Sughitul la sugari

Sughitul la sugari | Autor: bb_andrei

Link direct la acest mesaj


Cum rezolvati voi problema sughitului? La noi e un cerc vicios si nu mai stiu cum sa procedez. Mananca , adoarme foarte repede la san , iar cand il pun in pat se trezeste si il apuca sughitul . Iarasi ii dau putin sa suga si o luam de la capat . Chiar daca am scos si gazele care am inteles ca ar fi cauza sughitului.
Daca cineva are o solutie care a functionat la bb...
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

La noi se rezolva cu putin laptic dar dat cu linguritza...si intr-o pozitie cam pe spate sa zic asa...nu pozitia de alaptat.Mai tarziu ii dadeam cateva gurite de ceai(oricum ii dedeam ceai pt colici).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Mai tarziu, am vrut sa zic cand am inceput sa ii dau ceai pt colici.Cand i-am dat doar laptic, procedam cum ti-am spus..cu linguritza...fie ca mulgeam de la mine putin, fie lapte praf cand nu am mai avut tzitzi.
Mai e cica o metoda sa ii dai putin zeama de lamaie cu o guritza de laptic...dar mie mi se pare aiurea lamaia' la sugar..

Sper sa functioneze si la voi metoda cu lingiritza.

Tatiana&Luca (12.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

cu lamaia este exclus!
la noi, cand il apuca sughitul, ii tineam mana pe burtica (si de la caldura degajata de palma, urca probabil bula de aer care declansa sughitul) si ii trecea. Mai este o varianta: poate ii este putin frig - si david se incalzea, chiar transpira la san si cand il dezlipesti de tine poate ii se face frig (si acum, la 1an si 7 luni pe david il apuca sughitul de la frig sau daca il apuc gresit, cu mana in zona stomacului). Oricum, nu e un motiv sa te sperii (dsi imi amintesc in ce panica intram eu....;)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_andrei spune:

quote:
Originally posted by tatiana83

Mai tarziu, am vrut sa zic cand am inceput sa ii dau ceai pt colici.Cand i-am dat doar laptic, procedam cum ti-am spus..cu linguritza...fie ca mulgeam de la mine putin, fie lapte praf cand nu am mai avut tzitzi.
Mai e cica o metoda sa ii dai putin zeama de lamaie cu o guritza de laptic...dar mie mi se pare aiurea lamaia' la sugar..

Sper sa functioneze si la voi metoda cu lingiritza.

Tatiana&Luca (12.12.2007)


O sa incerc si eu cu lingurita, poate daca nu o ridic din patut, o sa fie mai bine. Cu o picatura de lamaie am incercat, dar a vomitat lapticul si nu mai repet figura. Multumesc pentru idei. Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_andrei spune:

quote:
Originally posted by Tala

cu lamaia este exclus!
la noi, cand il apuca sughitul, ii tineam mana pe burtica (si de la caldura degajata de palma, urca probabil bula de aer care declansa sughitul) si ii trecea. Mai este o varianta: poate ii este putin frig - si david se incalzea, chiar transpira la san si cand il dezlipesti de tine poate ii se face frig (si acum, la 1an si 7 luni pe david il apuca sughitul de la frig sau daca il apuc gresit, cu mana in zona stomacului). Oricum, nu e un motiv sa te sperii (dsi imi amintesc in ce panica intram eu....;)))


Nu ma sperii, dar nu stiam cum sa o fac sa nu mai sughita fara sa-i mai dau inca o data sa suga. Pentru ca golise sanul, a scos gazele, si in patut adormea si dupa cateva minute o lua sughitul, se trezea si o luam de la capat, dar acum o sa incerc sa nu o mai iau din patut si sa-i dau cu lingurita...
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Nu e nici o problema daca bebe sughite. De fapt toti bebeii sughit, o faca inca de cand sunt in burtica si nici macar nu-i deranjeaza treaba asta. Noi suntem mai irascibile sau poate mai grijulii, insa nu prea are rost sa intervenim. Il poti pune la san daca alaptezi si daca doreste sa suga sau ii poti da putin laptic din biberon. Insa, alte metode nu prea are rost sa le iei in seama si nici nu prea are rost sa te stresezi prea tare pe tema asta. Lasa-l in pace, c-o sa-i treaca perioada asta de sugituri de la sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

A mea sughita inca din burtica...iar acum l a2 ani ,inca mai sughite des,mai ales cand rade.
Cand inca sugea,o puneam la san,iar cand s-a facut mai maricica,ii dadeam putina apa..Cu lamaie nu am incercat,nici nu cred ca e buna pentru un stomacel atat de mic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Si fetita mea sughita inca din burtica . Am realizat ca incepe sa sughita daca manca cu maaaaare pofta
... ce amintiri si ce imagine placuta
Multa sanatate!


Aida
voteaza www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=0" target="_blank">10 gherute pictate ... multumim
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Eu nu i-am gasit solutie. Nici cu lamaie, nici la caldurica, nici cu lapte. Pur si simplu a trebuit sa treaca 2 luni de sughitat repetitiv, iar apoi ca prin minune a inceput sa se intample din ce in ce mai rar.

La fel si cu regurgitatul. A trebuit sa treaca o luna de la inceperea diversificarii ca sa nu mai regurgiteze asa des.

Mergi la inceput