retete arabesti/ramadan (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

quote:





cumin sau cumino sau comino este chimenul

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i



Nu e chimenul, e chimionul, are cu totul alt gust. Si eu am gresit la inceput punind chimen in loc de chimion. Se gaseste in magazinele cu condimente, eu am luat de la Carrefour, undeva pe mijloc era un stand mare cu condimente (nu in interiorul magazinului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

pai chimen sau chimion eu stiam ca-i unul si acelasi lucru:FRUCTUS CARVI.si nu cred sa ma fi inselat...help!

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu parca am innebunit cu shaworma...am facut in fiecare zi
azi vreau sa dau o fuga la magazinul+restaurant arabesc sa mai cumpar cate ceva...
repet si eu rugamintea de a-mi da si mie va rog reteta de carnaciori din aceia impletiti
va doresc un we fain


monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

ce fel de cirnaciori impletiti?cum arata?
monica,iar ne ispitesti?ba shawarma,ba cirnaciori...vine vara,rochii subtiri...niste rabdari prajite,vorba bunica-mii,nu ar fi bune?,pa!

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

alison, astept reteta asta de carnaciori de vreun an amoodia parca zicea ca o stie...
acolo un carnacior nu se pune asa ca sigur poti manca linistita
sa aveti Duminica placuta


monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

nu a aparut inca reteta...am facut snitele de pui intre timp...

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu pizza
maine ma duc dupa lipii din nou...m-am "jmecherit" sunt asa de bune la mag libanez si maaari asa cum imi plac mie ca nu mai merita sa le fac in casa asa imi ramane mai mult timp pentru plimbarica

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:


V-am descoperit azi si daca nu va suparati, vreau sa va dau si eu o reteta de anghinare de la "mama lui" -Izmir ,adaugand faptul ca daca aveti ocazia, mancati cat mai mult; regenereaza ficatul, regreaza colesterolul ,purifica organismul ...

In general gatesc cate 4 maciulii odata - se taie maciulia orizontal ,se curata petalele mai bartane iar cotorul ce curata de prima membrana. Luati o lingura medie cu care scobiti tot pufuletul (este f, amar)pana ajungeti la pulpa. Astfel curatate le puneti imediat intr-un vas cu apa in care ati pus o lingura de faina si zeama de la 2-3 lamai ,cu capacul acesteia (lamaie) frecati bine anghinarea pana devine galbena.

intr-un alt vas taiati cozi de ceapa verde(neaparat) ,rondele de morcov si un cartof mai mare taiat cubulete si o leg.zdravana de marar.se amesteca toate cu sare si umpleti anghinarea scobita. Le asezati cu cotorul in sus in oala minune in care ati pus apa cat sa le cuprinda pe jumatate, cam o lingura de ulei de masline si o lamaie stoarsa si tineti la foc 20 min. dupa ce a piuit(oala).gustul cartofilor este demential iar mancarea trebuie sa arate asa ca o salata.

A, si inca ceva ; cand cumparati anghinarea proaspata ,tineti-o de coada -daca este rigida nu e buna sau e batrana -trebuie sa fie flexibila si cu petale inchise.



Alina

a fi om e lucru mare ...
[url="http://picasaweb.google.com/alina.oztaysi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

alina, bine ai venit
multumim pentru reteta, o trec acum la listuta

ps: sa-ti traiasca minunile frumushele foc

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

alina, bine ai venit
multumim pentru reteta, o trec acum la listuta

ps: sa-ti traiasca minunile frumushele foc

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post







Mai revin cu retete "mediteraniene":)))

Alina

a fi om e lucru mare ...
http://picasaweb.google.com/alina.oztaysi

Mergi la inceput