a stat cu mine doar pt.a i face un copil?

a stat cu mine doar pt.a i face un copil? | Autor: eis

Link direct la acest mesaj

eu mai am o fetita dintr o alta casnicie iar el nu are nici un copil(are oligoastenospermie).dupa 20 ani ne am regasit si am incercat sa fie bine.am tot incercat sa facem un bebe dar nimic.sanse sunt doar prin inseminare.totul a fost pregatit pana cand intr una din seri incepe sa ma ia la intrebari despre trecutul meu.a facut niste afirmari urate si m a jignit(cineva i ar fi trimis nu stiu ce mesaj)in fine a fost o cearta urata peste care nu pot trece.asa ca am hotarat sa nu mai fac nici o inseminare.aseara cand i am spus ca nu mai vreau sa am copii cu el,pt ca nu se poate asa cand nu este incredere si respect,parca a innebunit.a inceput sa ma ameninte cu fel de fel,sa ma jigneasca ...nu m a lasat sa dorm deoarece nici el nu poate dormi din cauza mea(ma scutura ,dadea tare la tv,nu vroia sa plece si nici pe mine nu ma lasa...)mi a zis ca daca stia ca nu mai vreau sa fac copii nu mai pierdea timpul,ca v a incerca sa faca copii cu altcineva...imi este frica sa nu se intample ceva urat mai ales de fata cu fetita.el sta la mine de 4 ani si nu stiu cum sa reactionez.este o fire colerica si agresiva...daca eram singura sau as fi stat eu la el plecam imediat ,dara asa ,ce pot face?adevarul este ca nu este tot timpul asa ,ne am inteles destul de bine,dar...va rog sa ma ajutati!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pai... un copil nu e un moft: il fac, ba nu-l mai fac ca ai vorbit urit cu mine. Si nici nu e "un cadou" pentru tata. Motivul sa faci un copil nu e ca si-l doreste tat-su. Si-l doreste singur, sa si-l faca singur. Trebuie sa vrei TU sa devii mama a doua oara. Pentru ca va fi in aceeasi masura al tau. Poate fi la un moment dat chiar in mai mare masura - nu stii daca nu cumva va trebui intr-o buna zi sa iti asumi responsabilitatea lui singura. Viata e ciudata, uneori... si unui copil nu poti sa ii dai delete, cancel daca planurile tale initiale nu mai corespund cu ce se intimpla.
Deci, daca iti doresti acest copil indiferent ce s-ar intimpla cu tat-su - dispare, se volatizeaza, face combustie interna, whatever - atunci fa-l.
Daca nu, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

Eis, ti-am citit si celalalt subiect, si nu mi s-a parut nici acolo ca ti-ai dori inca un copil. Si atunci, vrei ca un copil sa joace rolul de compromis ca sa fie liniste in casa? De unde stii ca va fi liniste, iti da tipul vreo garantie semnata, ceva? Unii oameni sunt atat de schimbatori...

Comportamentul lui nu mi se pare tolerabil si, sincer, nu vad nici un pic de iubire sau afectiune din partea lui pentru tine, din ceea ce scrii.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.
*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

sta la tine de patru ani...si ai incercat sa fie bine...adica - compromisuri, nu? si binele tot nu a venit...
va incerca sa faca cu altcine copii??
si fetita ta - nu o afecteaza prezenta acestui individ coleric?
raspunsurile - numai tu le poti da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

Eis, sa stii ca problema copilului este serioasa la o anumita varsta .Cunosc un cuplu care s-a despartit dupa 8 ani ca sotia nu vroia copii si el s-a simtit dus de nas.Barbatii vor urmasi, vor sa vada ca lasa ceva in urma lor.Pune-te in pielea lui o secunda , el traieste degeaba pe lumea asta din cauza ca sotia are un copil , si-a pus sacii in caruta , iar el ramane de papagal.Sa stii ca eu ii dau dreptate, e frustrat si nemultumit.Sotul meu imi povesteste mereu cum era inainte de a ne casatori si face acesti copii.Toti colegii vorbeau despre scoala , gradinita , probleme ale copiilor iar el statea " ca prostu" si asculta.Gandeste-te bine ( ceea ce ti-am spus si la o alta postare) are si el nevoie de un motiv sa traiasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

quote:
Originally posted by susur

Eis, sa stii ca problema copilului este serioasa la o anumita varsta .Cunosc un cuplu care s-a despartit dupa 8 ani ca sotia nu vroia copii si el s-a simtit dus de nas.Barbatii vor urmasi, vor sa vada ca lasa ceva in urma lor.Pune-te in pielea lui o secunda , el traieste degeaba pe lumea asta din cauza ca sotia are un copil , si-a pus sacii in caruta , iar el ramane de papagal.Sa stii ca eu ii dau dreptate, e frustrat si nemultumit.Sotul meu imi povesteste mereu cum era inainte de a ne casatori si face acesti copii.Toti colegii vorbeau despre scoala , gradinita , probleme ale copiilor iar el statea " ca prostu" si asculta.Gandeste-te bine ( ceea ce ti-am spus si la o alta postare) are si el nevoie de un motiv sa traiasca.


Mie mi se pare ca asta e problema sotului, nu a lui Eis.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.
*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

quote:
Originally posted by susur

Eis, sa stii ca problema copilului este serioasa la o anumita varsta .Cunosc un cuplu care s-a despartit dupa 8 ani ca sotia nu vroia copii si el s-a simtit dus de nas.Barbatii vor urmasi, vor sa vada ca lasa ceva in urma lor.Pune-te in pielea lui o secunda , el traieste degeaba pe lumea asta din cauza ca sotia are un copil , si-a pus sacii in caruta , iar el ramane de papagal.Sa stii ca eu ii dau dreptate, e frustrat si nemultumit.Sotul meu imi povesteste mereu cum era inainte de a ne casatori si face acesti copii.Toti colegii vorbeau despre scoala , gradinita , probleme ale copiilor iar el statea " ca prostu" si asculta.Gandeste-te bine ( ceea ce ti-am spus si la o alta postare) are si el nevoie de un motiv sa traiasca.



Eiii s-a simtit dus de nas. Adica cine nu are copii pt. ca, de exemplu, nu a putut avea copii e prost ? Nu existam doar ca sa perpetuam specia. Si ce daca toti colegii vorbeau despre copii, cine nu-i poate avea nu e cazul sa stea "ca prostul". Cred ca un mod de a gandi limitat.

Eu cred ca acest partener al lui Eis nu accepta ideea ca el e cel care nu poate avea copii si de aceea se simte frustrat. Vrea un copil neaparat ca sa demonstreze ca si el e in stare sa se reproduca. Aceasta concluzie o trag din reactia lui.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eis, dar tu iti doresti inca un copil??? ca probabil nu ai 28 de ani???!!! si un copil inseamna responsabilitate, nu, "uite bebe, nu e bebe"!!! vb lui Elise, nu dai delete si gata s-a rezolvat.
barbatii, in subconstientul lor, vor sa aiba urmasi, sa-si imprastie samanta; femeile in schimb cauta siguranta, protectie din partea unui barbat!

asa ca analizeaza bine situatia, nu lua hotarari pe moment!
eu, nu as face un copil intr-o asemenea situatie, am nevoie de incredere si responsabilitate din partea "lui" , altfel.....sa se duca de unde a venit!

fii increzatoare ca situatia se va rezolva cumva si mai ales nu te lasa doborata de nimik!

Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Subscriu la Elise

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Viata linistita nu cred ca o sa ai cu el. Si da cred ca a stat cu tine ca sa ii faci un copil, nu stiu daca numai pentru asta dar in mod clar daca nu mai puteai fizic sa faci un copil nu statea cu tine.

Barbati ca el sa se isterizeze si sa iti vorbeasca urat gasesti garla. Eu te sfaturiesc sa il faci pachet si sa il trimiti sa isi caute uter pentru urmasul lui. E casa ta. De ce e o problema sa il inviti sa plece?

If all else fails, look cute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

El nu sta cu tine ca sa ii faci copii ca asa putea sa gaseasca copii la alta ci sta ca probabil te iubeste insa a sperat tot timpul ca si tu il iubesti si-i respecti dreptul la fericire ( in cazul lui fericirea inseamna a avea copii ) Daca tu nu esti pregatita sa faci un copil este incorect fata de el sa mai continui aceasta casnicie sau sa nu te miri daca intr-o zi afli ca si-a gasit fericirea in alta parte.Nu sunteti la 20 de ani cand simpla prezenta a fiecaruia e de ajuns, acum el vrea familie si familia inseamna copii si nevasta.Toata lumea il acuza pe el eu doar vreau sa arat cealalta parte a situatiei ca numai cine are o astfel de familie ( recasatorie si cu un copil) poate vedea lucrurile mai clar.Daca am face un sondaj s-ar vedea clar ca in majoritatea cazurilor in a doua casnicie unde un sot nu are copii,vine si bebele.Eu nu sunt psiholoaga sa intru in detalii de ce este el recalcitrant ,motivele le stiu doar ei.si inca un lucru , cand te casatoresti cu un barbat fara copii prima data iti fileaza lampa ca el ar putea dori unul.

Mergi la inceput