Haina de piele bej

Haina de piele bej | Autor: sorinsonia

Link direct la acest mesaj

Luata de val, mi-am cumparat o superba haina de piele ...bej.
Intrebarea mea este cum voi curata captusaala, care bineinteles ca e bej, atunci cand se va murdari?
Salvati-ma cu sugestii, pentru ca mi-e teama sa o port se teama ca se va murdari ... captuseala.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

in general eu hainele de piele sau chiar sacourile si paltoanele din stofa mai groasa, sau din orice alt material mai pretentios (cum ar fi rochitzele de seara) le duc la curatatorie... la curatatoria din mall...
stiu ca exista si in comert ceva solutii de curatat pielea, sau pentru orice alt material, insa sincera sa fiu nu am riscat niciodata sa fac testul eu acasa
mai de mult am impurumtat un costumas de craciunitza unei prietene si a varsat cafea pe ea si fara sa imi spuna s-a apucat sa o curete singura acasa. bineinteles ca s-a distrus tot materialul, a iesit culoarea si s-a si subtiat firul foarte tare... de parca ar fi dat cu cine stie ce "acid" pe el... bine, asta a fost invatatura de minte sa nu mai imprumut haine... cred ca m-as fi bucurat mult mai mult dasca mi-ar fi adus-o patata si as fi dus-o la curatatorie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Multumesc de raspuns.
Pielea stiu cum se curata. problema e captuseala.

In alta ordine de idei am dus geaca copilului, (e din piele intoarsa rosie - f. frumoasa)la curatatorie si dupa ce ca costa f. mult, mi-a zis ca o las "pe raspunderea mea", ca nu e vina lor daca se strica.

Of..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

imi pare rau ca ai dat peste o astfel de curatatorie... de obicei prefer sa merg la cele mai scumpe, tocmai pentru calitatea serviciului oferit... eu din fericire n-am patit niciodata nimic...
oricum, te sfatuiesc sa nu mai lasi hainele "pe raspunderea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Nu am lasat haina rosie. Nu era chiar asa de murdara. Vroiam sa o improspatez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

quote:
Originally posted by sorinsonia

Multumesc de raspuns.
Pielea stiu cum se curata. problema e captuseala.

In alta ordine de idei am dus geaca copilului, (e din piele intoarsa rosie - f. frumoasa)la curatatorie si dupa ce ca costa f. mult, mi-a zis ca o las "pe raspunderea mea", ca nu e vina lor daca se strica.

Of..





Eu spal manual cu apa si detergent partea din captuseala ce se murdareste ,se mai uda si pielea dar se usuca frumos(depinde de piele)

Aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Multumesc, Anyella

Mergi la inceput