Sirop ("miere") din flori de papadie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Nu stiu, Roxana, n-am mancat niciodata miere inchisa la culoare. Mi se pare ca seamana un pic cu dulceata de cirese amare facuta de bunica (este la fel de cleioasa).

Eu am folosit reteta Mariei Treben (cu un litru de apa si doua maini pline cu varf de papadie). Cum ti-a iesit Monu? Stiu ca este f. sanatoasa, nu numai floarea dar si planta cu totul. Vreau sa fac si salata din frunze (am citit ca este buna impreuna cu cartofi si oua cleioase), poate ceai...

Mihakvcs, daca vrei trec si eu reteta M. Treben, am gasit-o si pe Net.

"Glasuri mici de randunici,
Viorele si urzici...-" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihakvcs spune:

Multam frumos monu,inca nu am ajuns la *recoltat*ca asteptam raspunsul tau,poate ajung maine daca este frumos afara,astept sa-mi spui cat ti-a iesit,!pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

azi am reusit sa masor si eu cat a iesit. 8 borcane si juma din acelea de mustar.

maine ma duc sa mai culeg o tura pt ca se pare prima tura se va transforma in cadouri. :))

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

BIZARII'S WORLD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monu, de unde culegi papadiile pentru dulceata? Stii tu vreun loc mai putin poluat in Bucuresti?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

eu acum sunt un maramures si am cules de aici. pt zona bucuresti ar fi zonele din afara orasului sau daca mergeti la padure gen cernica. sau daca puteti pleca la munte.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

BIZARII'S WORLD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Azi am fiert si eu papadia dupa reteta Mariei Treben.
ML, ai lasat peste noapte florile fierte si a doua zi ai facut siropul?
Eu am cumparat special astazi zahar nerafinat, brun. Maria mai spunea in reteta ei sa folosim doar interiorul lamiei in cazul in care coaja a fost stropita.
Eu nu inteleg cum e aia cu proba, sa vezi daca e destul de gros, nu ma prea pricep la dulceturi, imi spune si mie cineva?
Danke, Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Fetelor, cum ati pus papadia? Si tulpina sau doar capul? Capul cu tot cu petalele acelea mici, verzi? Si daca folosesc zahar brun, pun mai mult sau mai putin decat reteta cu zahar ...alb? Vreau retete!
Saptamana trecuta am facut la coronitze de papadie cu copiii, daca stiam, deja puteam fi la piatza cu miere de vanzare la cate coronitze-am impletit!
Pupici!

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by viorela hoff

Azi am fiert si eu papadia dupa reteta Mariei Treben.
ML, ai lasat peste noapte florile fierte si a doua zi ai facut siropul?

Asa am facut.

Eu am cumparat special astazi zahar nerafinat, brun.

Al tau e brun, brun sau mediu? Eu am folosit mediu.

Maria mai spunea in reteta ei sa folosim doar interiorul lamiei in cazul in care coaja a fost stropita.
Eu nu inteleg cum e aia cu proba, sa vezi daca e destul de gros, nu ma prea pricep la dulceturi, imi spune si mie cineva?

Pai faci proba cu picatura pe farfuria rece, cum spuneau fetele sau in lingura cu apa rece. Daca atunci cand picuri se "imprastie" (asta este proba cu lingura), nu e gata, daca sta este. Mie mi-a luat cam 4 ore de fiert in final.

Poate iti mai explica cineva, daca nu te-am lamurit.

Danke, Vio



"Baietel verde cu parul padure-" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by anca_27

Fetelor, cum ati pus papadia? Si tulpina sau doar capul? Capul cu tot cu petalele acelea mici, verzi? Si daca folosesc zahar brun, pun mai mult sau mai putin decat reteta cu zahar ...alb? Vreau retete!
Saptamana trecuta am facut la coronitze de papadie cu copiii, daca stiam, deja puteam fi la piatza cu miere de vanzare la cate coronitze-am impletit!
Pupici!

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)





Aici este reteta Mariei Treben (eu am pus doar capul, cu tot cu petalutele verzi. Tu cum ai facut Monu?

P.S. Eu am pus continutul intr-un tifon bagat apoi intr-o sita.
Am uitat... am pus tot 1 kg de zahar (brun-mediu)):

Se pun de 2 ori cite 2 mini pline de flori de papadie intr-un litru de apa rece. Se pune la foc mic pina incepe sa fiarba, sa lasa sa dea citeva clocote bune, se ia oala de pe foc si se lasa totul sa stea peste noapte. A doua zi, se goleste continutul intr-o sita, se scurge, iar florile se storc bine cu ambele miini. Sucul se amesteca cu 1 kg de zahar nerafinat, la care se adauga o jumatate de lamie taiata felii (coaja se arunca daca a fost tratata cu substante chimice). Mai multa lamie acreste prea tare. Oala se pune fara capac pe masina de gatit. Pentru a se pastra toate vitaminele, se da la focul cel mai mic. Astfel, lichidul se evapora fara a fierbe. Siropul se pune la racit o data, maximum de doua ori, ca sa i se poate satabili adevarata constistenta. N-are voie sa devia prea gros, caci s-ar zaharisi dupa pastrare mai indelungata, dar nici prea subtire, caci atunci ar incepe sa fermenteze dupa un timp. Trebuie sa devina un sirop adevarat, viscos, care, uns pe chifla sau piinea cu unt de la micul dejun, este absolut delicios.

"Baietel verde cu parul padure-" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

quote:
Originally posted by ML

quote:
Originally posted by anca_27

Fetelor, cum ati pus papadia? Si tulpina sau doar capul? Capul cu tot cu petalele acelea mici, verzi? Si daca folosesc zahar brun, pun mai mult sau mai putin decat reteta cu zahar ...alb? Vreau retete!
Saptamana trecuta am facut la coronitze de papadie cu copiii, daca stiam, deja puteam fi la piatza cu miere de vanzare la cate coronitze-am impletit!
Pupici!

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)





Aici este reteta Mariei Treben (eu am pus doar capul, cu tot cu petalutele verzi. Tu cum ai facut Monu?

P.S. Eu am pus continutul intr-un tifon bagat apoi intr-o sita.
Am uitat... am pus tot 1 kg de zahar (brun-mediu)):

Se pun de 2 ori cite 2 mini pline de flori de papadie intr-un litru de apa rece. Se pune la foc mic pina incepe sa fiarba, sa lasa sa dea citeva clocote bune, se ia oala de pe foc si se lasa totul sa stea peste noapte. A doua zi, se goleste continutul intr-o sita, se scurge, iar florile se storc bine cu ambele miini. Sucul se amesteca cu 1 kg de zahar nerafinat, la care se adauga o jumatate de lamie taiata felii (coaja se arunca daca a fost tratata cu substante chimice). Mai multa lamie acreste prea tare. Oala se pune fara capac pe masina de gatit. Pentru a se pastra toate vitaminele, se da la focul cel mai mic. Astfel, lichidul se evapora fara a fierbe. Siropul se pune la racit o data, maximum de doua ori, ca sa i se poate satabili adevarata constistenta. N-are voie sa devia prea gros, caci s-ar zaharisi dupa pastrare mai indelungata, dar nici prea subtire, caci atunci ar incepe sa fermenteze dupa un timp. Trebuie sa devina un sirop adevarat, viscos, care, uns pe chifla sau piinea cu unt de la micul dejun, este absolut delicios.

"Baietel verde cu parul padure-" (poze)




Multumesc mumos!

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput