retete arabesti/ramadan (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alison spune:

buna si de la mine si multi ani celor cu nume de imparati!
buluci,am vazut pozele tale,super,sa va traiasca si sa va fericeasca micutii!dar reteta ta de peste tot nu am reusit s-o fac,din criza de timp.cind se intimpla asa,eu pun fileurile in tigaie cu putin ulei de masline ,sare ,piper si lamiie si le inabus nitel pe ambele parti.asa s-a intimplat si aseara,am construit si o mamaliguta mica si simon a papat tot,ba chiar s-a abonat si la portia lui tati...caruia ii place mult aceasta reteta,desi inainte nu papa decit peste prajit...
sa nu uit:ce coincidenta cu numele puiutilor,chiar imi place!simon e nascut in acelasi an,pe 20 nov.!
norocuta,imi pare rau de plecarea celor ce-ti prep. piinea,recunosc acest sentiment,parca ceva din viata ta , ceva ce-ti facea placere,dispare pt. totdeauna ...macar de ar avea noroc unde s-au dus!deci lui nour ii plac aromele si condimentele?very interesting!rafinati mai sunt unii de mici!
monica,vinete murate...nu am vazut decit in magazine,un soi special,f. micute.eu cred ca ortansa ar putea sti mai multe despre ele!pa,va pup!

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

monica,uite ca am gasit ceva:
Ingrediente:
3 kg vinete
500 ml ulei
200 ml otet
3 capatini usturoi
5 ardei iuti
2 linguri sare

Mod de preparare:
Vinetele se taie cubulete si se calesc in ulei.usturoiul se piseaza si se amesteca cu un pahar de apa si sarea.peste vinete se pune mujdeiul si otetul.

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

monica,vinetele murate sunt dementiale.se fac cam greu si-ti trebuie vinetzele d-ale mici cat un pumnisor de copil si albe/verzi deschis.daca gasesti vinete din astea ma apuc sa-ti scriu reteta:-).dar nu gasesti gata murate la magazinul ala libanez?intreaba de kabiis batenjen:-D



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

vinete gasesc aici si din cele normale insa mici "trufandale" ca sa zic asa ca cele de Aici poate chiar mai micute daca stau sa le aleg... si din cele verzi de care zici tu ortansa sau Jilo care tot un fel de vinete sunt
asa ca te rog din suflet sa scrii reteta ca lesin de pofta

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ah...nu-sh ce tot fac azi ca-mi pleaca mesajele fara sa le termin
alison, multumesc mult pentru reteta...am sa o incerc
Ortansa si ma bucur ca ai revenit

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

monica,am gasit reteta pe net,www.sudairy.com/mer/recipes/makdous.html" target="_blank">aici.daca e ceva ce nu intelegi,trage-ma de manecuta.umplutura e f importanta:nucile,usturoiul si putin chili(sau mai mult,dupa gust) le dau savoarea.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc mult Ortansa


monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samar spune:

Buna fetelor,sunt noua pe aici asa ca bine v-am gasit!:*
Va rog daca poate sa ma ajute cineva cu o reteta de Toshka(sper sa fie bine scris) am mancat in Siria si nu am gasit pe net nici o reteta :(
Iar daca ma mai poate ajuta cineva cu o reteta de cataif cu branza ii raman datoare pe viata :))))
Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor,
Samara, bine ai venit pe si la subiect
pe prima pagina a subiectului sunt toate retele pe care le-au dat fetele de la inceputul subiectului si pana acum...
iata Aici o reteta de kataif data de Ortansa si tot felul de umpluturi printre care ci cu branza, tot retete de kataif(baghrir sub alta denumire) au mai scris si kossir si hannen...Aici siAici
de Toshka nu stiu ce sa zic...dar parca prea bine seamana cu kafta...sa nu fie chiar asta sub alta denumire, ia baga un ochi sa vezi Aici reteta si poza Aici
dar sigur apare Ortansa si iti spune ea daca nu-i vorba de acelasi lucru



monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Buna dimineata si ca nu am revenit !

Multumesc foarte mult pt urarile de bun venit

M-am uitat in lista si nu am vazut nicio reteta cu praz,asa ca va recomand una super usoara si sanatoasa

alegem firele de praz care sunt subtiri si lungi (cele groase nu au gust si sunt fibroase)
ingrediente:
6-7 fire de praz
1 morcov
1 ceapa
2 linguri de orez
1 lamaie
se curata si se taie oblic bucatele de 2-3 cm .le puneti in apa rece (in care stoarceti 1/2 lamaie )impreuna cu morcovul taiat si el rondele
caliti ceapa in ulei de masline intr-o oala de 3 l,adaugati morcovelul sa-si lase culoarea ,dupa care puneti prazul scurs , amesecati cu grija si adaugati apa doar cat sa cuprinda compozitia ,potriviti de sare si adaugati 1/2 zeama de lamaie.
acoperiti cu capacul iar dupa 10 min de fiert ,adaugati orezul spalat incorporandul cu o spatula ,fara sa amestecati ,doar cat sa nu ramana la suprafata. dupa ce a fiert si orezul ,inchideti focul ,iar sub capac puneti 2 buc de prosop hartie care sa absoarba aburul.
Dupa ce s-a racit ,mutati intr-un vas de iena si serviti rece

revin



Alina

a fi om e lucru mare ...
[url="http://picasaweb.google.com/alina.oztaysi

Mergi la inceput