tuseste pana varsa tot ce a mancat

tuseste pana varsa tot ce a mancat | Autor: bursucelu

Link direct la acest mesaj

buna fetelor fetita mea a racit ,de fapt cred ca a luat de la mine ,eu am tusit si am facut febra ,dar ea nu a facut deloc febra decat are nasul infundat si tuseste rau de tot pana se ineaca.Am fost la medic pediatru care mi-a dat sa-i dau nurofen,un sirop de tuse rhinanthiol si pivalone,vitamina c.De joi tot luam tratamentul si nu se vede nici o inbunatatire.Am sunat pediatra de paste si mi-a spus"ce vrei draga sa se faca bine la comanda".Nu stiu ce sa fac i-mi este asa de mila de ea si nu stiu cum sa o ajut...are numai 6 luni.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

buna. si fata mea vomita cateodata din tuse si e tare greu sa o opresc. ultima data mi-a facut o criza de tuse de mai mult de jumatate de ora timp in care a vomitat de cateva ori si nu s-a calmat decat dupa ce am convins-o sa bea apa, si nu voia din biberon, a luat numai din pahar caci i se parea chic sa bea apa asa.

la 6 luni as incerca sa calmez criza de tuse cu un pic de apa in biberon.

relativ la ce ti-a zis pediatra, mi se pare foarte urat si lipsa de respect. azi e luni, deci faceti tratament de aproape 5 zile.
eu as merge la un alt doctor pentru inca o consultatie. noua ni s-a intamplat ca o tuse vazuta de un doctor sambata sa se agraveze a doua zi.
eu insist in cazul in care tratamentul nu da rezultate si merg inca o data la doctor caci aici au obiceiul sa inceapa cu medicamente foarte usoare si numai in cazul in care nu functioneaza sa dea ceva mai puternic. merg insa de fiecare data la acelasi doctor, insa daca m-ar lua cu "ce vrei draga" nu as ezita sa caut altul.

m-am intins ca o placinta si am uitat ceva important - nas infundat si mucisori cam provoaca tuse. sa speli bine nasul si sa il tii curat.

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Imi pare rau ca bebelina e bolnavioara
Fi`mea si acum, la aproape 4 ani, vomita tot cand o apuca vreo tuse mai nasoala.
Cat despre pediatru ... fff urat. Pediatra fie`mi pana am implinit 1 an a fost disponibila non-stop, macar pt o vorba buna.
Daca ti se pare ca starea ei e la fel, ar trebui sa mergeti si la un alt medic.
Nu dau sfaturi ref la medicatie, eventual incerci cateva "babisme" care nu pot dauna.
Multa, multa sanatate



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auras_80 spune:

Buna,
Si noi avem aceeasi problema la fiecare raceala, tuseste pana vomita. De multe ori tusea se opreste doar dupa ce vomita si elimina secretiile din gat. Fetita mea are 3 ani si 5 luni, dar ce sa facem....ne-am obisnuit si daca doarme se trezeste si imi zice"mami du-ma la baie ca vomit" dupa care bea un pic de ceai si doarme pana dimineata fara sa mai tuseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Imi pare rau ca fetita ta este bolnava! Sanatate multa ii doresc!

Despre vomitat de la prea multe tuse eu stiu ca este ceva normal la unii copii.
Eu am doua fetite. La prima nu am avut aceasta problema deloc. La cea mica (are 6 ani acum) m-am speriat cind vomita dupa o tuse mai prelungita, dupa plins mai lung si chiar la ris...

Doctorita ei pediatra mi-a explicat ca este normal la unii copii care nu au instinctul de inghitire bine dezvoltat. Si mi-a mai spus ca pe la 5-6 ani nu voi mai avea probleme. Si asa a fost. Acum nu mai am problema asta la ea, se pare ca s-a rezolvat de la sine!
Mi-a spus ca atunci cind tusesc, intre doua guri de aer trebuie sa inghita ca sa isi curete gitul. Pentru ca nu are acest instinct bine dezvoltat, nu isi poate curata gitul si de acolo senzatia de voma, ca ii gidila omuletul.

Eu ii spuneam mereu (dupa ce a mai crescut un pic si ma putea intelege) sa respire adinc ca sa se linisteasca. Asta in timp ce plingea ca nu vroia sa stea la day-care si stiam ca urma jetul de voma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Din ce-am experiemtnat eu cu cel mic, se pare ca mucii aia nenorociti care nu se dau dusi usor din nas/gat provoaca o parte din accesele de tuse si voma la bebelusi si inclusiv copilasi. Al meu flacau are 20 de luni acum si ultima data cand a avut muci, a avut cateva episoade de voma. Daca ai reusii sa ii mentii caile nazale cat mai eliberate ar fi mai simplu si cu mancarea si mai putine episoade de voma. Solutie salina la greu (calda daca se paote caci ajuta mai bine la dizolvarea mucilor si batista bebelusului la greu. Lasi solutia sa actioenze cateva mintue si apoi bag iaspiratorul cu batista bebeluslui sa-i scoti mucisori ide acolo. Poti repeta asta de pana la 3-4 ori / zi.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

Multumesc fetelor de raspunsuri,folosesc batista bebelusului si apa de mare de la humex,dar tusea nu se da batuta deloc.Am amanat si vaccinul cu toate ca pediatra insista sa ma duc maine sa il fac pentru ca ea intra in concediu

Mergi la inceput