Calmarea durerilor dupa epiziotomie

Calmarea durerilor dupa epiziotomie | Autor: VALENTINA C

Link direct la acest mesaj

Sunt proaspata mamica a unui baietel de 7 zile si in urma inscrierii pe acest forum am beneficiat de sfaturi importante legate atat de sarcina, cat si de nastere.

De aceea, m-am gandit sa creez un nou subiect legat de calmarea durerilor dupa epiziotomie. De ce? Pentru ca mie mi-au fost de mare folos sfaturile mamicilor de martie -aprilie ( randunicile).

Deci, pe scurt: SPRAYUL CU LIDOCAINA face minuni. Din proprie experienta, va sfatuiesc, daca veti naste natural, sa va procurati acest spray. Nu are niciun efect negativ asupra laptelui pe care i-l dati bebelusului.

Va multumesc, randunici, pentru sfaturi!!

Valentina, mamica lui Matei ( 10.04.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Valentina foarte bine te-ai gandit
Ar trebui sa mi-l procur si eu, cum sa cer la farmacie: spray cu lidocaina sau are ceva denumire mai fancy?
Ce mai face puiul? Te-ai obisnuit?

39+ cu Diana

AMR max 1 saptamana !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Foarte util subiectul.
Eu n-am stiut de acest spray.Am avut o taietura destul de mare,3 cm.In spital am folosit Oximed spray si Hemorzom,dar fara efect...
Cand am ajuns acasa,mi-a luat tati un unguent,care a ajutat-o mult pe sotia unui coleg.Se numeste Actovegin 20% gel.Inainte ma spalam,ma dadeam cu apa oxigenata,apoi cu rivanol,si dupa,aplicam unguentul.Durerile nu au fost foarte mari apoi.Oricum 4 saptamani nu am stat in fund,doar pe colac.Apropo,sunt colaci speciali,la farmaciile cu articole medicale.
Depinde si ce mare e taietura,ca de exemplu o verisoara de-a mea,a fost taiata numai 1 cm,si nu a trebuit sa stea in fund 5 zile.
Oricum e un subiect foarte bun,si viitoarele mamici le vor folosi sfaturile noastre.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj
Povestea nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishuc spune:

quote:
Originally posted by kitzy

Valentina foarte bine te-ai gandit
Ar trebui sa mi-l procur si eu, cum sa cer la farmacie: spray cu lidocaina sau are ceva denumire mai fancy?
Ce mai face puiul? Te-ai obisnuit?

39+ cu Diana

AMR max 1 saptamana !!!



da, ceri pur si simplu spray cu lidocaina....uit ce am gasit despre el:
LIDOCAIN SPRAY 10% ,
lidocainum

Ac#355;iune terapeutic#259;: Lidocaina spray este un anestezic local cu efect stabilizator de membran#259;. Sc#259;zānd permeabilitatea membranei celulare la sodiu, lidocaina scade rata depolariz#259;rii ca #351;i amplitudinea poten#355;ialului de ac#355;iune #351;i inhib#259; conducerea nervoas#259;. Prin aplicare local#259; la nivelul mucoaselor, lidocaina este absorbit#259; īn propor#355;ii diferite īn raport cu doza #351;i locul de aplicare. Efectul Lidocainei spray apare la 1 min dup#259; aplicare #351;i dureaz#259; 5-6 minute iar subiectiv, anestezia dispare incet, in aproximativ 15 minute.

Indica#355;ii: Anestezie local#259; prin pulverizare la nivelul mucoaselor: īnainte de interven#355;ii minore, superficiale īn stomatologie, chirurgia buco-maxilo-facial#259;, oto-rino-laringologie, ginecologie #351;i dermatologie. īnainte de inserarea cateterelor #351;i tuburilor endotraheale (īnainte de intubare #351;i de examin#259;rile endoscopice). Pentru completarea tratamentului proceselor patologice superficiale de la nivelul mucoaselor.

Mod de administrare: Dozarea poate varia īn limite largi īn leg#259;tur#259; cu indica#355;ia #351;i dimensiunea zonei care trebuie anesteziat#259;. Pentru a evita niveluri plasmatice ridicate, este important s#259; se utilizeze cele mai mici doze care produc un efect satisf#259;c#259;tor. Īn mod obi#351;nuit 1-3 pufuri sunt suficiente, īn timp ce īn obstetric#259; pot fi aplicate 15-20 pufuri sau chiar mai mult. Copii: īn baza datelor raportate, īn stomatologie #351;i chirurgie BMF, Lidocain spray poate fi folosit #351;i la copii, preferabil sub form#259; de badijonaj eliminānd astfel atāt teama provocat#259; de pulverizare cīt #351;i senza#355;ia obi#351;nuit#259; de īn#355;ep#259;tur#259; men#355;ionat#259; ca efect secundar. Chiar copiii sub vārsta de 2 ani pot fi trata#355;i īn acest fel.



Mishuc 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Mishuc merci de infos, daca o sa pot naste natural, o sa-mi cumpere sotul un spray.

39+ cu Diana

AMR max 1 saptamana !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

, multumim pt sfat.

Ada 25+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Da, da, multumim!!!
Chiar vreau sa nasc normal (mai am putzin) si incepusem sa imi fac oarece griji...

YLARI

http://bd.lilypie.com/Iyarp3.png

http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am folosit si eu acest spray. e minunat!!! pur si simplu te face sa treci mai usor prin aceasta perioada. kitzy, cred ca se poate pulveriza si peste op. de cazariana.

va mai recomand din suflet COLACUL...este un colac de cauciuc, cereti la farmacie sau la tehnicomedical "colac contra escarelor", sa aiba diametrul de 50 (sunt si mai mici, dar pt noi astea sunt bune), se umfla cu pompa de masina/bicicleta/baloane, costa doar 200 mii lei.
eu chiar acum am fundul in colac:)

super buna este si tinctura de galbenele, atat pt epiziotomie cat si pt cezariana, este un cicatrizant foarte eficient.

tot pt recuperarea post partum, dr. meu homeopat mi-a recomandat 2 remedii homeopate: china rubra 7 ch si arnica 7 ch....primul este bun in cazul pierderii majore de lichide (sangerari, al doilea pt traumatisme. deci, merg foarte bine la ambele tipuri de nasteri.
se iau asa:arnica 1 doza (5 bilute sublingual) dimineata si una la pranz si china 1 doza seara, timp de 20 de zile. in timpul tratamentului nu se consuma nimic mentolat (menta are efect de antidot).

va urez nastere usoara si recuperare rapida!!!

ps:sprayul cu lidocaina se poate folosi si la dureri dentare, daca veti avea ghinionul sa experimentati asa ceva.

mami de alexutza si Teodor Mihai

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

demult vreau yo sa le zic la randunici: pai bine, ma ariel, sa nu ziceti voi si mie, bre, inainte sa nasc, de lidocaina asta!
Toata randunimea, dupa ce am nascut eu, stia, numa yo m-am chinuit de am zis ca mor si alta nu!..10 zile n-am fost om, nici cu colac,nici cu nimic,mancam in pat.. numai sprayul miraculos nu l-am incercat ca nu stiam de el...

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Ariel, ce faci? Ai nascut? Parca tu trebuia sa nasti la Spitalul Judetean Ilfov :) Vreau si eu ceva detalii, si eu urmeaza sa nasc acolo si sunt disperata de frica...

YLARI

http://bd.lilypie.com/Iyarp3.png

http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Fetelor am incecat sa obtin rapunsuri de pe la mai toate capitolele unde s-a discutat despre epidurala . Problema e ca s-a postat ultima data cam prin 2007 si nu cred ca mi se va raspunde , asa ca va intreb si pe voi in speranta ca ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri:
1.Ati nascut vreuna cu epidurala ? De la ce firma ati achizitionat trusa ?
2.Vi s-a permis sa urcati pe masa cu firul de la epidurala in spate ?
3.De la ce dilatatie v-a fost facuta anestezia ? Exista mai multe pareri : de la 5 , de la 6 . Ma ghindesc ca totusi exista un prag maxim.
4.In cit timp de la nastere vi s-a permis sa alaptati?
5.Anestezia si-a mentinut efectul si pentru epiziotomie sau a mai fost nevoie de epiziotomie dupa epidurala?
6.Ati putut sa va deplasati , vi s-a permis sau ati fost obligate sa stati in pat ?
Multumesc.

Mirtha 19+

Mergi la inceput