TEODOR, DARUL LUI DUMNEZEU!

TEODOR, DARUL LUI DUMNEZEU! | Autor: ariel_7000

Link direct la acest mesaj

Da, este intr-adevar darul lui Dumnezeu pentru noi…
Pe 8 iulie am avut UM, pe 22 iulie am rugat pe Doamne Doamne sa ne trimita un cadou frumos si scumpic…in putin timp am aflat ca minunea s-a intamplat si ca in jurul datei de 13 aprilie vom primi acest cadou minunat, pe Teodor…ma tot gandeam ce superb ar fi daca l-as naste chiar de ziua fetitei mele, Alexandra , adica pe 10 aprilie, chiar ca ar fi un DAR!
Sarcina a decurs fara mari probleme, in afara de o pacatoasa de fluctuatie de tensiune in saptamana a 6 a si o usoara sangerare in saptamana a 8 a . in rest….diverse alte mici probleme, dar normale in sarcina.
Se apropia termenul si ….nimic. semne vagi de nastere, pandeam dopul, apa, contractiile. In cele din urma au inceput si contractiile intr-o seara. Erau dureroase, la 20 minute, eliminam dop, dar incolor…am luat no spa…si au trecut! A 2 a seara la fel, dar contractiile erau la 15 min., no spa si au trecut. A 3 a seara la fel, dar la 10 minute…apoi pauza cateva zile, fara contractii. Se pare ca Teo era foarte ascultator, caci mami si tati l-au rugat sa mai stea in burtica pana la terminarea zugravelii si mami tot spera ca poate Teo va veni pe lume in aceeasi zi cu surioara lui.
8 aprilie - contractii foarte puternice la 5 minute, dop incolor, am luat no spa si au trecut…deja povestea asta ma plictisea . As fi vrut sa nasc, deja ma deranjau travaliile astea false! Plus ca ma cam speria tensiunea care era 16 cu 10, eu in mod normal avand 9-10/6-7!!
9 aprilie - am mers la bb ctrl si dr. mi-a zis ca am dilatatie 2 si ca bb vrea sa vina pe lume, dar ca nu s-a angajat…a decis sa ma opreasca in spital, deoarece travaliul putea sa inceapa oricand…
Si aici a inceput povestea noastra, care nici acum nu o pot cataloga, nu-i pot da un nume!
Mi s-a facut internarea, iar bb ctrl, dr. mea imi zice sa astept cuminte in salon, la gravidute sa vedem cum decurge treaba…contractii dese la 5 min., dilatatie 2, dureri suportabile…toate bune si frumoase. Ma gandeam ca e cam devreme, dar cine stie, poate trec in urmatoarea zi si Teo va veni pe 10, daca nu, asta e, Alex va primi cadoul cu o zi mai devreme..apare o asistenta si-mi zice ca trebuie sa fac o injectie, ca trebuie bb monitorizat…fac injectia, mai admir tavanul vreo 3 ore, vine asistenta si ma intreaba ce fac contractiile….care erau bine merci, tot la 5 min.. iar pe masa, bb ctrl, dilatatie 2, bb nu e angajat, dr. suna undeva si intreaba daca s-au eliberat locurile la bbei…devin atenta, trag cu urechea…vine dr. si-mi zice ca sunt ceva probleme, ca nu sunt locuri la bbei, ca a 2 a zi e inaugurarea sectiei de neonato si ca vor veni primarul si alti mahari, poate si ministrul, ca nu pot sa stea 2 bbei in pat…o balbaiala care ma panicheaza! Nu intelegeam ce se intampla, o aud iar pe dr ca suna undeva si intreaba ce face cu mine….imi zice “mami, nu nastem azi! Nici bb nu e angajat, nici astia nu au unde sa te puna…mai vedem maine! Cutarita, facem no spa”….vine cutarita, mai baga un cocktail (mai uit in fisa si vad:no spa, scobutil, diazepam si…inca ceva, nu am retinut ce)….adio contractii, uimire maxima!
10 aprilie – agitatie mare in spital, ora 12, ora inaugurarii….trece nebunia, apare dr. pe la 13.30, bb ctrl, dilatatie, contractii regulate la 4-5 minute (nu mai aveam injectii de la 6 dimineata), da un telefon si incepe showul!!! “dar eu ce sa fac cu pacienta???” Raspuns dincolo… “cum sa o duc la Sf .Pantelimon, ca e in travaliu! Are dilatatie 5 si contractii la 3 minute! Trebuia sa va ganditi la asta de la inceput! Eu nu o abandonez…nu domnule, nu plec cu ea sa nasca la pantelimon! A trecut inaugurarea , trebuie sa nasca AICI!”…uimire, shoc din partea mea! Mai stau putin, ma imbrac…alt telefon: “bine, pregatiti sala de nasteri, venim acum! Merci”

Imi zice:”hai mami sa nastem, ca avem noroc! Pleaca un bb acasa si va avea loc si bb al tau. In 2 minute sa fi gata ca mergem la sala de nastere!”
zapacita imi iau bagajul, anunt ca sunt gata, ma ia o asistenta si ma preda pe mana alteia. Mi se face o fisa cu tot felul de date, grup sanguin, rh, alergii, sunt conectata la monitor, aud inimioara lui teo, contractii la 3 minute, nu ma dor, imi este tareeee bine, imi pune perfuzia cu glucoza (ca sa nu fac hipoglicemie) si oxitocina…atunci realizez ca nasc!!! Ca vine Teo! E ora 15….oare se va naste azi? De ziua Alexandrei??/
Vine dr. si imi rupe membranele, imi face dilatatie manuala si imi zice ca am un col dur si dificil, cu margini groase. Ii zic ca stiu, ca tare mult m-am chinuit si cu alex si imi zice cade data asta voi naste usor si repede, ca deja am dilatatie 5-6…il sun pe al meu, ii zic sa nu se grabeasca, ca mai dureaza, dau mesaj la fetele de pe forum, sun la mama si astept…epidurala! O astept cu atata drag!! Iau o revista, mai citesc, vorbesc cu asistenta, incep sa am dureri mai mari, dar le suport bine.
Vine dr., face ctrl si zice ca bb e tot sus si ca ea mi-l scoate prin gat…contractiile sunt deja la 2 min, dilatatie 6-7, e bine inca! Dr. imi zice ca ar fi bine sa facem o echografie, sa vdem daca bb e ok,sa vedem cum e cordonul….ca ultima am facut-o la 34 de sapt….afla ca nu merge echograful, suna iar undeva, se cearta cu aia, imi zice ca ii pare rau, ca nu poate sa ma duca jos la echograful ei si nici ea nu-l poate aduce sus!!!
Ora 17.30 - vine sotul, ma intalnesc cu o prietena care nascuse cu cateva zile inainte….stam de vorba, un masaj, un pupic, e bine! Doare, dar e bine….ii multumesc lui Dumnezeu ca acum nu ma chinui ca data trecuta!
Ora 18 – doare si mai tare!!! Auuuuuuu! Nu se pune epidurala acum, caci bb e sus!
Ora 18.30 – doare al naibii! Ii zic sotului sa plece, sa se schimbe, sa manance, el venind direct de la service…ii promit ca dau beep cand “se produce”…
Ora 19 - deja am contractii la 2 minute, diltare 7-8 si doare rau de tot. imi dau lacrimile, cer epidurala. Din tot sufletul o VREAUUUU!!! Dr. suna dupa anestezista, care va veni….dureri insuportabile, colul meu extrem de dur, bb sus. Dr. ma intreaba daca suna la sala sa ceara cezariana. Ii zic ca ok, semnez ca sunt de acord, suna si cei de acolo ii zic ca e sala ocupata si ca mai dureaza ca au caz grav, ca cineva e aproape moarta, dr.le zice ca sunt cu probleme, ca nu crede ca poate sa treaca capul lui bb peste marginile dure ale colului….ei promit ca vor suna!
si astept, astept, in timpul asta ctrl pe masa, care doare al naibii, contractii dese si dureroase, se schimba tura si pleaca asistenta draguta….ce ma fac eu??? Imi zice sa stau cuminte, ca vine colega ei care e amabila, si ca ea imi promite ca voi naste pana la 9.30 – 10! Ma gandesc cu groaza ca vreau epidurala, mi-am pus atata speranta in ea!
Ora 20.10 – dilatatie 8, vine anestezista, imi explica ce si cum, imi monteaza cateterul printre contractii criminale. Ma doare putin, dar suport, stiind ca e salvarea mea! Dureri maxime pana la 20.35, cand, WOWWWW!!!! E fantastic! Nu mai doare! Simt o durere, dar suportabila! E asa de bine.
Ora 21 - Dr. ma mangaie pe frunte si incepe sa-mi explice cum trebuie sa imping, imi zice ca mai avem atat de putin si ca il voi avea pe bb dulce in brate, dar ca trebuie sa o ajut! Ma mangaie iar si ma intreaba ce simt….ii zic ca e ok, ca sunt bine, ma monitorizeaza, totul e ok….eu simt ceva…ca ma apasa pe vezica si pe fund…ii zic, imi face ctrl chiar in pat!
Ora 21 si ceva: …..”NASTEEEEEE!!! I se vede capul!” apar sora si infirmiera, dr. neonato, o vad si pe anestezista pe acolo, toata lumea….ma duc pe masa, noroc ca e aproape….incep eu sa imping in timpul contractiei, cum m-a invatat dr., imi zice “hai ca-i vad freza!” suna telefonul...e cumnata mea, arcadia de pe dc, ii raspunde asistenta care ii zice:"nu stiu cine sunteti, dar d-na naste" ma pufneste rasul...peste nici 5 minute,mi-e rau! strig MI_E RAU!!! Ma intreaba ce simt, ce am??? Nu stiu, decat ca lesin! Mi-e rau!!! Ma uit la asistenta si-mi zice sa imping ca am o contractie mare. Impig cat pot si mi se face rau! Ma uit la asistenta si nu pricep de ce e plina de sange….si atunci inteleg ca e sangele meu, care imi curgea din nas, il simt in gura!!! Mi se infunda urechile si simt ca lesin…cineva imi pune o masca cu oxygen, eu urlu sa o ia de pe fata mea,ca vomit….vomit deja in masca ma sufoc!!! In timpul asta o asistenta baga nu stiu cate injectii in perfuzie, simt ca dr. trage ceva din mine si straga “mami inca o data!!!”, asistenta imi impinge burta in jos!!! EU SIMT CA MOR!!! Simt ceva in mine, in partea de jos, mi-e atat de rau…o asistenta imi iar tensiunea si iar si ii zice dr. “are 20/12!!!”….aud…eclampsie! stiu ce inseamna, dar nu realizez ca mi se intampla mie! Am convulsii, vomit si in timpul asta dr. trage de bebele meu, care era intepenit in mine, asistenta ma “stoarce ca o lamaie”, dupa cum s-a exprimat mai tarziu, dr. neonato striga “pregatiti pompa cu oxygen!!! Si aparatul…!”
Ora 21.30 - Simt cum ma “dezumflu” si vad un bb vanat care nu plange! Realizez ce se intampla si devin agitat, vreau sa ma dau jos de pe masa sa ma duc la el, ma tin acolo, dr. face ceva prin mine….eu vreau la BEBE!!intreb daca e bine, mi se zice ca DA!, dar e vanat si nu plange!!! Il ventileaza cu pompa!!! Sunt distrusa ! incep sa strig DUMNEZEULE MARE,AJUTA_L!!! dr. neonato pompeaza si aud in sfarsit plansetul….am aflat ca nu au fost decat cateva secunde, dar mi s-a parut a fi o vesnicie!!! Am imbatranit cu 100 de ani atunci, am murit si renascut iar!il iau pe bb al meu si pleaca cu el!
Ma calmez, imi iau iar tensiunea, e 18, incepe “goblenul”…simt fiecare impunsatura. Se termina, ma baga in pat…tremur si intreb daca bb e bine! Aflu ca e bine acum, ca e la oxygen! Vine dr. si-mi zice “felicitari mami, hai ca am reusit! Ce emotii mi-ai dat acolo pe masa!pe bb al tau il duci direct la scoala!” nu intelegeam de ce! “parka ai avut gemeni! Ai nascut un baietel de 4.600 kg si 56 cm!!!” Nu-mi vine a crede!!! 4.600!!! eu???? Care am mancat toata sarcina numai portocale, numai fructe si legume? Care nu am mancat carne si oua? Bebele meu e asa de mare??? El, de care endocrinologul cu care m-am certat ca nu vreau sa iau hormoni in sarcina, spunea ca va fi distrofic???”

Ma linistesc, tensiunea e 16/9, infirmiera spala sala si-mi zice ca bb e si mai bine. Vine si tati, ma saruta, imi zice ca ma iubeste si il vad cam speriat. Il intreb daca l-a vazut pe teo si imi zice ca e bine, dar sa nu ma sperii ca e vanat rau pe fata…vine dr. neonato, imi aduce bebele mult iubit si ma intreaba daca ii dau sa suga, ca daca ma simt mai bine…il iau pe teo disperata, il studiez, ma uit la fiecare mm din corpul lui, o intreb pe dr. daca e ok 100 %, imi spune ca da, ca e un miracol, il pun sa suga si respire usurata cand il vad cum molfaie incet si calm sanul
Ora 23 - Sunt fericita, radiez toata de fericire, ma simt excelent chiar daca in urma cu o ora si jumatate era sa mor…ii multumesc lui Dumnezeu! Mi-a facut cadou cel mai frumos bb , viata lui si viata mea.
Imi sun celalat pui, pe alex si ii zic ca a venit teo, de ziua ei!!! Sunt fericita! Trimit sms la toti cei dragi “ la ora 21.30 s-a nascut Teo, 4.600 kg, 56 cm”
Mai tarziu aflu ca am fost in pericol maxim, am facut eclampsie, dar acum sunt BINE!






mami de alexutza si Teodor Mihai

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Sa va traiasca!!! Sunt tare fericita pentru voi:-)
Teodor
Eu am ramas intepenita cand am citit ce a scris sotul tau...4,600kg. record absolut :-))
Felicitari si voua si Alexutei care s-a facut sora mai mare:-)


papadie, zen-sei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ariel sa-ti traiasca Teo si Alex! Sa te bucuri de ei si sa va faca cei mai fericiti parinti.
Despre ce ai patit in spital ... deja imi sti parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Ariel mi-au dat lacrimile! ma bucur din suflet ca sunteti bine si ca Dumnezeu v-a ajutat sa treceti cu bine peste asta!
Si nu pot sa cred ce suflet bun ai si cum poti sa treci peste momentele de suferinta cu seninatate!
sa fiti sanatosi cu totii si sa aveti o viata minunata impreuna!!!

mamica de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Felicitari Ariel! Sa iti traiasca voinicul!

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Ariel, felicitari, sa-ti traiasca bb Teodor si surioara lui! Si mie mi-au dat lacrimile cand am citit povestea nasterii, ce bine ca sunteti bine!

Eld, mami de printesa si (37s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

Ariel felicitari inca o data pentru Teo, sa va dea DD sanatate si numai bucurii.


_
Mamica de Bianca(23oct2003) si acum de 2
Alina40+
Alexandra-Ioana

Pozele mele

AMR-Maine e ziua cea mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Ariel,prin ce ai putut trece...Doamne Dumnezeule!
Intradevar,TEODOR este Darul lui Dumnezeu!Sa fiti fericiti alaturi de copilasii vostrii si sa va bucurati de fiecare zi!Te

Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL CASIAN -1 martie 2008
POZE



Faptul ca ai un pian ,nu te face pianist,dar faptul ca ai un copil cu siguranta te face parinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccris_ccris spune:

Felicitari inca o data, Ariel, ma bucur ca Dumnezeu a avut grija de voi si ai reusit sa treci peste asta!

Cristina38+Andreea Georgiana
AMR doar 2 zile!

Asteptand-o pe bebe
POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

felicitari Ariel,sa creasca mare si sanatos voinicelul!si tie refacere rapida,imi pare rau ca ai avut ceva probleme,bine ca s-a terminat totul cu bine.

sanatate intregii familii, sa va bucurati din plin de clipele magice alaturi de noul membru al familiei!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Felicitari, Ariel !!!! Sa va traiasca voinicul , sa fie sanatos!!!

Infect episodul cu amanarea nasterii, infect episodul cu accesul la sala de operatii...bine insa ca inaugurarea a iesit bine !

Oricum, ai fost o curajoasa, iar darul ti-a fost pe masura: Teodor, Darul lui Dumnezeu!!!

Olga mamica de Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu www.flickr.com/photos/olguselu/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput