Drojdie uscata/drojdie proaspata

Drojdie uscata/drojdie proaspata | Autor: Annie80

Link direct la acest mesaj

vreau sa fac cozonac dar am reteta cu drojdie proaspata, iar aici am gasit numai uscata. si nustiu cata sa pun ca sa fie atat cat trebuie ca sa creasca cozonacul frumos. Sau sa pun mai putin sa iasa turta.

Cam la 50 g drojdie proaspata stiti cam cata drojdie uscata trebuie sa inmoi ? (in linguri/lingurite)?

merci frumos

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

aici exista cubulete de 50g. de drojdie proaspata si se foloseste un cubulet la 1kg. de faina.... iar drojdia uscata exista la pliculete de 7g. si se foloseste 1 pliculet la 500g. de faina. Deci raportarea o faci in functie de faina pe care o vei folosi la cozonac. Continutul unui pliculet de 7g cam intra intr-o lingura (scuturata).




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

si tot n-am raspuns la intrebare
deci echivalentul a 50 gr.de drojdie proaspata ar fi 2 linguri de drojdie uscata... per kilogramul de faina! da?

Spor la gatit!
hai sa ne intrecem in cozonaci! (o provocare de asta poate te va face sa faci cozonacii mai buni )



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

merci frumos pt raspuns prompt

Daca faceti cozonacul cu nuca, rumeniti nuca mai intai, ii da un gust deosebit (asta e un secret care l-am aflat de la o meseriasa in cozonaci)

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

stiu cum e cu nuca rumenita, dar mie una NU-MI place deloc NUCA RUMENITA.... parca nu mai e nuca

asa e cu toate, nu mai au cum sa fie fructele, semintele la fel... marul crud si marul copt! nuca cruda/nuca coapta!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

gusturile nu se discuta !

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

de acord!
eu nu discut, nici nu comentez, doar mi-am spus impresia despre nuca rumenita!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput