Sirop ("miere") din flori de papadie?

Sirop ("miere") din flori de papadie? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

A facut cineva?
Il am acum pe foc si este ceva in reteta Mariei Treben care imi este neclar:

"Siropul se pune la racit o data, maximum de doua ori, ca sa i se poata stabili adevarata cosistenta".

Nu-s maestra in dulceturi, asa ca poate ma luminati voi. Inteleg din cele de mai sus, ca il fierb o data, il las la racit si apoi, la nevoie, il mai fierb (tot la foc mic) a doua oara. Asa-i?
Multumesc!

"Glasuri mici de randunici,
Viorele si urzici...-" (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, cred ca se refera la testul cu picatura pe farfuria rece. daca nu sta picatura si curge tare trebuie fiert din nou pana are consistenta dorita.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

ML, am auzit de "mierea" aceasta din flori de papadie, si din cartea Mariei Treben, si de pe la rusi. Insa nu am incercat niciodata, e mai greu cu strinsul de papadii in Bucurestiul prafuit si poluat. Sint tare curioasa, cum o fi la gust. Daca faci, sa scrii neparat impresiile.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Roxana, pana la urma cam asa am facut (nu raspunsese nimeni si "mierea" tot fierbea... mi-am adus aminte cum incerca bunica cu lingura cu apa rece). Multumesc!!

Natalia, noua ne place mult (dupa Pasti am s-o pun si pe paine cu unt). Am vrut s-o fac mai... sanatoasa si am folosit zahar mai putin rafinat (brun, din trestie de zahar), ca atare gustul aduce a combinatie de miere de albine cu melasa si lamaie. Nici nu mai stiu unde am citit (poate tot in cartea Mariei Treben) ca ea numai asa isi face turta dulce... Am sa incerc si eu daca ne mai ramane.


"Glasuri mici de randunici,
Viorele si urzici...-" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

imi pare bine ca ai reusit. poate reusesti sa pui si o poza cu un borcan sau o lingura cu sirop/miere.... sunt curioasa de aspect si de culoare.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Roxana, sunt primele doua poze din album (ca, consistenta este mai subtire decat mierea si melasa):

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/In%20joaca/

"Glasuri mici de randunici,
Viorele si urzici...-" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

aha, saru mana. ce interesant arata!!! gustul cum este? seamana cu mierea aceea de flori salbatice, inchisa la culoare?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

ola, se cheama telepatie :))) aseara am facut miere de papadie. e delicioasa. la mine in reteta scrie asa 720 de capatani de flori de papadie se lasa la fiert la foc mic 20 de minute. dupa care se strecoara se pun 3 kg de zahar si se lasa la fiert pana se ingroasa. apoi se ia de pe foc si se pune zeama de la 4lamai - eu am pus 5 ca erau tare mici si se mai lasa la fiert pana se ingroasa. asta se verifica pe farfurie. se pune un pic de miere pe farfurie si cand se raceste se vede consistenta. mie mi-a iesit beton. :))) delicioasa. e buna pt ficat.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

BIZARII'S WORLD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

voi ce reteta aveti? eu o am de la mama care a primit-o de la un dr cand a facut sora mea hepatita.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

BIZARII'S WORLD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihakvcs spune:

Monu,spune-mi te rog cu ce cantitate de apa pui papadile la fiert,si ce cantitate de miere ati ramane la final?suna ft interesant,cred ca am sa plec la cules de papadii mai dupa amiaza ca am padurea langa mine:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

miha, la 720 de flori se folosesc doar 2 litri de apa. deci florile (eu am numarat 720 ca asa am primit reteta) vor fierbe in 2 l de apa care va scade. cate miere nu stiu cat iese ca nu am apucat sa o pun in borcane. cred ca vreo 2 borcane de 400 tot am. maine dimineata le pun si iti spun cat a iesit.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

BIZARII'S WORLD

Mergi la inceput