Reteta

Reteta | Autor: Bratu Monica

Link direct la acest mesaj


Va implor ,vreau si eu reteta prajiturii Krem a la Krem.
As vrea s-o fac maine,am culcat pitica si de o ora incerc sa deschid un link sa vad reteta:nu merge nimik
ori is eu prea grea de cap ,ori ceva se intampla!?
Va rog mult daca aveti o sec libera spuneti-mi si mie cum ajung sa vadreteta aceea?
maine as vrea s-o fac neaparat.
Multumesc anticipat!

Monikka

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cred ca este cam tarziu acum si nu te mai apuci de ea si o sa si supera Natalia pe noi ca nu respectam ordinea pe-aici...dar ma risc si-ti fac un mic "rezumat"(copy-at de pe undeva culinar sau subiectul nataliei) al krem-ului
Krem a la Krem Blat: 6 oua 6 linguri de zahar 1 plic Creme Ole de ciocolata Crema: 200 ml smintina dulce, 200 ml lapte rece 1 plic Creme Ole de vanilie Glazura: 2 linguri apa 2 linguri zahar 2 linguri brandy 100 g ciocolata 100 g untSe separa albusurile de galbenusuri. Primele se bat spuma cu zaharulApoi se adauga cite un galbenus La sfirsit se adauga praful de ciocolata se mai bate 45 de sec Se toarna aluatul intr-o tava de 20/30 cm unsa cu unt Se coace la 180 grade 25-30 min Crema: Se pun intr-un bol smintina, laptele si praful de vanilie. Se bate 1 min, Se intinde uniform peste blatul rece si se baga la frigider. Glazura: Se infierbinta apa, se adauga zaharul, amestecind. Dupa ce s-a topit zaharul, se adauga lichiorul si ciocolata rupta bucatele. Se amesteca pina la topirea ciocolatei, apoi se adauga untul. Se mai tine pe foc amestecind pina se topeste si untul. Se lasa la racit. Cind a ajuns la temperatura camerei, se toarna pe prajitura si se intinde uniform. Se da la rece pentru 2-3 ore.




monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Multumesc din suflet Monica!
Ma apuc detreaba!

Monikka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Culmea acum pot deschide link-url.
deci aseara se intampla ceva de n-am putut deschide nimik decat in prima parte a serii ,apoi n-am mai dechis nimik,

Monikka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cu placere spor la treaba

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Intrebarile privind retetele postate in acest subforum va rog sa le postati la acest subiect. Multumesc pentru intelegere!

Mergi la inceput