Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Carnea de vitel de lapte (vitel de 2-3 luni)

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

alxvsl
alxvsl
nou venit

Romania

2 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 14/04/2008 :  23:01:11 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

Carnea de vitel de lapte (vitel de 2-3 luni)

Am o intrebare: este TOXICA carnea de vitel de lapte pentru copii? Sunt destul de confuza si as aprecia raspunsurile altor mamici!!!

Multumesc anticipat!

Vlt
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

membru veteran roxanaz
Rainbow in the dark

Romania, constantaCONSTANTA
18695 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 15/04/2008 :  09:35:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu vad de ce ar fi. depinde totusi de ce varsta are copilul.

Roxana

Editat de - roxanaz on 15/04/2008 09:36:09
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Tala
Me&MiniMe

Romania, Bucuresti
2620 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 17/04/2008 :  00:28:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Tala Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tala un Mesaj Privat  Reply with Quote
este toxica pentru oricine, nu doar pt copii
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
monica-elizabet
membru veteran monica-elizabet
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
18590 Mesaje
36 Prieten(i)
Trimis la: - 17/04/2008 :  04:03:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui monica-elizabet Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica-elizabet un Mesaj Privat  Reply with Quote
uite ce am gasit la o googaleala
".... carnea care provine de la animale tinere (miel, ied, vitel, purcel de lapte) este mai greu de digerat, din cauza purinelor, reziduuri metabolice toxice pentru organismul uman. Aceast#259; carne poate fi periculoas#259; pentru persoanele cu hiperuricemie (crestere a nivelului de acid uric in sange, care provoaca guta si calculii biliari). Pentru a fi eliminate purinele, cand se pregatesc ciorbele, carnea nu se pune de la inceput in apa, ci abia atunci cand a dat in clocot...."
nu m-am gandit niciodata pana acum ca poate sa fie toxica... bine ca nu le-am dat vitelush de lapte...dar poate printre "vita" care le-am dat-o a mai fost si de lapte...cine stie...

monica

april
april
floare de cires

Donator desprecopii.com
 Montserrat, undeva, candva
4339 Mesaje
18 Prieten(i)
Trimis la: - 17/04/2008 :  07:43:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite april un Mesaj Privat  Reply with Quote
no fi mai toxica decat sumedenia de E-uri din alimentele ce le consumam zilnic....

e foarte gustoasa....preferata mea iese o tocanita de-ti bati copiii

membru veteran roxanaz
Rainbow in the dark

Romania, constantaCONSTANTA
18695 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 17/04/2008 :  09:33:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat  Reply with Quote
una e sa fie mai greu de digerat, alta sa fie toxica.
toxic prin definitie inseamna nociv pentur organism, care da probleme metabolice, etc.
asa ca asocierea de termeni nu este adevarata in acest caz.

Roxana
monica-elizabet
membru veteran monica-elizabet
membru de baza

Donator desprecopii.com
18590 Mesaje
36 Prieten(i)
Trimis la: - 17/04/2008 :  15:04:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui monica-elizabet Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica-elizabet un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am citat ce am gasit "rau" despre aceasta carne, astept cu interes sa ascult si alte pareri, nu doar ca e toxica ci si de ce
si eu folosesc carnea de vita, pui, curcan...cel mai mult atat in alimentatia noastra cat si a celor mici.

monica

J G
pescarus

Donator pentru Sara
3754 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 17/04/2008 :  23:23:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiJ G Adauga semn de carte la raspuns Trimite J G un Mesaj Privat  Reply with Quote
Hai ca ma speriasem. Tocmai ce-am mancat niste vitel de lapte. Astept detalii...

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

membru veteran monica70
cine se aseamana,se aduna

Romania, aradARAD
13269 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 18/04/2008 :  00:15:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica70 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am lucrat 6 ani la o firma italiana ce crestea vitei ,inclusiv "vitei de lapte" . Astia erau cei mai scumpi,cei mai cautati ... cel putin in Italia,ca acolo ii exportau. Nici vorba sa fie carnea toxica. Mie una nici greu de digerat nu mi s-a parut,dar nici nu pot zice ca am mancat cantitati industriale ... Nu stiu daca are vreo importanta,dar precizez ca astia erau hraniti cu lapte ... praf Oricum nu depaseau 2-3 luni ,deci tot la animale foarte tinere se incadreaza.

MONI SI DIANA (01.01.2006)

"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

"Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte."

Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com