonna 34. Daneza 35. Mama Marrinei 36 40. Avalon & friends 41. Andra80 42. Maribela 43-49. Bianca B& friends 50. Ioana_p76 51. Aris26 52. Maribela bis 53. Simonia 54. Elenada

Tel la Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Linia Verde 0800 020 020.:
1. Cristal 2. Ioana_p76 3. Marrina 4. Cristinici

RASPUNSUL AUTORITATILOR AICI

Mail trimis la Consiliul Uniunii Europene si Uniunea Europeana

1. Luci.elm - textul este aici -fara raspuns

Mailuri trimise la anumite personalitati
1. Claudia Prea - trimis Elenei Udrea 31.01.08 - fara raspuns, retrimis iul.08
2. Ioana_p76 - trimis Mihaelei Radulescu - asteptam raspuns
3. Alina74 - tel. Mihaela Radulescu - promisiune de a realiza o emisiune in sept.08

Mailuri trimise catre anumite membre ale Camerei Deputatilor - textul este aici
1. Marrina - trimis Ralucai Turcan 04.07.08
2. Ioana_p76 - trimis Laviniei Sandru 05.07.08
3. Felicia - trimis Liei Vasilescu 05.07.08

CE URMEAZA:

1. Mailuri catre senatori si deputati - text in lucru
- adrese senatori : aici
- adrese deputati: aici
2. Text de listat si lasat la clinici - pentru cuplurile care nu stiu de campanie - textul este aici
3. O schita de articol pe care Desprecopii o va trimite la anumite ziare- in lucru


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Scuze ca tot reiau mesajul cu update, dar vreau sa avem cat mai clara situatia la ce s-a facut pana acum si ce urmeaza.
Marrina Felicia




Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput