Bucle de ciocolata si alte fantezii

Bucle de ciocolata si alte fantezii | Autor: Ortansa

Link direct la acest mesaj

acum ceva timp,pe un topic(cred ca cel al Balbinei),cineva se intreba cum s-or face buclele de ciocolata.eu urmaresc o emisiune pe un canal culinar si acolo am vazut cum le realizeaza un maestru al ciocolatei:Jacques Torres.o sa va descriu si sper ca o sa fiu cat mai explicita.

pe topicul acesta as vrea sa impartasim idei,tipuri,experiente despre toate fanteziile de ciocolata,pasta de zahar,caramel,icing-intr-un cuvant decoratii pentru torturi si prajituri.

deci:
pentru buclele mari de ciocolata e nevoie de un "calup" maricel de ciocolata de menaj.partea pe care se va lucra va fi neteda.se aseaza calupul pe masa,se incalzeste cu ajutorul unui uscator de par(pus pe cald) cateva minute suprafata acesteia.cu ajutorul unei forme de biscuiti rotunde se "rascheteaza" ferm suprafata ciocolatei.forma se aaseaza aproape perpendicular pe suprafata ciocolatei,apoi ,tinand-o cu ambele maini se trage usor inspre noi.astfel se formeaza buclele.tot in felul acesta,dar exercitand o presiune mai mica asupra ciocolatei si folosind o forma mai mare,se formeaza petale de trandafiri,care se vor aseza concentric in jurul unui mugure format din ciocolata de modelaj.

tot din ciocolata,tigarete

ieri am vazut in aceeasi emisiune cum se face un ou imens de ciocolata.revin mai tarziu cu detaliile.





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Mie nu mi-au iesit niciodata d'astea!Am incercat in toate felurile!Doar gardulet de cioco mi-a iesit,am incalzit cioco intr-o punga pusa in apa fierbinte si am trasat liniute pe hartie de copt!MA rog..a iesit ceva!Nu fix ce trebuie da merge!
Astept oul Ortansa!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

da Valentina,adevarul e ca in teorie pare f. usor,in practica este mai greu.
secretul reusitei este totusi calitatea ciocolatei-cea amara este mai usor
de prelucrat decat cea cu lapte.
oul de ciocolata(ca tot se apropie Pastele) se face asa(eu n-am facut,doar am vazut cum se face)

-un balon rotund si rezistent(unul mai mic pt inceput ar fi de preferat) se umfla si
se leaga la gura cu o fundita.se topeste ciocolata la bain-marie.se trage de pe foc,se
racoreste putin(cat sa nu fie f.fierbinte).se apuca balonul de fundita:-),si se scufunda cu baza lui in ciocolata.se tapeteaza doar baza f. bine cu ciocolata,a.i. stratul sa fie destul de gros.se aseaza cu baza pe o
hartie cerata si se lasa la uscat/racit.(balonul va sta in picioare)

se umple un cornet(o punga) cu ciocolata topita,se taie la varf.se traseaza linii verticale,dese pe balon,
incepand de la baza lui pana in varf.cand s-a acoperit o jumatate de balon se lasa la uscat.se procedeaza in acelasi fel si cu jumatatea ramasa.

se usuca.se traseaza linii verticale.
dupa racirea completa se desface fundita de la gura balonului,se elibereaza aerul progresiv si se scoate cu mare grija balonul
din interiorul oului de ciocolata format.

se poate orna cu floricele din pasta de zahar/ciocolata alba/icing si fundite de satin.

o floare de ciocolata mai maricica se face asa:
un balon umflat:-) se scufunda cu baza lui putin inclinata in ciocolata topita.sescufunda,mutand pozitia de 3 ori(pe 3 parti ale bazei balonului)
se formeaza astfel 3 cercuri de ciocolata,care vor forma floarea. se ususca si se repeta operatiune inca o data
sau de 2 ori(pt rezistenta).cand e complet uscata ciocolata se inteapa balonul si se indeparteaza.
in centrul florii rezultate se poate colora cu coloranti alimentari sau se pot realiza modele cu duiul

ps-o sa pun si poze cum trebuie sa arate floricica asta,putin mai tarziu9sau maine

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Chestiuni mai simple:)

Pt. decoratii simple gen inimioare, frunzulite etc.: se topeste ciocolata si cu un posh se fac diverse forme pe hartie de cuptor care se baga la frigider. Cand se intareste ciocolata formele se desprind f. usor. buclisoare(cerculete, ovale etc.) puteti face si pe hartie de cuptor da' mie mi-au iesit vreo doua din 10 :))


papadie, zen-sei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Multumim Ortansa!!Eu intrebam de carlionti de cioc alba,am incercat sa fac la un tort si nu mi-au iesit grozavi,voiam sa fac carlionti mari buclati si mi-au iesit..majoritatea mici si creti si unul sau doi aproape de forma dorita.eu am topit ciocolata alba,am intins-o pe o tava unsa cu putin ulei am lasat-o la racit si ,cu ajutorul unei palete de plastic pe care am tinut-o putin indoita am inceput sa "raschetez".

Tot din ciocolata topita,amestecata cu un strop de ulei ,pusa intr-un cornet de hartie pergament am facut -pe hartie pergament- componente -ziduri- pe care le-am ansamblat apoi in forma de casuta lipindu-le intre ele cu crema,tot asa am facut fantanita cu cumpana,aripioare de fluturi(am pus hartia pe o sticla de plastic ptr a obtine forme curbe)frunzulite..
Din pacate n-am poze caci nu aveam aparat pe vremea aceea.

Oua de ciocolata ma intereseaza ,voiam(nu stiu daca apuc) sa fac oute de ciocolata umplute cu mousse ptr Paste.Ma gandeam sa le dau forma de ou spart,fara "capacel' sa se vada frumos mousse-ul inauntru..

Am vazut la italieni cum faceau oua de ciocolata ,dar aveau niste forme mari,pe care le umpleau cu pandispan si creme,le raceau ,si dupa ce le scoateau din forma le glasau in ciocolata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

bucle, suvite, carlionti... asta e coafor curat. continuati, e ff interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by Lorelai

bucle, suvite, carlionti... asta e coafor curat. continuati, e ff interesant.


tu de fapt ai venit sa-ti indreptam parul cu placa


papadie, zen-sei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

a inceput emisiunea lui J. Torres-moammmaa,ce face omu' asta acolooo.revin in pauza

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

aaa,a facut o palarie.nu ne mai trebe coafor,ne punem palaria

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Pe Jacques l-am vazut de cel putin 10 ori in carne si oase...are magazin (fabrica) pe unde ma preumblu zilnic...e ADORABIL si super politicos.

Anamaria

"I used to be Snow White, but I drifted."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ok,s-a terminat emisiunea,vreo 15 minute a durat.a facut tipu' nuga data prin cioco,o prajitura cu cioco si zmeura si un aranjament de ciocolata cu tema marina.a facut pestisori,scoici blabla folosind forme speciale,alge-cu posul pe hartie cerata.

o idee interesanta:a umplut un fel de vaza(chiar vaza de fapt) cu cuburi de gheata,apoi a turnat ciocolata topita peste.a lasat ciocolata pana s-a intarit,a scos-o din vaza si a aruncat apa si resturile de cuburi-a iesit o forma tare dubioasa si haioasa cu gaurele pe care a rupt-o in cateva bucati si le-a asezat in aranjamentul marin pe post de roci.fun,fun,fun

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput