Cumparare masina din Italia

Cumparare masina din Italia | Autor: catrinik

Link direct la acest mesaj

Buna seara,

as dori sa cumpar o masina din Italia si apoi sa o inmatriculez in Ro.
Aveti idee care sint pasii de urmat? Ce fel de acte tb sa fac in It?
Ca am inteles ca se face export, se dau niste numere provizorii care sint valabile doar 5 zile. Si sint nelamurita cu asigurarea, pt ca am inteles ca nu se poate face asigurare de 5 zile, sau pt o perioada scurta.
Sint in ceata, pt ca nu am gasit nicaieri nici o informatie concreta.
Si am mai inteles ca si procedura este destul de complicata, birocratie multa. Ca nu merg lucrurile ca in Germania sau Belgia.

Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

De ce nu ìncerci sa iei informatii de la un birou de asigurari din Ro. sau de la vama romaneasca care sigur ti-ar da toate inf.necesare.









http://community.webshots.com/user/mihaela2703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pt ca nu cred ca cei de la asig din Ro ar putea sa-mi ofere detalii despre It.
Iar de la Vama de unde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

italienii care vor sa ia masini bune la pretzuri convenabile se duc in germania!
stiu pe cineva care le cumpara de aici si le vinde in RO dar nu fac actele de export in italia pentru ca dureaza mult si e scump, merge in germania unde ia numere provizorii apoi vine in IT cu ele, cumpara masina si face radierea (numai asta costa intre 350-500 euro) apoi o duce in RO...nu stiu detalii ca nu m-a interesat prea tare subiectul...daca apuc sa-l prind pe mess intreb.
noi am cumparat o masina second hand de la un concesionar f.serios (de bona), cu toata graba am primit-o dupa vreo 2 saptamani si transcrierea actelor a durat aproape o luna! sa nu mai zic de asigurarea obligatorie care-i vreo 1000 de euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pai daca merge in Germania si ia numere provizorii, oare nu se poate face la fel si cu Romania?

Iar asigurarea de 1000 euro e pt ce perioada?
Un an?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

dupa-masa il intreb pe amicu asta ce si cum...te anunt.
asigurarea de 1000 e pe an dar e o cifra pur orientativa, depinde de capacitatea cilindrica, de varsta masinii si de clasa in care se incadreaza soferul (cati ani de experienta ai, cate accidente la activ, etc).
NU stiu daca exista o asigurare diferita pentru export, apoi ma gandesc ca poate masina pe care o cumperi e inca in circulatie si deci asigurata...nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

I'm back
- cea mai simpla cale e sa cumperi masina, o radiezi (dureaza cateva ore si costa 50-60 de euro) si o aduci in tzara pe trailer (traileru asta poate fi si un gip cu remorca, musai omologat sa transporte incarcatura respectiva, altfel in Austria va usuca politaii de bani). nu trebuie numere nici asigurare.
- numere provizorii in Italia cica se dau greu si dureaza mult ( mai multe nu stiu).
- din Romania nu poti lua nr provizorii anticipat... cica doar din Germania se poate...sunt birouri de intermedieri auto unde pentru circa 100 de euro primesti numere in alb si asigurare valabila 5 zile, in astea 5 zile iei numerele din Germ, masina din Italia si pleci la destinatie in RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Da. Am aflat si eu ca cel mai simplu este de radiat si de plecat cu ea pe trailler.

Dar oare sa fie atit de simplu?
Ce garantie am eu ca-mi aduce respectivul masina si ca nu fuge cu ea? .
Am inteles ca se incheie un contract cu firma care o transporta, iar traillerul respectiv este asigurat ( in caz de accident ).

Edit: dar cum oare se face contractul de vz-cump? Ca eu nu ma duc in Itlia, o cumpara cineva pt mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


ce preturi se practica pe pietele second-hand din Germania?
de ex. cat costa un VW passat din 2004? sau orice alta masina de fabricatie europeana din 2002-2005?


Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

quote:
Originally posted by Luna75


ce preturi se practica pe pietele second-hand din Germania?
de ex. cat costa un VW passat din 2004? sau orice alta masina de fabricatie europeana din 2002-2005?


Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei



Habar nu am. Dar intra pe www.mobile.de si vezi acolo preturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


multumesc chiar asa ceva cautam -

Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei

Mergi la inceput