Regasiri ( 10 )

Regasiri ( 10 ) | Autor: Mirona

Link direct la acest mesaj


(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)


O primavara cat mai frumoasa!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Roxana - salutam revenirea ta-
asteptam mailul cand ai tu starea sa-l scrii. si la fete si la micul Calin - ma bucur sa aud ca-i bine.

Koko eu incasper catu glumesti si ca nu pui "boticul" la tot ceea ce exagereaza unele mama vis-a-vis de odrasla mareata. Eu ti-am mai spus - nu mai crede tot ceea ce se scrie - continua sa-ti cresti copiii cum o faci - ca o faci cel putin EXTRAORDINAR de bine, da?
pup cu mare drag.

tre sa punem la punct detaliile intalnirii de paste. cand plecati? unde opriti? ne putem vedea scurt?

Dbunny are Paco muschi la burta de l-a lasat pe Dani sa sara in halul ala pe el - da si el ce batea la "tobe" ... super - maine reiau filmuletul sa-l vad si cu sonor - acum nu se poate ca doarme sefa.

Danita cum sunteti?

Roana vazut pozele de pe mailul comun. Esti dragutika rau rau. si piciul si pe tine.


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Asa par aveam ieri www.dropshots.com/dbunny_28#date/2008-04-04/21:17:12" target="_blank">inainte de tuns
si asa aratam www.flickr.com/photos/dbunny/2390766384/" target="_blank">gata tuns...

Eu am citit undeva ca intre 1 si 2 ani copii stiu intre 10 si 20 de cuvinte...Puzzlele le arunca cat colo, in schimb avem un nepotel care la un an facea puzzle...da da...dar de vorbit a inceput sa vorbeasca la 4 ani! nu-i nici autist nici superinteligent...acu are 10 ani si e un copil mediu...

Dayanara...mi se pare mie sau antibioticul le face pofta de mancare?

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

DIANARUS.....nu fac deloc misto,nu imi permit cu astfel de lucruri.este chiar o ingrijorare de a mea,avand in vedere cate stiu alti copii de aceeasi varsta.stiu,am fumat demult replica "nu toti copii au acelasi ritm"....na,ca am repetat cumva si in mesajul asta ce scrisesem si in primul.ma ingrijorez cand altii cresc intr-o zi cat altii cresc in 10 ani....replica din povesti pt copii.or fi povesti????
voi ce parere aveti?

copchii mei stiu o parte de cuvinte in romaneste si o parte in germana,dar nu sant de ordinul zecilor:

romaneste:mama - cu directie germana : oma
mamaia opa
apa heiß
kk auto
urs papa(tata pe germana)
ausz(auzi)
dedete(degete)
dedei(cercei)
saaaa(adica sophia)
cam atat,astea le zice toate pascal,sophia nu le zice pe toate in romaneste,in germana le zice pe cele din lista.

puzzl pascal incearca sa le potriveasca dar de la prima incercare renunta,ca nua re rabdare,oricat de in genunchi as sta si l-as ruga sa ne jucam,sa facem,sa dregem...deci esec total.excat DIANARUS,mai bine le roade ca sant din lemn....

prea multe jocuri nu facem,mie mi-e cumplit de greu sa ma ocup de doi odata.nu au aceleasi preocupari si ma impart cum pot.una e sa te ocupi de un copil si eventula unul care sta si in sport la plimbare si alta e sa te ocupi de doi copii care nu au stat in sport never si cu ardeii iuti bagati in fund....pai ma ingrijorez,poate undeva gresesc eu,ori chiar nu mai exista simtul realitatii.sa-mi arate copilul sus pe cer o cioara si eu sa aud seara la stiri ca in jurul orei x a trecut un ozn deasupra oarsului in care locuiesc,constat ca in jurul acelei ore eram in parc cu copchilu' si pac ma plesneste ideea cum ca piciul meu e un einstein mic in devenire.cu siguranta ca el imi aratase ozn-ul si nu cioara....adica eu chiar sa cred ce mi-ar place mie sa cred sau sa vad realitatea cu ochii deschisi.cum e mai bine?
nu stiu daca m-am facut inteleasa cu un astfel de exemplu,pur si simplu smuls din imaginatia mea....o sa ziceti,bine spus "smuls"....

Pascal si Sophia
http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

da MIRO....amanuntele cu plecatul,cu opritul il discutam pe sapt viitoare..oki-doki?aici pe forum,ca ne mai adunam pana luni....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Trimis mail.

Koko, nu-ti mai face atatea probleme! Calin nu stie decat 3 cuvinte: mama, papa, tata. Mai incearca el Oana si Ana, dar ii iese ceva de genul Nana si ....ceva ce nu stiu sa scriu, in rest arata cu degetelul si spune pe limba lui ....iar nu stiu sa scriu
De puzzle nici vorba, am un puzzle cu animale, de la Quelle, le pune total aiurea, ii place sunetele scoase, si mai are un joc cu diverse forme de la Fisher Price, pe care trebuie sa le bage pe fiecare printr-o anumita gaura, dar le baga aiurea, uneori ii arat eu, alteori se enerveaza ca nu poate si baga chestii mai mici, care intra pe oricare din gaurile acelea, alteori le ia la nimereala. V-am spus ca nu-mi fac probleme, sa fie sanatos, asta-i tot ce conteaza.

Bai frate, dar voi n-aveti somn? Eu am venit de la un chef, azi a implinit nepotica mea 1 an( fata lui var-miu) si i-a luat motul, turta...etc. A ales ata, cardul si rujul Interesanta combinatie!
Macar fii-miu a fost hotarat: perie, foarfeca si ...ups, am uitat care a fost al 3-lea obiect! Oricum, stilist il face mama, ca frizer suna urat si nu mai e la moda!

Ma duc sa vad poze.



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

scuze ca postai dincolo, mersi tuturor, maine detaliez, dau un copy-paste: ( era la postarea lui Desiree )

nu pot scrie mult, maine vb mai multe;
nu ma pot culca fara sa zic chestia asta: BRAVO, nota 10 din partea mea! super ai zis, dreptate mare ai! nu vreau sa-mi zica poezii si sa citeasca la 3 ani....e vb de-un pitic mai vechi care inca persista....dar bubamara rasfoieste cartzi si povestim imaginile cum probabil multzi altzi copii nu o fac, nu? si alte multe....e vb de interes, asta ii place asta face.
Mersi, bine ca esti mami desteapta si ma luminezi, d-aia imi place mie aici!
pe toata lumea!

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Violeta chiar c-ati umblat...sunteti in concediu?
Mephala30 bine te-am `regasit`! adica bine-ai venit la noi...simtete ca acasa...

dianarus asa ma bucur ca scrii (si)la noi
Desiree cam saraca la vorba...cand e pastele ortodox?
Dani bolboriseste cateva cuvinte care nu cred ca stie ce inseamna..de foarte multe ori zice mama, dar se uita in alta parte, deci ma indoiesc ca stie sensul cuvantului...

Singurele cuvinte care le stie, si stie ce inseamna sunt:
Agua(apa) arata si cere
apatos(zapatos)= papuci...ii semnaleaza tot timpul, si-i cauta si se incalta....atat! mai avem pan la 20 de cuvinte...ah si zice Paco, dar numai cand ma aude pe mine zberand dupa Paco ceea ce nu mai fac ne numim mami si papi de-acu incolo...c-am sa ma trezesc ca ma striga pruncu Churreteeeeee....
Roana, angi?

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Roxana sa-ti traiasca nepotica. LMA!

fug in pat. noapte buna tuturor


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Super. Dupa ce ca scriu rar, mai postez si la capitolul trecut
Mai jos mesajul:

Buna seara fetelor.
Din pacate iarasi nu am reusit sa intru macar sa va citesc, darmite sa mai si scriu.
Ieri am fost cu Iulia la medicul dermatolog ca i-au aparut niste bubite in jurul gurii. Dermatologul a spus ca este o dermatita usoara provocata de lapte. Cica bea prea mult lapte si este prea gras.
Asa ca am renuntat la laptele de la pranz, iar pe cel care i-l dam il diluam. In plus o dau cu o crema pe bubite in fiecare seara si peste zi o spal cu o solutie de acid boric. Cica in 3-4 zile trebuie sa treaca.
Astazi in schimb incepu sa faca diaree. Ii daduram acum pe seara un plic de smecta, renuntaram la laptele de vaca si ii dam Humana HN. Si in loc de apa ii dam ceai de menta.
Ea a fost tare vesela, pare sa nu o deranjeze nimic.
La bona am renuntat ca se pare ca va fi ocupata in lunile iulie, septembrie si octombrie. Asa ca mai bine renuntam decat sa ne incurcam asa. Desi ne placea de ea.

Am plecat sa ma bag langa puiul meu.
Va pup si va doresc noapte buna.


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Pentru Koko, ca am vazut ca se cam ingrijoreaza de cat vorbesc sandokanii:
Iulia spune asa:

mami - pentru mami
mami - pentru tati
mami - pentru bambi
papa - pentru papa
apa - pentru apa
nu - pentru nu
pi - pentru pisica
am - pentru ham (asa face catelul)
ma - pentru mac (asa face ratza)
uuu uuu - asa face bufnita
Si cam asta e tot. Multe din cele enumerate aici a inceput sa le spuna acum in ultima saptamana.
In rest vorbeste cate in luna si in stele, dar numai ea stie ce.

Na ca nu mai ajunsei in pat. Daca imi picara ochii pe mesajul Kokorinei cea ingrijorata...

"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput