reinnoirea pasaportului romanesc in SUA

reinnoirea pasaportului romanesc in SUA | Autor: laurabb

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor,
nu cam stiu pe unde sa postez intrebarea mea,dar cunoscand asa de multe mamici aici pe forum din SUA,as vrea sa le intreb ce au facut ca sa-si reinnoiasca pasaportul romanesc.
Eu am constatat ca-mi expira peste 2 luni,..trebuie sa sun la ambasada de aici?
Va multumesc pt eventuale sugestii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Prin telefon nu poti decat sa aflti exact ce acte iti trebuie. Pentru orice act oficial trebuie sa mergi la consulatul romanesc din zona de unde te afli. Daca pasaportul este de tip nou, t-i se face prelungire , daca a fost prelungit odata, dau este de tip vechi, iti vor face unul nou. Pentru un pasaport nou mie mi-au trebuit:
- 4 poze tip pasaport, pasaportul vechi, ID de aici, certificatul de nastere, de casatorie si acolo la consulat am complectat un formular, si am platit bineinteles taxele de pasaport. Nu mai retin exact cat am platit. Oricum pasaportul nou iti vine cam in 3 luni, depinde de cat de repede pleaca curierul de la consulat in Romania cu actele.DAr maxim este 3 luni . DAca in aceasta perioada cat astepti pasaportul trebuie sa pleci in tara iti vor elibera o "foiae de calatorie" care tine loc de pasaport.
Oricum cel mai bine este sa suni la consulatul romanesc din zona ta si cei de acolo te vor lamuri mai exact ce si cum iti trebuie.
Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

iti multumesc f mult ,Petra.
pasaportul este tip nou,asa ca,probabil tb prelungit cum spui tu...o sa sun maine la ambasada.
numai bine

Mergi la inceput