Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Sughitul la sugari

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

bb_andrei
bb_andrei
nou venit

Romania
Bucuresti

29 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 10/04/2008 :  10:08:38 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui bb_andrei Adauga semn de carte la mesaj

Sughitul la sugari

Cum rezolvati voi problema sughitului? La noi e un cerc vicios si nu mai stiu cum sa procedez. Mananca , adoarme foarte repede la san , iar cand il pun in pat se trezeste si il apuca sughitul . Iarasi ii dau putin sa suga si o luam de la capat . Chiar daca am scos si gazele care am inteles ca ar fi cauza sughitului.
Daca cineva are o solutie care a functionat la bb...
Va multumesc.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
tatiana83
tatiana83
membru incepator

Romania
403 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  10:20:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
La noi se rezolva cu putin laptic dar dat cu linguritza...si intr-o pozitie cam pe spate sa zic asa...nu pozitia de alaptat.Mai tarziu ii dadeam cateva gurite de ceai(oricum ii dedeam ceai pt colici).
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
tatiana83
tatiana83
membru incepator

Romania
403 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  10:25:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Mai tarziu, am vrut sa zic cand am inceput sa ii dau ceai pt colici.Cand i-am dat doar laptic, procedam cum ti-am spus..cu linguritza...fie ca mulgeam de la mine putin, fie lapte praf cand nu am mai avut tzitzi.
Mai e cica o metoda sa ii dai putin zeama de lamaie cu o guritza de laptic...dar mie mi se pare aiurea lamaia' la sugar..

Sper sa functioneze si la voi metoda cu lingiritza.

Tatiana&Luca (12.12.2007)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Tala
Me&MiniMe

Romania, Bucuresti
2620 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  10:33:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Tala Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tala un Mesaj Privat
cu lamaia este exclus!
la noi, cand il apuca sughitul, ii tineam mana pe burtica (si de la caldura degajata de palma, urca probabil bula de aer care declansa sughitul) si ii trecea. Mai este o varianta: poate ii este putin frig - si david se incalzea, chiar transpira la san si cand il dezlipesti de tine poate ii se face frig (si acum, la 1an si 7 luni pe david il apuca sughitul de la frig sau daca il apuc gresit, cu mana in zona stomacului). Oricum, nu e un motiv sa te sperii (dsi imi amintesc in ce panica intram eu....;)))
bb_andrei
bb_andrei
nou venit

Romania, Bucuresti
29 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  11:11:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibb_andrei Adauga semn de carte la raspuns
quote:
Originally posted by tatiana83

Mai tarziu, am vrut sa zic cand am inceput sa ii dau ceai pt colici.Cand i-am dat doar laptic, procedam cum ti-am spus..cu linguritza...fie ca mulgeam de la mine putin, fie lapte praf cand nu am mai avut tzitzi.
Mai e cica o metoda sa ii dai putin zeama de lamaie cu o guritza de laptic...dar mie mi se pare aiurea lamaia' la sugar..

Sper sa functioneze si la voi metoda cu lingiritza.

Tatiana&Luca (12.12.2007)

O sa incerc si eu cu lingurita, poate daca nu o ridic din patut, o sa fie mai bine. Cu o picatura de lamaie am incercat, dar a vomitat lapticul si nu mai repet figura. Multumesc pentru idei. Pupici.
bb_andrei
bb_andrei
nou venit

Romania, Bucuresti
29 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  11:16:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibb_andrei Adauga semn de carte la raspuns
quote:
Originally posted by Tala

cu lamaia este exclus!
la noi, cand il apuca sughitul, ii tineam mana pe burtica (si de la caldura degajata de palma, urca probabil bula de aer care declansa sughitul) si ii trecea. Mai este o varianta: poate ii este putin frig - si david se incalzea, chiar transpira la san si cand il dezlipesti de tine poate ii se face frig (si acum, la 1an si 7 luni pe david il apuca sughitul de la frig sau daca il apuc gresit, cu mana in zona stomacului). Oricum, nu e un motiv sa te sperii (dsi imi amintesc in ce panica intram eu....;)))

Nu ma sperii, dar nu stiam cum sa o fac sa nu mai sughita fara sa-i mai dau inca o data sa suga. Pentru ca golise sanul, a scos gazele, si in patut adormea si dupa cateva minute o lua sughitul, se trezea si o luam de la capat, dar acum o sa incerc sa nu o mai iau din patut si sa-i dau cu lingurita...
Pupici.
clarrice
clarrice
membru incepator

Romania,
444 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  11:23:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Nu e nici o problema daca bebe sughite. De fapt toti bebeii sughit, o faca inca de cand sunt in burtica si nici macar nu-i deranjeaza treaba asta. Noi suntem mai irascibile sau poate mai grijulii, insa nu prea are rost sa intervenim. Il poti pune la san daca alaptezi si daca doreste sa suga sau ii poti da putin laptic din biberon. Insa, alte metode nu prea are rost sa le iei in seama si nici nu prea are rost sa te stresezi prea tare pe tema asta. Lasa-l in pace, c-o sa-i treaca perioada asta de sugituri de la sine.
Mirrella
Mirrella
membru incepator

Romania, Brasov
368 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  12:06:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mirrella un Mesaj Privat
A mea sughita inca din burtica...iar acum l a2 ani ,inca mai sughite des,mai ales cand rade.
Cand inca sugea,o puneam la san,iar cand s-a facut mai maricica,ii dadeam putina apa..Cu lamaie nu am incercat,nici nu cred ca e buna pentru un stomacel atat de mic...

Clipe din viata laspital si fetita mamei

membru veteran aidaciolac
mama Printesei de Miorlau

Donator TeodoraDonator Maria Rubi
 Barbados, Timisoara
11706 Mesaje
11 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  12:33:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aidaciolac un Mesaj Privat
Si fetita mea sughita inca din burtica . Am realizat ca incepe sa sughita daca manca cu maaaaare pofta
... ce amintiri si ce imagine placuta
Multa sanatate!

Aida
voteaza 10 gherute pictate ... multumim
POZE
Matza Emma in actiune
OanaP
OanaP
Il Separatio

Romania
592 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/04/2008 :  13:13:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite OanaP un Mesaj Privat
Eu nu i-am gasit solutie. Nici cu lamaie, nici la caldurica, nici cu lapte. Pur si simplu a trebuit sa treaca 2 luni de sughitat repetitiv, iar apoi ca prin minune a inceput sa se intample din ce in ce mai rar.

La fel si cu regurgitatul. A trebuit sa treaca o luna de la inceperea diversificarii ca sa nu mai regurgiteze asa des.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com