PATA PE PLAMAN si transaminaze mari

PATA PE PLAMAN si transaminaze mari | Autor: kamiska

Link direct la acest mesaj

Buna ,
Am si eu o problema, sunt foarte speriata mama mea este internata in spital ca fiind cu pneumonie, insa dra spune ca pe radiografie se vede o pata pe plaman, este inca sub tratament intravenos cu antibiotic si pata a scazut foarte putin. Insa claie pestye gramada i-au iesit transaminazele ff mari (300) si leucocitele marite.
Aveti careva cunostinte care au avut pata pe plaman si s-au resorbit ? si ref. la transaminaze nu stiu ce analize sa-i mai fac , oare sa fie hepatita ?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Transaminazele sunt crescute in suferinte hepatice, in colecistite( boli ale bilei, fierei) , dar pot fi crescute si ca urma a administrarii de medicamente si, de asemenea, in stresuri mari.
Leucocitele crescute arata ca undeva in organism este o infectie( probabil de la pneumonie daca asta zici ca are).
Despre pata de plaman, nu stiu ce sa zic...de obicei e nevoie de radiografie ca sa se faca interpretarea.
Poti sa incerci sa vorbesti cu doctora sa ii faca mamei tale si o bilirubina , lactat dehidrogenaza( LDH) , fosfataza alcalina( PA ),GGT ( gama glutamat transpeptidaza), anticorpi anti HVC- pentru hepatita C si antigenul HVBs pentru hepatita B si o ecografie abdominala( pentru ficat si colecist( fiere) ).


Cristina 20+ ,cu Mihai Daniel
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Cred ca daca a inceput sa se micsoreze pata, este efectul tratamentului pt. pneumonie. E de bine zic eu. Fratele meu este in spital, s.a simtit foarte rau, respira greu iar la radiografie au vazut pe plamanul stang o pata foarte mare. A facut toate analizele posibile pt. ca dr. spuneau ca este tumoare la plaman. Bronhoscopia si inca o examinare care nu stiu cum se numeste ( de la brau pana in crestetul capului ) au iesit bune, fara tumori sau celule canceroase. A mai raman biopsia de la care avem rezultatul sapt. asta sa vedem cum este. Face si el tratament( se vad rezultatele, se simte muuult mai bine ) pt pneumonie, cred ca mama ta are asa cum au zis dr. - pneumonie.Insanatosire grabnica!

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4

Mergi la inceput