dezordonati

dezordonati | Autor: andututeutu

Link direct la acest mesaj

Buna .Sunt Mihaela.Am doi copii:Teo-9 ani si Andrei-7 ani.Sunt foarte dezordonati si nu mai stiu cum sa procedez ca sa indrept acest lucru. Daca mai are cineva copii dezordonati si are si o solutie il rog sa ma ajute.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Buna!

Eu am o fata de 10 ani si un baiat de 5. Mult timp a stat mama cu noi, asa ca se ocupa ea de facut ordine in urma copiilor (paturi, strans haine, jucarii). Dupa ce a plecat mama - DEZASTRU! Cum am procedat eu: pe fata am lasat-o in pace o perioada, fara sa ii fac nicio observatie. Pana cand a inceput sa fie ea deranjata ca nu isis mai gasea lucrurile, asa ca incet, incet a inceput sa faca ordine. Eu am exagerat cu laudele si pupaturile - asa ca ea a fost foarte incantata si acum este "atmosfera" normala - nici foarte ordine, dar nici nu mai e dazastru la ea in camera.
Cu baiatul, pentru ca e mai mic - de fiecare data cand cere voie la TV sau calculator, are voie doar dupa ce face ordine in camera lui - cand sunt f. multe de strans il mai ajut eu sau sora lui, dar el trebuie sa inceapa.
La noi asa functioneaza lucrurile si sunt relativ multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andututeutu spune:

Multumesc ptr . sfat.Osa incerc.Sper sa dea rezultate.

Mergi la inceput