cum sa scap de spatele cocosat?

cum sa scap de spatele cocosat? | Autor: b.daria

Link direct la acest mesaj

Stiu ca nu e o problema majora, dar in ultima vreme a inceput sa ma deranjeze din ce in ce mai mult (estetic vorbind, Doamne ajuta nu am dureri sau ceva).

Cat am fost mica si pana in liceu (inclusiv), m-am imbracat foarte sport, baieteste, nu am avut niciodata nevoie sa am grija de mers sau de tinuta si am ignorat cu desavarsire sfaturile si palmele pe spate ale parintilor. Dar de vreo cativa ani, de cand am renuntat la hainele cu 4 masuri mai largi, am observat ca m-am ales cu un spate destul de urat, o cocoasa care se vede din tricouri, camasi, chiar si geci si oricat ma chinui eu sa arat bine, umerii adusi in fata strica tot.

Am incercat la sfatului unui profesor de sport inotul, dar nu m-am tinut pt ca nu am timp... Iar daca incerc sa ma controlez, arat caraghios, trag umerii in spate si gatul in fata si arat probabi ca o rata chinuita, se vede ca nu sunt relaxata... :(
V-am scris voua pt ca am vazut ca sunteti din toate colturile lumii si o colega mi-a spus de o cunostiinta de-a ei care si-a luat din Austia sau Elvetia (nu mai stiu sigur), un fel de aparat sau ce-o fi fost, probabil vreo curea, nu pot sa-mi imaginez cum arata, dar pe care il purta cateva ora in casa si dupa un timp s-au vazut imbunatatiri clare...

Oare chiar exista o solutie din asta? Si daca nu, altele cam care ar fi?
Iar pt mamele de pe forum, aveti mare grija de tinuta copiilor, mai ales in perioada de formare, eu regret foarte tare ca nu am bagat la cap ce mi-au zis ai mei ani de zile...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

http://www.quelle.com.ro/ro/extern/index.html?EMBPERL_UID=:5556a01ffdd7811c11a9801fa6092382&fsreloaded=1& ia uite
de fapt cred ca stii ca singura solutie este sa iti auto-impui sa stai dreapta . si sa te gandesti in fiecare minut sa indrepti spatele si umerii. vestea buna e ca si cu asta te poti obisnui, la fel cum te-ai obisnuit sa stai cu umerii adusi in fata.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

aceeiasi problema o am si eu. Pe mine m-au ajutat enorm 10 sedinte la un osteopat care mi-a "sucit" vertebrele. Pot sa spun ca dupa aceste sedinte stateam dreapta fara sa-mi oboseasca muschii, fara sa simt ca e o pozitie "fortata". Ar fi trebuit sa merg macar odata pe an sa fac 10 sedinte... numai ca osteopatul a plecat din Bucuresti (lucreaza la balneo, la Buzias, acum...) si altul nu am gasit...
Si da, asa este, orice as imbraca imi scoate cocoasa in relief, umerii in fata...offf

Ingrid si Cristi 5 ani si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Daria, "o cocoasa" nu e o celulita sau un strat de grasime pe burta care se duce cu cateva vizite la un salon de infrumusetare. Daca este vizibila atunci inseamna ca deja este deformata coloana si primul pas pe care ar trebui sa-l faci este sa mergi la un kinetoterapeut care sa-ti spuna exact care este problema (cifoza...ce grad are) si daca nu sunt si alte complicatii. Spui ca inca nu doare dar nu stiu cati ani ai, de obicei orice deformare a coloanei incepe sa doara la un moment dat.

Poti sa faci gimnastica medicala pentru intretinere si tonifiere. Oricum e foarte indicat sa primesti un diagnostic de la un medic competent pentru a sti ce si cum anume trebuie sa corectezi pentru ca o data aparuta aceasta afectiune anumite pozitii si sporturi nu sunt indicate si pot face mai mult rau decat bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Un sfat babesc stiam si eu sa-ti pui cateva carti pe cap si sa ai grija sa nu cada.Trebuie facut izlnic cate putin.


********************************
vleeem si noi un vot

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=31" target="_blank">*Sunt un mare pacifist* si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=44" target="_blank">*Zambet1*

********************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Depinde de ce anume ai , oricum sportul e f. bun , hamul de memorie mai putin pt. ca participa la "atrofierea" musculaturii si la accentuarea cifozei

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.daria spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, cred ca am facut sa para totusi mai rau decat e... Nu am nimic la coloana, e vorba doar de umeri...

Stiu ca sportul ajuta foarte mult, cata vreme am mers la bazin parca imi era mai usor sa stau dreapta si discomfortul nu era asa de mare.

Chiar azi mi-a zis bunica prietenei mele ca as putea sa incerc sa tin o coada de mop cumva intre brate in dreptul cotului si spate, nu pot sa explic prea bine, si sa ma plimb prin casa vreo cateva minute pe zi.
Sa vad, poate merge asa, macar putintel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Initial creeata de b.daria
V-am scris voua pt ca am vazut ca sunteti din toate colturile lumii si o colega mi-a spus de o cunostiinta de-a ei care si-a luat din Austia sau Elvetia (nu mai stiu sigur), un fel de aparat sau ce-o fi fost, probabil vreo curea, nu pot sa-mi imaginez cum arata, dar pe care il purta cateva ora in casa si dupa un timp s-au vazut imbunatatiri clare...


Elvetienii poarta www.golser-schuh.at/mbt_schuhe_sortiment.php" target="_blank">asa ceva; corpul sta drept.

www.youtube.com/watch?v=9hMrY8jysdg" target="_blank">I want to break free

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

si eu sunt in aceeasi situatie. scolioza o am de cand eram mica, l-am mostenit pe tata, Dumnezeu sa-l odihneasca. am facut ani de zile gimnastica medicala pana spre adolescenta, dar tot degeaba. cand sunt pe strada, ma mai corectez (trag de mine, efectiv), dar in casa nu, iar statul la calculator face si mai rau. intr-adevar, e vorba doar de vointa, pentru ca la varsta asta (peste 30 ani) spatele e deja "rotund" si nu cred ca se mai indreapta coloana.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput