Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

cum sa scap de spatele cocosat?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

b.daria
b.daria
nou venit

Romania

15 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 22/04/2008 :  14:50:09 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

cum sa scap de spatele cocosat?

Stiu ca nu e o problema majora, dar in ultima vreme a inceput sa ma deranjeze din ce in ce mai mult (estetic vorbind, Doamne ajuta nu am dureri sau ceva).

Cat am fost mica si pana in liceu (inclusiv), m-am imbracat foarte sport, baieteste, nu am avut niciodata nevoie sa am grija de mers sau de tinuta si am ignorat cu desavarsire sfaturile si palmele pe spate ale parintilor. Dar de vreo cativa ani, de cand am renuntat la hainele cu 4 masuri mai largi, am observat ca m-am ales cu un spate destul de urat, o cocoasa care se vede din tricouri, camasi, chiar si geci si oricat ma chinui eu sa arat bine, umerii adusi in fata strica tot.

Am incercat la sfatului unui profesor de sport inotul, dar nu m-am tinut pt ca nu am timp... Iar daca incerc sa ma controlez, arat caraghios, trag umerii in spate si gatul in fata si arat probabi ca o rata chinuita, se vede ca nu sunt relaxata... :(
V-am scris voua pt ca am vazut ca sunteti din toate colturile lumii si o colega mi-a spus de o cunostiinta de-a ei care si-a luat din Austia sau Elvetia (nu mai stiu sigur), un fel de aparat sau ce-o fi fost, probabil vreo curea, nu pot sa-mi imaginez cum arata, dar pe care il purta cateva ora in casa si dupa un timp s-au vazut imbunatatiri clare...

Oare chiar exista o solutie din asta? Si daca nu, altele cam care ar fi?
Iar pt mamele de pe forum, aveti mare grija de tinuta copiilor, mai ales in perioada de formare, eu regret foarte tare ca nu am bagat la cap ce mi-au zis ai mei ani de zile...
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

membru veteran roxanaz
Rainbow in the dark

Romania, constantaCONSTANTA
18695 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2008 :  15:21:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat
http://www.quelle.com.ro/ro/extern/index.html?EMBPERL_UID=:5556a01ffdd7811c11a9801fa6092382&fsreloaded=1& ia uite
de fapt cred ca stii ca singura solutie este sa iti auto-impui sa stai dreapta . si sa te gandesti in fiecare minut sa indrepti spatele si umerii. vestea buna e ca si cu asta te poti obisnui, la fel cum te-ai obisnuit sa stai cu umerii adusi in fata.

Roxana
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2008 :  16:21:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat
aceeiasi problema o am si eu. Pe mine m-au ajutat enorm 10 sedinte la un osteopat care mi-a "sucit" vertebrele. Pot sa spun ca dupa aceste sedinte stateam dreapta fara sa-mi oboseasca muschii, fara sa simt ca e o pozitie "fortata". Ar fi trebuit sa merg macar odata pe an sa fac 10 sedinte... numai ca osteopatul a plecat din Bucuresti (lucreaza la balneo, la Buzias, acum...) si altul nu am gasit...
Si da, asa este, orice as imbraca imi scoate cocoasa in relief, umerii in fata...offf

Ingrid si Cristi 5 ani si 1 luna

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
mcm
mcm
membru matur

Romania, BUCURESTI
1677 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2008 :  19:42:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mcm Adauga semn de carte la raspuns Trimite mcm un Mesaj Privat
Daria, "o cocoasa" nu e o celulita sau un strat de grasime pe burta care se duce cu cateva vizite la un salon de infrumusetare. Daca este vizibila atunci inseamna ca deja este deformata coloana si primul pas pe care ar trebui sa-l faci este sa mergi la un kinetoterapeut care sa-ti spuna exact care este problema (cifoza...ce grad are) si daca nu sunt si alte complicatii. Spui ca inca nu doare dar nu stiu cati ani ai, de obicei orice deformare a coloanei incepe sa doara la un moment dat.

Poti sa faci gimnastica medicala pentru intretinere si tonifiere. Oricum e foarte indicat sa primesti un diagnostic de la un medic competent pentru a sti ce si cum anume trebuie sa corectezi pentru ca o data aparuta aceasta afectiune anumite pozitii si sporturi nu sunt indicate si pot face mai mult rau decat bine.

Editat de - mcm on 22/04/2008 19:44:23

rhoneea
Sebastien e seful casei

Romania, GALATI
1490 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2008 :  21:10:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite rhoneea un Mesaj Privat
Un sfat babesc stiam si eu sa-ti pui cateva carti pe cap si sa ai grija sa nu cada.Trebuie facut izlnic cate putin.

vleeem si noi un vot

*Sunt un mare pacifist* si *Zambet1*

XIO
Steinbock Moria

Romania
12528 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 22/04/2008 :  22:54:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat
Depinde de ce anume ai , oricum sportul e f. bun , hamul de memorie mai putin pt. ca participa la "atrofierea" musculaturii si la accentuarea cifozei

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
b.daria
b.daria
nou venit

Romania,
15 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/04/2008 :  01:46:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Multumesc mult pentru raspunsuri, cred ca am facut sa para totusi mai rau decat e... Nu am nimic la coloana, e vorba doar de umeri...

Stiu ca sportul ajuta foarte mult, cata vreme am mers la bazin parca imi era mai usor sa stau dreapta si discomfortul nu era asa de mare.

Chiar azi mi-a zis bunica prietenei mele ca as putea sa incerc sa tin o coada de mop cumva intre brate in dreptul cotului si spate, nu pot sa explic prea bine, si sa ma plimb prin casa vreo cateva minute pe zi.
Sa vad, poate merge asa, macar putintel...

blue eyes
blue eyes
fluturas coconas

Switzerland, Sonnenstube
2159 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 23/04/2008 :  09:38:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite blue eyes un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de b.daria
V-am scris voua pt ca am vazut ca sunteti din toate colturile lumii si o colega mi-a spus de o cunostiinta de-a ei care si-a luat din Austia sau Elvetia (nu mai stiu sigur), un fel de aparat sau ce-o fi fost, probabil vreo curea, nu pot sa-mi imaginez cum arata, dar pe care il purta cateva ora in casa si dupa un timp s-au vazut imbunatatiri clare...

Elvetienii poarta asa ceva; corpul sta drept.

I want to break free
olguttza
olguttza
cu nervii prashtie

Romania, bucurestiBUCURESTI
1670 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/04/2008 :  11:55:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiolguttza Adauga semn de carte la raspuns Trimite olguttza un Mesaj Privat
si eu sunt in aceeasi situatie. scolioza o am de cand eram mica, l-am mostenit pe tata, Dumnezeu sa-l odihneasca. am facut ani de zile gimnastica medicala pana spre adolescenta, dar tot degeaba. cand sunt pe strada, ma mai corectez (trag de mine, efectiv), dar in casa nu, iar statul la calculator face si mai rau. intr-adevar, e vorba doar de vointa, pentru ca la varsta asta (peste 30 ani) spatele e deja "rotund" si nu cred ca se mai indreapta coloana.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com