Mamici de Martie-Aprilie 2008!! (159)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

salut! azi sunt in mancaruri, mana a doua in bucatarie, il secondez pe Liviu meu!..Mateiul iubit s-a culcat pe la 10,30 aseara, s-a trezit la 3 si ceva si apoi la 6, cu colicei vreo ora!..siii...'am sarit gardul' aseara!! si bine fuse!!fara dureri, fara ariditate,uraaa!
alice, este super marsupiul.Ii place lui bebe meu!nu e problema cu el, este de la 0 luni, eu l-am pus la o luna in el..
Dana, iesi bre din butoi, ca mai e asa putin si vine , o sa vezi!
tuchi, pe mine m-a ratat depresia ieri, a fost ok ziua
florin-a, sa-ti traiasca fetitza!
naty eu zic sa te linistesti cu greutatea Iuliei, poate asta o fi explicatia, bibele sotului...si dak e, schimbi formula si gata! la noi nu mai sunt bubitele rosii, insa are ca o spuzeala pe piciore, tot brobonele mici, aspre parca,dar culoarea pielii..
care-i faza cu BABY DRINK??? am vazut ca si Simo zecea ca nu-i mai da?..eu ii dau rar oricum, nici macar in fiecare zi..
Tudor de Underqueen si Mihai de Zozelina, sa cresteti mari si frumosi!
LA MULTI ANI, FLORIIO!
miradi, felicitari! Sa-ti traiasca micutza, sa fiti sanatoase!!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

sovi, si Matty scoate sunete ciudate la san, scartaie, maraie..si nici el nu-i fan al statului pe burtica!..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

sovi, pompita pe care am luat-o noi nu e ca cea din link, dar cum nu am gasit poza si explicatie la a noastra, am postat-o pe aia ca sa-si faca idee claudia in ce consta grozavia. a noastra e primii pasi si a luat-o marcel de la centrofarm de la cora pantelimon. cred ca o gasesti si in alte farmacii, numai sa intrebi direct de ea:)

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:



SMS DE LA PIDANA:
"Sunt mamica. Cezariana de urgenta. 2850 g, Apgar 9, 49 cm, nascuta pe 25 ora 21.45. Ana-Teodora. Va multumesc si va pup. Sunt pierduta in spatiu, abia am reusit sa ma ridic sa ma mute in salon cu pitica. Dana"
Bine ai venit, Ana-Teodora!
Si...HAI Dana Singh, mai e puiuta ta sa vina! (ca pe Deea o pasuim)
Luny, Mufa mai varsa lapte pe nas? Daca nu, cat a tinut faza asta? Ma dispera, pur si simplu. Fata mea tocmai mi-a expulzat in fata si pe bluza laptele tocmai supt...of, Doamne!

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DOAMNE,TINE-O SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol_conte spune:

Salutare stol!!

Am ajuns si noi acasa abia aseara pe la ora 22.00, ca ni s-a dat unda verde ca putem pleca acasa abia pe la ora 16.00, dupa ce m-am umplut de nervi ca i-au luat de 3 ori sange micutei pt acelasi lucru. Prima data au uitat sa scrie pe recipiente al cui era sangele, a doua oara au facut o parte din analize si au arucat sangele, abia a treia incercare a fost completa(simteam deja ca ma duc cu capul)) si ne-au dar ok-ul de plecat acasa.

Va multumim din suflet pentru felicitari, inca nu am apucat sa citesc prea mult din urma, vreau sa felicit si celelalte randunici care au mai nascut intre timp -Kitzy, Nicoleta multa sanatate lor si bebeilor lor!

Povestea nasterii la mine este una foarte scurta, asa cum a decurs de fapt si nasterea.

Asadar, in seara zilei de 22 spre 23 aprilie, dupa ce am stat la taclale pana la 01.30 cu verisoara mea venita din State (o invitasem sa doarma la noi in seara aceea) si cu randunoiul care bause si niste tuica fiarta si vreo 2 beri, ne-am dus la culcare. Inca din timpul dupa amiazei mi se intarea burta destul de des ,dar nu erau contractii dureroase, mai avusesem si chiar incercasem si o declansare la spital cu cateva zile inainte, dar fara rezultat, asa ca am decis sa nu le dau importanta si nici sa agit lumea de pomana.
Parca avusesem asa o presimtire,ca pe la ora 23.30 mi-am facut un dus si o ultima epilare, in caz ca ma apuca ceva sa nu prinda nepregatita.
Daca mi-ar fi spus cineva in momentul in care m-am dus sa ma culc (la 01.30) ca in urmatoarele 100 min Antonia va veni pe lume, as fi zis ca glumeste si i-as fi tras si vreo 2 palme sa-si revina. In fine, pe la 02.15 am simtit o contractie puternica si o senzatie ciudata....m-am dat jos din pat, nu inainte sa strig de 2 ori la randunoi "HAIDE, PLECAM!" si cand am ajuns la baie mi-am dat seama ca mi s-au fisurat membranele. In momentul ala m-a apucat un tremurat de nu mai puteam sa ma stapanesc, ba chiar am intrat in panica pentru ca mi-am dat seama ca nu trecusera mai mult de 3 min de la ultima contractie. Nu pot sa va descriu in cuvinte ce simteam in momentul ala ,ca simteam ca nu o sa ajungem la timp la spital, pentru ca ce simteam eu erau contractii puternice se nastere si nu le puteam potoli cu nimic.
La 02.30 "decolam" din fata curtii, cu contractii la 3 min si una bucata verisoara care era mai panicata si mai speriata ca mine, ma tinea de mana si nu mai stia de ea, mai ales ca-i era cam frica de viteza(se mergea cu 180/ora).Doua echipaje de Politie au incercat sa ne opresca cu bastoane cu semnale...nimic...ce semafoare in Bucuresti..nimic...trebuia sa ajungem la spital ,pt ca la intrarea in Bucuresti aveam contractii la minut, apoi la 30 sec; cand am ajuns in fata spitalului simteam ca nu mai pot sa ma tin..imi venea pur si simplu sa imping sa iasa afara.M-au luat repede brancardierii , m-au dus in garda intr-o camera d-aia inde o asistenta somnoroasa imi spunea EA MIE sa nu ma precipit degeaba ca cheama imediat un dr sa ma vada "CUCOANA, DU-MA LA SALA DE NASTERI CA EU NASC AICI SI ACUM DACA NU MA TRIMITI!!CE DOCTOR SA MA VADA, CE FOAIE DE INTERNARE? "M-au luat repede brancardierii si m-au pus pe-o targa, moment in care m-am simtit uda leoarca pana la gat, eram o balta de ape, randunoiul mi-a repede pantalonii si chilotii jos, verisoarmea ma imbraca cu camasa in timp ce alergau cu totii spre lift....intr-un minut eram la sala de nasteri si in celalalt minut venise pe lume Antonia Georgiana (la ora 03.10), o grabita mica care mai avea putin si se nastea in masina.
Cand ma gandesc si retraiesc momentele alea, am senzatia ca e o poveste din film, ca nu mi s-a intamplat tocmai mie...dar a trecut....
Oricum in toata disperarea aia aveam si eu mai multe griji: cand am plecat de acasa am avut grija sa pun pe scaunul masinii un cearceaf de protectie de la Happy sa nu care cumva sa se ude daca pierd lichid pana la spital, apoi aveam o grija cu kitul de celule sa nu care cumva sa ramana nerecoltate....
Nici doctora n-a ajuns inaintea mea, mai cu seama ca ma asigurase ca daca nasc noaptea ea ajunge in 7 minute de acasa la spital; si asa eu am venit de la Urziceni la Municipal in 30 min si ea a asteptat sa-i spuna de la garda ca sunt in expulzie si apoi a ajuns si ea..dar pe bebelina a prins-o D-ra Musali(nici nu stiu daca ii scriu bine numele) careia ii multumesc ca a fost acolo pe faza, dar teaba a terminat-o Parau care mai apoi se scuza ca ea n-a mai pomenit travaliu de 30 min :"Uite-ati pomenit la mine".
II MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA NE-A AJUTAT SA AJUNGEM LA SPITAL SI CA S-A INTAMPLAT NOAPTEA

Suntem bine si eu si micuta, ea are un pic de icter dar o sa-i treaca iar sunt sunt foarte bine si cu epiziotomia, mai greu a fost primele 2 zile.
Va pupic pe toate si sper pana diseara sa apuc si sa pun ceva pozici cu ea.



Mami de Antonia grabita(23apr2008) si Alexia(24aug2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:


Felicitari Nicoleta si Pidana! Recuperare rapida mamicilor, mult laptic si puiuti cuminti !

Si eu am dormit azi noapte super, piticul la fel, 4 ore o data si 2:30 a doaua repriza

Si bebicu suge cu zgomot, asa facea si Vladut, identic! Tzoncane tzitzi cu zgomot si inghite cu oftaturi, e haplea rau! Mor dupa stilul asta de supt!
Inca nu ne-a cazut buricutul, se mai tine intr-o piele subtirica.
De cojit si el se descuameaza destul de mult, pe tot corpul si il dau cu lapte de corp de bebei de la Nivea, insa o sa-i dau cu ulei de masline fiert la bain-marie, e mai bun.

Ziua il pun pe bebe sa doarma numai pe burtica, doarme super linistit si isi muta singur capul de pe o parte pe alta, e un dulce. Noaptea mi-a fost teama, ca nu-l vad pe intuneric si dorm, asa ca il pun pe parti.

Trebuie sa se trezeasca si el acum, am pus repede fripturica de miel la cuptor si miroase super bine, pluc ciorbita pe foc. Si atat! Restul mi-au facut mama si soacra, ieri mi-a facut Lica curatenie

Hai Danuta, trimitem barza mai repede la tine!

Tuchita, multumesc mult pt. urari!

Un pup pt. mami Naty, sa nu mai fie suparici!

Ariel, ma bucur tare ca esti bine si ti-ai revenit!

Papacica, eu m-am indragostit iremediabil de albinuta ta! E f.f. frumoasa! Ma dau la ea din partea lui fi-miu

Eu ma vait in continuare de sfarc, of...nu mai trece odata! L-am facut mov, m-am dat cu violet de gentiana, stau cu el pe-afara, dar nu prea mult ca incepe sa curga...ma usuc cu feonul, dau cu garmastan la greu...of, of si un pantof...

Pupici si pt. Adriuta, Luny, Lyvy, Cory de la Iasi, Butucica...si bineinteles pt. tot stolul de randucici -mamici frumoase, harnicute si bebicii lor.


Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Nicol, am citit atat de repede ce-ai scris, parca te si vedeam! Eu toata sarcina mi-am inchipuit ca asa o sa nasc, cum povestesti tu, mi-era frica de ambuteiajele din oras si ca voi naste in masina ! Felicitari inca o data pt. o nastere atat de rapida!

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Lunyyy?...
Nicol, chiar m-am amuzat de povestea Antoniei, desi sunt convinsa ca tie nu ti-a ars de nici o gluma atunci. Mistooo...una din povestile cele mai faine ale nasterii. Parau n-o fi vazut, dar eu mai stiu un caz (am mai povestit) al unei colege, tot la Municipal, trebuia sa faca cezariana numai ca a apucat-o nascarea mai devreme; practic, s-a rupt apa, a sunat doctorul care i-a zis sa plece ca vine si el imediat, s-a pus in masina, a ajuns la camera de garda, a fost trimisa pe sus la sala de nasteri si abia ce a ajuns o moasa sa o vada ca a si nascut! Cica abia daca a apucat sa aiba cateva contractii, iar durere mai deloc! . cand a ajuns dr, era bine-nascuta. Asa ca se poate si MULT mai repede, ca tipa statea in Militari, nu in Urziceni!

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DOAMNE,TINE-O SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

naty, Mufarina varsa in continuare dupa masa, cateodata in jet, dar nu pe nas.Si e asa de vreo 10 zile sa zic..si pe mine ma enerveaza..cred ca e reflux gastrointestinal, uite ce am gasit:"In numeroase cazuri, colicile se dovedesc a fi provocate de boala de reflux gastroesofagian (BRGE), in care continutul gastric acid reflueaza in esofag, iritand mucoasa esofagiana.
Semnele bolii de reflux gastroesofagian sunt: regurgitatii frecvente dupa alaptare, agitatie si treziri frecvente in timpul noptii, manifestari dureroase atunci cand bebelusul este culcat pe spate, arcuirea spatelui, reducerea disconfortului atunci cand copilul este tinut in pozitie verticala.
Exista doua remedii simple pentru BRGE: alaptarea de doua ori mai des, in portii reduse la jumatate si mentinerea copilului in pozitie verticala cel putin doua ore dupa alaptare.
Boala de reflux gastroesofagian persista de obicei pana la 6 -9 luni."

deci nu pare nimic grav, nu?..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

ms! nu...
Si asta pare a fi. Eu ma tot chinuiam sa-i dau mult la o masa! E clar ca ea nu pare suparata dupa ce varsa, ba chiar e usurata; varsa probabil excesul. Atunci oare cate de des sa-i dau?...

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DOAMNE,TINE-O SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput