retete arabesti/ramadan (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

daaa....eu am elaborat la fasolea aia de n-am mai putut
alison si ai terminat gata?
asteptam masa si dansul

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

pai ,mai avem sustinerea,sapt. viit.masa si dansul au fost deja,de c-tin si elena,a fost fain,mincare nu prea multa,in schimb bufet cu prajituri,torturi si fructe.scuzati,off topic!

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

succes

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

alison facem galerie

Ieri am facut o reteta cu sfecla rosie ...cica egipteana, ca a vazut-o cel mare la Tv si ma intreba mereu cand o prepar?

Salata sfecla rosie cu labneh (4 portii)

*150g sfecla rosie-cubulete mici
*400g labneh
*20g coriandru seminte
*20g patrunjel proaspat tocat
*20g marar tocat

Spala bine sfecla rosie, taie coditele si pune la fiert in apa sarata (pana poti patrunde usor cu o furculita-poate fi o ora si ceva).
Cand sunt gata racite curata de coaja si taie cubulete.
Intr-un bol pune toate ingredientele si amesteca.
Pofta buna!

Fetelor este foarte buna, insa eu nu am avut coriandru seminte si a mers is asa.
Apoi labneh (nu am gasit sa traduc HELP, pls.) dar am gasit usor aici in supermarket (are consistenta unei smantani mai groase si gust de iaurt).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am coriandru verde sau praf
si noua ne place sfecla rosie, abia astept sa incerc reteta, multumim norocuta

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

pag 2?
sambata am facut un gratarel in aer liber intr-un parculet si pe-aici se obisnuieste sa servesti de la unul la altul eu preparasem in mod special niste mititei romanesti si am servit pe-acolo si un tip vine si-mi zice...asta-i kafta nu??? fff fericit ca nu mai mancase de mult timp i-am spus ca-s mititei si ca seamana f mult i-am dat reteta de kafta si nu mai putea de fericire
voi ce-ati mai facut bun de papa?
eu n-am gasit foi as fi vrut sa fac Um Ali dar inca mai caut
va pe toate sa aveti o saptamana buna

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Noi am facut rabdari prajite, ca m-am potcovit cu influenza, citeva zile eram ca nauca de cap, burdushita de nurofene..cind ziceam c-am trecut de punctul culminant, virusul s-a localizat in mina dreapta, neste dureri, neica si, colac peste pupaza, am facut si alergie la nurofen, luasem prea multe pt. dureri, a trebuit sa trec pe panadol, frectie!, nu lucra neam', numai panadeina forte facea fata, dar aia ma blegea de tot..asa ca abia am putut conduce masina, gatit pasta cu carne, ca puteam mesteca cu stinga, KFC si altii sa traiasca! Acum am oarece mobiltate-n mina dreapta, pot spala vase fara dureri, insa tot nu pot flexa palma, numai roti..nici examenul nu l-am putut pregati, l-am aminat pina luni...o trece si asta..Oricum eu sint fericita ca nu a mai luat nimeni din casa, ma gindeam cu groaza daca mai pica vreunul, cum il ingrijesc cu mina beteaga..Dar voi scrieti, eu imi exersez imaginar papilele gustative

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

of dodo sa te faci bine de tot si sa poti lua examenul.

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

dodo multa sanatate! Te asteptam sa termini examenele sa stai mai mult cu noi .

Alison tu ai terminat? Cand ai "vacanta"?

monica ma tin de mult sa te intreb ceva ca ai fost de curand in Ro.

Ce magazin mare (gen Carrefour) e mai dotat in chestii arabesti?

Noi vom merge in august si n-as vrea sa ma car de aici cu orice, tinand seama ca vreau sa le fac niste "demonstratii" la parinti cam cum se manaca pe aici. Mama stie ca fost, dar tata...care mai e si ...sigur il voi cuceri cu aromele "amestecate" (cum le zic eu) din bucataria arabeasca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocutza, eu acasa am fost doar in CF si Cora celelalte erau mult prea peste mana mea si acolo am gasit cam tot ce vroiam eu insa acum in bucuresti sunt magazine/macelarii arabesti mai prin fiecare sector si sigur gasesti ce vrei...eu carne/hamburgeri/piept de pui marinat luam de la un mag arabesc de la Scala(pe stradutza cu Pani-pat era inainte pe-acolo)

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput