Nasterea la Medlife (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Jakie, sa fie intr-un ceas bun!

Avem si pozici noi!

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT

POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
BEBE-N BURTICA[/purple][/b]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Mami, bine ati venit acasa! Felicitari, sa-ti traiasca Honey cea scumpica si sa fiti sanatosi!

Ce frumos ai povestit, mi-au dat lacrimile, am retrait momentele acelea unice!

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Fetelor am intrat si eu asa o fuga sa cva doresc sarbatori fericite si fie ca invierea Domnului sa va aduca numa bucurii, sanatate puilor nou nascut, sarcini usoare mamicilor inca gravidute si nastere usoara, va pupicesc pe toate.

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze Yasmin Elena

uite cat am crescut

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Un Paste fericit tuturor, mamici, burtici, tatici si bebici!


Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

SA AVETI CEL MAI FRUMOS PASTE ALATURI DE COPILASII IUBITI, BURTICILE DIN DOTARE SI FAMILIE!HRISTOS A INVIAT!


LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

HRISTOS A INVIAT!!! SARBATORI FERICITE TUTUROR SI SA LE PETRECETI FRUMOS ALATURI DE CEI DRAGI!!!


Cristina 23+ ,cu Mihai Daniel
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

Paste Fericit!!!
sa va aduca iepurasul multe cadouri!!!

24+ cu

http://bd.lilypie.com/JZwNp2.png

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Marina&year=2008&month=8&day=14&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Hristos a inviat ! Sarbatori Fericite de Pasti ! Sa aveti numai bucurie in casa alaturi de cei dragi si bebelasi cuminti, mancaciosi si sanatosi !

Dana M. 38+ si Raluca (6 ani si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaDulcica spune:

Hristos a Inviat!
Mami papatot felicitari pt minunea ta si multumesc pentru descrierea operatiei. Eu am optat pt nastere naturala dar ma bate gandul serios sa fac cezariana pt ca mi-e foarte frica. Pe 10 mai merg la control si ecografie si o sa vb cu Mendez sa vedem ce parere are si el.
Sa ne zici cum se vindeca operatia si daca te doare tare.
Am vazut si pozele... Honey e minunata si grasanoaga ...iti vine sa o papi. Ii doresc din suflet sa fie sanatoasa si norocoasa si fericita!
Pupici

Diana 36+ - DPN 26 mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

fetelor, pupici dulci!


diana,
si eu tot naturala am vrut, dar dr. a hotarat ca e mai bine si pt mine si pt bebe sa nasc cu cezariana ... eu am intalnit acolo o mamica, o cunosteam de la first bebe...a incercat natural, a dus tot travaliu si la dilatatie 10 a pierdut orice urma de contractie...da-i 2 kg de oxitocina, efect ioc...rezultat...cezariana de urgenta...evident ca intr-un final a inceput sa-si faca si oxitocina efectul si nu vrei sa stii ce a patimit ... nu vreau sa te sperii, eu eram 100% pt natural...acum nu stiu cum o fi sa nasti natural, dar stiu cum a fost cu cezariana si a fost super usor...plus ca ieri am fost atat de constipata ca simteam ca mor, si ma gandeam cum mi-ar fi fost si cu niste borderie pe la fofo...cand am nascut eu, din vreo 10-12 copilasi, 2 erau nascuti natural...si inca ceva, in spital mi s-a facut o analiza a lohiilor...adica mi-au bagat in fofo lingurile alea de metal si mi-au recoltat lohii...deloc dureros in conditiile date, dar ma gandeama cum mi-ar fi fost taiata....

sa revenim acum pe f scurt pana nu se trezeste pitica, cu sfaturile pt TI :

1. dupa ce trece efectul anesteziei si incep durerile, nu asteptati si cereti calmante: cu cat avanseaza durerea mai mult, cu atat va fi mai greu sa cedeze si riscati sa nu-si mai faca calmantele efectul;
2. pe masura ce incepeti sa simtit picioarele miscati oricat de putin...intai degetele, apoi laba piciorului si usor, usor, piciorul cu totul...flxati-l, miscati-l stanga dreapta...va va fi de folos...eu asa am facut;
3. dupa ce isi face efectul fiecare doza de calmant, incercati sa va miscati pt ca atunci durerea se resimte mai putin sau deloc, asta stabiliti voi, in funcie de organismul vostru...eu spre exemplu m-am trezit in TI la 10:30 si la 22:30 ,si DESI NU AVEAM INCA DUREREI, resiteam mai mult un mic disconfort, am mai cerut o doza de calmant si imediat dupa ce si-a facut efectul, cu patul ridicat sa zicem la 30 de grade, m-am intors pe o parte...ca sa nu va atarne burta si sa va doara, faceti-va o paturica sul si puenti-o pe lateral, in dreptul burtii...in felul asta burta se va sprijini pe paturica si nu va va mai durea...am stat asa pana la 24 ... apoi am mai repeat manevra la 5 dimineata....apoi, spre dimineata, mi-am ridicat patul din ce in ce mai mult, sa fiu cat mai aproape de statul in fund...am cerut un iaurt, l-am papat, apoi am cerut si eu o gurita de cafea (2 gravidutze care incercasera sa se ridice, au lesinat din cauza tensiunii scazute si apoi li s-a adus cafea....asa ca am cerut si eu)...cand a trebuit sa ma ridic (desi asistenta imi coborase patul, am insistat sa mi se ridice la loc in asa fel incat sa stau cat mai in fund), din pozitia in care eram, m-am mutat usor cu totul cat mai aproape de marginea patului, am cobort patul cu totul, pe verticala, in asa fel incat sa fiu cat mai aproape de podea si sa nu dureze mult pana ajung cu picioarele din pat jos...apoi o asistenta m-a ajutat sa-mi ridic trunchiul, in acelasi timp alta mi-a coborat picioarele, dar totul s-a petrecut f incet...pt a evita ameteala...sa nu va temeti de direre, pt ca nu durerea va va creea eventuale probleme si tensiune...ca asta am intrebat si eu, au lesinta fetele respective de durere? si mi s-a spus ca nu...de la tensiune...si asa a fost...dupa ce am stat cateva minute in fund pe marginea patului, am baut niste apa rece, apoi ajutata de asistene si TINANANDU-MA DE BURTA CA SA NU-MI ATARNE SI SA MA DOARA, m-am ridicat in picioare si am mers circa 20 de m prin TI...cand m-am intors la at, nu m-au mai lasat sa ma urc in pat ci mi-au adus scaunul cu rotile, mi-au scos sonda (alta treaba absolut deloc neplacuta pt ca v-o momteaza sub anestezie si apoi nici nu o simtiti si nici nu doaare cand o scoate)...ceea ce insemna ca trebuia ca la salon sa va descucati singurele, singurele cu mersul la buda...eu am mers prima oara cu ajutorul sotului si apoi singurica-singurica (vba lui Naomi de la Mondenii)...

asadar, de a doua zi dupa operatie, mergeam singura,in a treia zi deja nu ma mai tineam de burta si mergeam dreapta... iar in a patra zi la plecare, eram aproape ca noua...doare da f putin, ca te doare si cand te tai la mana vba aia...si eu sunt f rea de durere...adica nu rabd nimic...ia pe bebe l-am ridicat singura si in spital...mai greu in prima zi si apoi din ce in ce mai usor....fetelor, va spun eu, cand vine vorba sa te intinzi dupa sticla de apa e mai greu....dar cand te intinzi sa-ti prinzi bebele in bratzuca, nu mai simti nimic...

astazi, la 12 zile dupa, pot sa stau turceste, sa dansez, nu house sau rock-n-roll,acolo o dantzuiala mica...hai curaj gaina, ca te tai!

cam astea au fost de spus...

a..... si inca ceva f important...in spital vi se vor da chiloti de unica folosinta, care sunt f comozi si nu va incurca la taietura...se numesc MOLIPANTS si am inteles ca se gasesc in farmaciile S E N S I B L U , dar eu una nu am gasit...mama saraca a reusit sa gaseasca intr-o farmacie uitata de lume, 2 perechi, de i le-au dat gratuit pt ca nici nu le mai aveau pe stoc...asa ca sfatul meu este sa va cautati din timp si sa va luati macar 3 perechi (totul e sa gasiti pt ca nu sunt scumpi...pe cutie scria 3 ron / pereche)...ei sunt facuti dintr-un fel de plasa si pot i spalati...eu m-am descurcat f bine pt ca fiinfd mai grasutza toti chilotii pe care i-am avut in sarcina erau tip din cei mai lati pe fund dar care vin sub burta...habar nam cum le spune....dar asta insemna fix pe taietura...si daca totusi nu reusiti sa gasiti, cereti in spital sa vi se aduca o pereche (eu am cerut si mi-au adus ... chiar aveam nevoie pt ca ma pocnisera lohiile de-mi curgea sangele siroaie )...si cu cea pe care o aveti pe voi la plecare...aveti deja 2 perechi...si va descurcati cu ele...uite, ce va invat, infractoarea de mine

cam asta ar fi...sper ca am fost coerenta, ca scriam cu teama sa nu se trezeasca KItzibauer...proit sa revin cu povestea nasterii...varianta romantata...


daca aveti intrebari, dati pm ca-l ad mai repede...


pupici si sper sa va fie de folos! Nasteri usoare cui trebuieste si mamiceala placuta cui pofteste!


Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT

POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
BEBE-N BURTICA[/purple][/b]

Mergi la inceput