alaptatul si hepatita B

alaptatul si hepatita B | Autor: cornelianica

Link direct la acest mesaj

Daca am hepatita cu virus B pot sa alaptez?
Mi/am procurat imunoglobulina si imediat dupa nastere(dupa 14 iulie) o sa/i fie administrata aceasta imunoglobulina bebelusului, apoi o sa i se faca vaccinul.
In aceste conditii care sunt sansele ca bebelusul sa poata contacta virusul in timpul alaptarii???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebelore spune:

Nu-ti recomand. Eu am aceiasi problema. Am discutat cu doctorii dupa ce am nascut-o pe fetita mea, si am ajuns la concluzia urmatoare : daca nu a contactat virusul cat timp a fost in pantece, de ce sa risc sa i-l transmit in modul acesta? Am alimentat-o doar la biberon. Nu am vrut sa-mi asum acest mare risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana spune:

Eu nu am alaptat copilul exact din acest motiv, chiar daca i-a fost administrata imunoglobulina la nastere.
Din ce am citit si mi-au mai spus si doctorii nu musai prin lapte se transmite virusul ci poate sa il ia datorita ranilor care se pot produce la sani din cauza alaptatului.
Oricum parerile sunt impartite. Imunoglobulina nu ofera protectie decat pana isi face efectul vaccinul impotriva hepatitei b.
Intr-un final nimeni nu o sa iti spuna sigur: alapteaza sau nu, trebuie sa vezi care sunt riscurile si daca vrei sa ti le asumi. Eu am ales sa nu risc.
Daca mai ai alte intrebari si pot sa iti fiu de folos...

Sanziana si Codrin Marius (15.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: cornelianica
Subiect: Daca am hepatita cu virus B pot sa alaptez?
Trimis la: 23/04/2008 15:49:59
Mesaj:


Daca am hepatita cu virus B pot sa alaptez?
Mi/am procurat imunoglobulina si imediat dupa nastere(dupa 14 iulie) o sa/i fie administrata aceasta imunoglobulina bebelusului, apoi o sa i se faca vaccinul.
In aceste conditii care sunt sansele ca bebelusul sa poata contacta virusul in timpul alaptarii???


Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: kid
Raspuns la: 23/04/2008 21:12:28
Mesaj:

Eu am o prietena purtatoare de virus hepatita B care a nascut acum 3 luni si doctorul ei i-a interzis sa alapteze.
Doctorul tau ce spune?


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Ajutati-o pe Sonia




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: DianaR
Raspuns la: 23/04/2008 22:33:10
Mesaj:

Cel mai bine ar putea sa te sfatuiasca neonatologul care se va ocupa de copil dupa nastere si care ii va administra si imunoglobulina. De asemenea poti consulta si un infectionist.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: DianaR
Raspuns la: 23/04/2008 22:44:48
Mesaj:

Revin ca am google-it si eu curioasa sa vad ce zic americanii. Vad ca la ei nu se interzice alaptatul ptr ca nu a putut fi demonstrata transmiterea virusului prin laptele de mama (virusul e prezent in lapte dar studiile nu au aratat o crestere a riscului transmiterii de la mamele care alapteaza ca bebelus) si oricum bebelusul e protejat de imunoglobulina in faza initiala si apoi isi face efectul si vaccinul. Chiar sunt incurajate sa alapteze si mamele purtatoare de virus hep b.

http://www.cdc.gov/breastfeeding/disease/hepatitis.htm
http://www.hepb.org/professionals/breastfeeding.htm

uite chiar un articol medical in toata regula: http://www.greenjournal.org/cgi/content/full/99/6/1049

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_burtica spune:

Buna mamici si burtici!
Sunt noua pe acest forum si a durat putin pana m-am lamurit cum pot comunica cu voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_burtica spune:

Dovada ati avut-o mai devreme, cand am reusit sa trimit un mesaj incomplet! Va rog,aveti putina rabdare cu mine!
V-am descoperit in timp ce cautam pe net informatii legate de mamicile purtatoare sanatoase de virus B. Din pacate, si eu sunt una dintre acestea. Nu am reusit sa ma lamuresc inca, cum am putut contacta acest virus, dar stiu de existenta lui de 5 ani.
Acum am in burtica un bebe de 14 saptamani si ma gandesc cu teama la clipa cand va veni pe lume acest pui de om! Ce sa fac...sa alaptez sau nu? Pentru ginecologi este simplu - ei spun ca DA, infectionistii spun categoric NU, neonatologii unii DA, altii NU?
Si atunci noi ce facem?!
Macar v-am descoperit si ma pot sfatui cu voi. Va multumesc ca ati deschis acest subiect!
Cornelia, am vazut ca tu ai reusit sa-ti procuri imunoglobulinele necesare ptr vaccinarea bebelusului. Am tot citit si m-am informat, si am aflat ca acestea nu se gasesc in tara. Te rog din suflet, imi poti spune cum ai reusit sa intri in posesia lor? Medicul meu ginecolog m-a sfatuit sa-l vaccinez pe bebe la nastere cu aceste imunoglobuline dar, din pacate, nu poate sa ma jute cu alte informatii legate de dul cum le pot procura.

Va multumesc ca existati, si ma bucur enorm ca v-am gasit!

Sa aveti bebei sanatosi !!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madizza spune:

buna sunt o mamica de caprita de 22 luni pe care am alaptat-o pana la 11 luni chiar daca eram purtatoare sanatoasa de hepatita b doc i-au facut vacin pana sa o alaptez adica imediat dupa nastere si oricum mie mi-au zis ca exista un risc foate mic sa i-a hepatita numai in cazul in care sanul sangeraza cand ii dai sa suga.la mine doctori nici nu au pus problema sa nu alaptez.bafta


madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Daca ii faci vaccinul antihepatita B la nastere (este obligatoriu la noi in tara) si respecti rapelurile sale cu strictete, iar in plus ii dai si imunoglobuline la nastere (ca sa il protejeze de virus pana cand propriul corp stimulat de vaccin incepe sa le faca singur) atunci poti sa consideri ca este protejat 100% de a se infecta cu VHB.
Si poti sa il alaptezi bine mersi (prin laptele tau ii dai in plus imunoglobuline impotriva lui VHB, produse de tine).

Oricum ar fi, chiar daca alaptezi sau nu, riscul de a se infecta ramane (ca doar esti mama lui si contactul dintre voi este foarte mare) asa ca masurile de mai sus trebuie sa le faci.

Uite aici,
www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">ghidul alimentatiei corecte la copil, stabilit de OMS, la capitolul despre alaptat ce scrie:
Breast-milk can contain hepatitis B surface antigen (HBsAg), and it has
been suggested that breastfeeding represents a route by which infants may
acquire hepatitis B virus infection. There is no evidence, however, that
breastfeeding increases the risk of transmission to the infant (84). Hepatitis B
vaccine will substantially reduce perinatal transmission, and could eliminate
risk of transmission through breastfeeding. Even when hepatitis C
virus has been detected in breast-milk, breastfed infants have not been
infected and mothers positive for hepatitis C virus RNA should be advised
to breastfeed (85,86).
Adica, nu exista dovezi ca alaptatul creste riscul de infectie cu VHB. Vaccinarea antiVHB scade riscul transmiterii perinatale (adica in timpul nasterii, indiferent de care e ea) si a riscului de transmitere prin alaptat.
Chiar si atunci cand virusul hepatitic C a fost detectat in laptele matern copii respectivi nu au fost infectati in consecinte mamele infectate cu virus hepatitic C sunt sfatuite sa alapteze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianica spune:

hello la toata lumea.....
multumesc pt informatii....
imi pare rau ca am intarziat cu raspunsul, dar nu stiam cum sa raspund....
e foarte controversata aceasta problema la noi in tara....
nimeni nu stie nimic sigur....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Dar daca bebe are mai putin de 6 luni (varsta ultimului rapel), o leziune in gurita si mama ragade, nu se poate infecta bebe? Pentru ca in acest fel poate avea loc o tranfuzie de sange.
Eu am doua prietene purtatoare sanatoase de hepatita B care au fost sfatuite de infectionist sa nu alapteze din aceasta cauza. Nu e vorba de lapte ci de sange. Sange din leziuni care nu se pot vedea dar foarte posibile in alaptat si copil inca neimunizat pana la 6 luni. singura chestie safe ar fi ca mama sa alapteze dupa 6 luni.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Aici in Suedia suntem informati ca mama infectata cu virusul in timpul alaptarii este sfatuita sa intrerupa alaptarea.
Altfel (traduc) " dupa ce noul nascut este vaccinat impotriva virusului care produce hepatita B, mama poate sa-l alapteze".

Vaccinul,dupa cum scrie aici,da imunitate de 85-95%, dar cunosc o mamica aici in Suedia care il alapta pe bebe folosind o aparatoare de plastic pe san.

Acum nu stiu daca mulsul poate fi o solutie(daca i se da din biberon ceea ce mama scoate cu pompa)...

Mariana 31+
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput